Trabzon'da sıradışı bina dikkatleri üzerine çekiyor

Trabzon’da şehir merkezinde tarihi görüntü taşıyan binanın üzerine inşa edilen ek katlar tartışmaları beraberinde getirdi

Trabzon 22.11.2020, 11:09
Trabzon'da sıradışı bina dikkatleri üzerine çekiyor

Trabzon’un şehir merkezinde yer alan tarihi görüntü taşıyan binanın üzerine inşa edilen ek katlar görüntüsüyle dikkat çekerken, tartışmaları da beraberinde getirdi. Binanın görüntüsü sosyal medyada eleştiri konusu olurken, Trabzon Doğal ve Tarihi Değerleri Koruma Derneği Başkanı Doç. Dr. Coşkun Erüz, binanın kentin geleceği adına doğru ancak olayı bugün yapılmış gibi eleştirmenin çok doğru olmadığını söyledi.

Trabzon’da Atatürk Alanı'nda eski belediye taş binası karşısında yer alan tarihi görünümlü bir binanın üzerine inşa edilen ek katlar görüntüleriyle bazı çevrelerin eleştirisine neden olurken, konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Erüz, Trabzon’un bir dönemler ticari ve konaklama mekânlarının olduğu bir bölge olduğunu belirtti.

"Aslında altı da yeni üstü de yeni"
Erüz, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Meydan, aslında 1950-60’lara kadar tarihi dokusuyla bir dönemler ticari ve konaklama mekânlarının olduğu bölgeydi. Yani meydan hep taş binalardan oluşan, kendine has Avrupai bir kent meydanı havasında olan bir yerdi. 50-60’lardan itibaren bütün Türkiye’nin tamamında olduğu gibi Trabzon’da hızlı yapılaşmayla, değişimle birlikte meydana da dokunuldu ve bir çok bina yıkılıp apartmana dönüştü. Bu binalardan bir tanesi de Anadolu Han denilen binaydı. O binanın da yandaki bir kısmı yıkıldı ve 60-70’lerde otel yapıldı. Aynı şekilde o binanın biraz daha ötesinde otel vardı. Ünlü Trabzon’un mimar Filizis'in yapmış olduğu bir yapıydı. İki katı orijinalitesini koruyor sonradan o binanın da üzerine ek katlar yapıldı. Bu yeni biri olay değil. Çok eski belki de 30-40 senelik bir mesele güncel bir şey değil. Meydanın çevre düzenlemesi sırasında dokuyu birbirine benzeştirmek adına; ‘bu bir üsluptur’ Anadolu Han’ın siluetini tekrar binanın otelin ön cephesine giydirince sanki binanın altı tarih üstü yeni imiş gibi gözüktü. Aslında altı da yeni üstü de yeni. Apartmanın cephesini tarihi gibi giydirdiler. Yanındaki eski otel binası ise yine altı orijinal iki katı tarihi bina üst katı ise sonradan yapılma betonarme” dedi.

