Trabzon'da ‘Sıfır Gün’ uyarısı

Trabzon'da Peyzaj mimarlardan ‘Sıfır Gün’ uyarısı.

Trabzon 20.10.2020, 11:17 20.10.2020, 11:22
Trabzon'da ‘Sıfır Gün’ uyarısı

Dünyada tüm gelişmiş ülkelerin su tüketimini azaltmakla ilgili tedbirler almaya başladığı ve temiz suyun tamamen tükeneceği ‘Sıfır Gün’e hazırlık yaptığı belirtildi.

Konuyla ilgili Peyzaj Mimarlar Odası Trabzon Şube Başkanı Engin Aktaş, uyarılarda bulunarak Türkiye’nin en yoğun yağış alan bölgesinde olan Trabzon’un dahi susuzluk sorunu ile boğuştuğunu ve bu durumun gelecekte yaşayacağımız Sıfır Günü’nün ne kadar yakın olduğunu gözler önüne serdiğini söyledi.

‘Sıfır Gün’ terimini açmak gerektiğini vurgulayan Aktaş “Artan dünya nüfusu ve ekonomik büyüme doğal kaynaklar üzerine aşırı yük binmesine neden olmuştur. Dünyanın ekolojik dengesinin bozulmasıyla da sıcaklıklar son yıllarda artmış ve yağış miktarları azalmıştır ve tüm bu etkenler dünyanın küresel ısınma ve iklim değişikliyle gittikçe daha fazla karşı karşıya kalmasına neden olmaktadır. İklim değişikliğinin olumsuz arttığı ve devletlerin güvenliklerini tehdit edebilecek en önemli doğal kaynak ise ‘su’dur. Su, bütün canlıların yaşamının devamını sağlaması yanında; ekonomik, toplumsal ve kültürel yaşamın gelişmesi için gereklidir. Dünyada başta su fakiri ülkeler olmak üzere tüm gelişmiş ülkeler, su tüketimini azaltmakla ilgili tedbirler almaya başladılar ve temiz suyun tamamen tükeneceği güne ‘Sıfı gün’ adını verdiler. Şu günlerde çok kısa bir süre yağmurların yağmaması sonucunda dahi yaşadığımız susuzluk ‘Sıfır Gün’ probleminin ülkemizi de etkisi altına aldığının bir göstergesidir. Trabzon dahil bir çok şehir de yaşanan su kesintileri de bunun biz son kullanıcılara yansımasıdır” dedi.

Trabzon'da ‘Sıfır Gün’ uyarısı

‘Sıfır gün’ için alınması gereken önlemlere de değinen Aktaş “Trabzon Büyükşehir Belediyesi'nin önderliğinde tüm belediyelerin verilecek ruhsatlarda sondaj yaptırması ve yağmur suyu akarlarının depolanması ve içme suyu haricindeki şu ihtiyaçlarında bu suların kullanılması şartı getirilmesi çok önemli bir noktadır. Araç yıkama vb. gibi tesislerde temiz su kullanımına izin verilmemesi alınacak önlemlerden bir diğeridir. Bölgemizde son yıllarda büyük gündem olan HES projelerinin yerine artık tüm dünyada uygulanan Güneş enerjisi Sistemi (GES) projelerinin teşviki ve desteklenmesi gerekmektedir. Ve halk olarak biz son kullanıcılara su kullanımı konusunda şehrin bir çok noktasında bilgilendirme panoları ve yapılacak toplantılar konu ile sürekli gündemde tutulmalıdır. Sıfır Günü yaşamamak için su kullanımını aile başına önce 87 litreden 50 litreye, daha sonra da hedef olarak 25 litreye indirilmelidir. Dünyada uygulanan bir günde 25 lt su ile günü tamamlama sistemi belirli dönemlerde ülkemizde de uygulanmalıdır” diye konuştu.

