Trabzon'da şaşırtan ameliyat! Tam 130 gramlık taş...

Trabzon Of Devlet Hastanesi'nde gerçekleştirilen ameliyatta bir hastanın mesanesinden 130 gramlık taş çıkarıldı

Trabzon 12.12.2019, 14:17 12.12.2019, 14:33
Trabzon'da şaşırtan ameliyat! Tam 130 gramlık taş...

Of Devlet Hastanesi'nde İsmet U. isimli 74 yaşındaki erkek hastanın mesanesinden  (idrar torbası) 130 gram ağırlığında ve 7 cm uzunluğunda taş çıkarıldı.

Ameliyatı gerçekleştiren Üroloji Uzmanı Op. Dr. Burak Değirmentepe yaptığı açıklamada; “ Bu boyut ve ağırlıkta mesane taşına literatürde çok nadir rastlanmaktadır. Özellikle 50 yaş üstü erkeklerde idrar yapma zorluğu yaşayanların mutlaka bir Üroloji uzmanına en kısa sürede başvurmaları gerekmektedir. Çünkü bu hastalarda prostat büyümesi beklenen bir durum olup, akışı olmayan idrar mesanede birikir ve içindeki kristaller yavaş yavaş dibe çökerek bu hastamızda olduğu gibi büyük bir taş oluşumuna neden olabilmektedir. Hastamız erken başvuru yapsaydı, kapalı yöntem ile taş bu boyutlara ulaşmadan alınabilirdi. Bu hastamız uzun zamandır idrar yapmada zorluk, kesik kesik idrar yapma ve idrar yaparken ağrı şikayetleri ile polikliniğimize başvurdu. Yapılan tetkiklerde mesanesinde büyük boyutlu ve mesane duvarına yapışık bir taş tespit ettik. Hastamıza Sistolitotomi  (Açık mesane taşı ameliyatı) yaptık. Ameliyatımız gayet başarılı geçmiş olup, ameliyat sonrası 3. Günde hastamızı taburcu etmeyi planlıyoruz” dedi.

İsmet U. adlı hasta da taşın büyüklüğünü görünce çok şaşırdığını belirterek, “Beni sağlığıma kavuşturan tüm hekimlere ve personellere teşekkür ederim.” dedi.

Trabzon'da şaşırtan ameliyat! Tam 130 gramlık taş...

Konu ile ilgili bir konuşan Başhekim Op. Dr. Şaban Uysal ise "ilklerin ve yeniliklerin konuşulduğu bir “Marka Hastane” olma yollunda ilerlerken bu ameliyat ile bir adım daha atmış olduk. Üroloji Uzmanımız Op. Dr. Burak Değirmentepe'ye, Anestezi Uzmanımız Uzm. Dr. Özgür Yılmaz’a, tüm ameliyat hemşirelerine, anestezi teknisyenlerine ve cerrahi hemşirelerimize çok teşekkür ederiz" ifadelerini kullandı.
 


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@