"Üslup olarak farklılaştırınca çok göze battı ve insanlar tepki koymaya başladı"
Binanın üslup olarak farklılaştırılınca göze battığını ve insanların tepkisine neden olduğunu belirten Erüz, “Bunu mimar üslup olarak farklılaştırınca çok göze battı ve insanlar tepki koymaya başladı. İşin gerçeği bugün yapılan bir olay değil 30-40 yıl öncenin hatasını biz bugün tartışıyoruz. Çok mu doğru? Kentin geleceği adına doğru ama o olayı bugün yapılmış gibi eleştirmek çok doğru değil. Çünkü geçmişte yapılanı bir rehabilite olayı yapılıyordu şu anda. Geriye nasıl kazanılır derseniz mümkün mü? Elbetteki mümkün. Orada da şu var, devletin, belediyenin o binaları istimlak edip üsteki tarihi dokuya uygunsuz olan kısımları kaldırıp binalara yeni kimlik vermesi suretiyle ancak tekrar eskiye döndürebiliriz. Aksi durumda özel mülkiyeti olan binaya 40-50 yıl önce verilmiş ruhsata karşılık ‘siz burayı yıkın’ diyerek vatandaşa bunu yıkmasını beklemek çok tutarlı bir şey değil. Dolayısıyla burada kenti düzenleyen kenti planlayan kenti geleceğe taşıyan yönetimlerin karar vermesi gerekiyor. Bu kent nasıl olmalı, silueti ne olmalı. Bence bunları tartışmak yerine hala Trabzon’daki birçok tarihi yapı yıkılıp yok olmakla meşgul. Biz, Zağnos’u, Tabakhane'yi, Pazarkapı'yı kaybederken koca bir tarihi kenti kaybederken iki tane binaya da çok takılmak doğru değil. Elde ayakta kalan binaları da mutlaka bir an önce korunup restore edip Trabzon’a kazandırmamız gerekiyor” diye konuştu.

Yorumlar (19)
Alemdar 1 gün önce
Bu kadar cirkin bir goruntu olamaz yeni yapilan katlar alt katlarin duzeninde olabilirdi buna musade edenler neye gore musade etmisler
Abdullah Abdullahoğlu 1 gün önce
Tarih bilmeyenlerle ,ancak şehircilik oynanır.Prag da,Paris de,Moskova da,Viyana da yok.(Onların da meydanı var.) Trabzon -Meydan'a şok!
Ercan Arslan 1 gün önce
Trabzonun göbeğinde onlarca orjinal taş bina yıkılmış yerlerine betondan ucubeler yapılmıştır. Özellikle 1940 lardaki yağma ve çapul Metropolitan Kilisesi, Opera binası başta olmak üzere bir sürü sanat eseri yıkılarak yerlerine İĞRENÇ ve hiç bir özelliği olmayan binalar yapılmıştır. Meydan civarı bir yana Çevredeki mahallelerin yapılaşması da insanı utandıracak iğrençliktedir. Bu konu sadece Trabzonun değil Türkiye’nin her tarafının sorunudur. Maalesef Estetik yoksunu ve ilerisini düşünmeyen bir millet olmamız en önemli nedendir. Fakirlik asla ana neden değildir ancak işin kolaycılığa kaçan bahanesidir.
KELLECİİİ 1 gün önce
YAPILANA KADAR BU BİNAYI AYIPLAYANLAR NEREDEYDİ,
İŞLERİ GÜÇLERİ ZİFLENİP BÖYLE OLMAZ İŞLERDEN RANT SAĞLAMAK.
ALLAH YEDİRMESİN
Efcan 1 gün önce
Belediyenin tam karşısı. Mesafe sadece 20 metre. Belediye gör(e)memiş !!! Bu gibi konularda belediye ve kurulları onlarca yıldır görevlerini tam yapmıyorlar.
Bir beyin oğlu 1 gün önce
Şu Trabzon un iş bilmeyen yöneticilerden siyasilerden bürokratlara iş adamlarından vs. nedir çektiği anlamadım. Yeter da yeter. Tarih kalmadı sahil mahvoldu yaylalar turistik yerler mahvoldu. Bi şehre bu kadar zulüm yapılmazki.
Davut 1 gün önce
Akp zamanınDa olmuştur. Oy veren herkes eseriyle gurur duysun
Zurnanın so deligi 1 gün önce
Ne diyeyim seçerken düşüneceksin kardeşim,ondan sonra ah vah olmaz 18 yılda Türkiye uçması lazım,
Sağcı parayı,vesaireyi sever
Sosyal demokratlar insanı sever
doğayı VS.
cemal kadıoğlu 1 gün önce
bu bina gibi bir kaç bina var bu sırada yıkılıp aslına uygun yapılmalıdır tabiiki bunu Toki yapmalı geri dönüşümde ne kadar samimidir selamlar
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@