Trabzon'da ‘Sıfır Gün’ uyarısı

Trabzon'da ‘Sıfır Gün’ uyarısı

Trabzon'da ‘Sıfır Gün’ uyarısıTrabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (9)
serkan 12 ay önce
Artan dünya nüfusu dediğiniz anda yazının geri kalanını okumadım. Son zamanlarda dikkatimi çeken bir cümle dünya nüfusunun fazla olduğu yalanı. Evet bu bir yalan, bu iddiayı ortaya atanlar bu virüs belasının ,salgın hastalıkların ve savaşların arkasında ki güçler işte. Bize bu yalanı empoze ettiler ve satanist düşüncelerini uygulamaya koyuldular. ABD'nin Georgia eyaletinin Elbert County şehrinde bulunan Guidestones Anıtı (Deccalin anıtı) dünya nüfusunun 500 milyonun altında tutulması gerektiği gibi bir sürü satanist ifadeler vardır. işte bu anıtta yazıldığı gibi dünya nüfüsunun fazla olduğu düşüncesi satanist bir düşüncedir. Dünyada kaynaklar yeterlidir. Bu kaynaklara tek başına sahip olmaya çalışan zorba ülkeler yüzünden bugün bu kaynaklar bir çok insana ulaşamamaktadır. Bu yüzden dünyanın bir kısmı zenginken bir kısmı su bile bulamaz hala gelmiştir. Hem dünyanın dengesi bozup sonra dünya kaynakları nüfusa oranla yetersiz demek , haşa Allah'ı suçlamak insan oğlunun ne derece ziyanda olduğunun bir başka göstergesidir. Aman diyeyim Bu nüfus çok fazla azalması lazım gibi düşüncede olanlar bilerek yada bilmeden satanizme hizmet etmektedirler.
sıradan vatandaş 12 ay önce
Bişey dikkatimi çekiyor bu tip haberlere niye yorum yazılmıyor.Çok önemli bir durum.Ancak bizim önceliklerimiz farklı
yorumcu 12 ay önce
Sadece tasarrufla susuzlugun onune gecilebilir mi? Karadeniz turkiyenin en fazla yagis alan bolgesi.Her yil en az bir kere SEL afeti yasanir.Bu kadar yagmir yagan bir yerde yagmur suyunun bireysel veya kurumsal imkanlarla "depolanmasi" icin devletin bir an once harekete gecmesi gerekir.Toplumun bilinclendirilmesi gerekir.Bu konu HES'lerden vazgecilip Gunes enerjisine donulmesi kadar onemlidir.Son olarak dunyanin kaynaklarinin yeterli oldugunu komplo teorileriyle aciklamaya calisanlara inanmayiniz.Dunya nufusu arttikca gida ihtiyaci yani tarimda artmistir.Bir domates yetistirmek icin gereken suyu, bir besi inegini yetistirmek icin harcanan suyun ne kadar oldugunu arastiriniz.
sek 12 ay önce
senin demene insanları öldürsünler o zaman
Fatih Abdullah 12 ay önce
Trabzon'a yeni içme suyu kazandırma konusunda Galyan/Atasu barajı 2011 de devreye sokurken su sorunu tamamen ortadan kalkacaktır denmişti. https://www.tiski.gov.tr/icerik/detay.aspx?Id=1363
9 yıl sonra bugün öyle olmadigini gördük.
Nüfus artış oranı Trabzon da neredeyse hiç yok. Üniversiteler kapalı olduğu için nüfusta azalma var.
Sorun halk değil vergilerimizi yönetenlerde.
Ümit ... 12 ay önce
Artış nüfusta gözükmese de şebekeden su kullananlarda hatırı sayılır artış olduğu kesin.
sek 12 ay önce
israf etme be kardeşim.israf insanı felakete getirir
Selim 12 ay önce
Ormanları keserken düşüneceksiniz
Orman olmazsa yagmur olmaz suda olmaz
........ 12 ay önce
Agaç olmayan yerde su da olmaz ve nüfus artışı diye birşey yok insanlarin sayısi gün geçtikçe daha da azalıyor tüm bunlara ilave olarak da basimiza bir virüs cikti insanlar suyu doğru kullanmayı oğrenmeli sunu sakın unutmayın SU OLMAZSA HAYAT DA OLMAZ !!!!
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@