7m


7m

hyundai

Trabzon'da Profesörden korkutan açıklama: Ayılar insanlara yönelecek...

KTÜ Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şağdan Başkaya: Sayıları artan ayılar insana yönelecek, önlem alınmalı

Trabzon 02.06.2021, 11:25 02.06.2021, 12:18

Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şağdan Başkaya, “Ayı popülasyonu Karadeniz başta olmak üzere, Doğu Anadolu hatta Ege, Akdeniz’de bile iyice canlanmaya başladı. Bölgemizde artan ayı popülasyonundan vatandaşlarımız mustarip. Devletin bölgemizde sürekli artış gösteren ayı sorununa bir an önce çözüm bulması lazım” dedi.Doğu Karadeniz'de yapılan envanter çalışmalarında önceki yıllara göre sayılarının arttığı belirlenen ayılar, indikleri yerleşim yerlerinde vatandaşlara korkulu anlar yaşatıyor. Trabzon’un Tonya ilçesinde ayıların köylere inmemesi için ormanlık alanlara sakatat bırakılarak önlem alınmaya çalışılıyor. Yönetimin riskli olduğuna dikkat çeken Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Şağdan Başkaya, “Ayı popülasyonu Karadeniz başta olmak üzere, Doğu Anadolu hatta Ege, Akdeniz’de bile iyice canlanmaya başladı. Bölgemizde artan ayı popülasyonundan vatandaşlarımız mustarip. Devletin bölgemizde sürekli artış gösteren ayı sorununa bir an önce çözüm bulması lazım” diye konuştu.


‘İNSANA YÖNELECEKLER’

Vatandaşların kendi çözüm yollarını doğru-yanlış ayırt etmeden uygulamaya çalıştığını anlatan Prof. Dr. Başkaya, şunları dedi:


“Tonya ilçesinde ayılar yerleşim yerlerine inmesin diye ormana hayvan sakatatlarını asarak kendi yerleşim yerlerinden uzak tutmaya çalışıyorlar. Bu çok doğru bir davranış değil. Ayılar otobur hayvanlardır. Yüzde 90 ot ile beslenirler. Av yaparak et veya leş de yerler. Ama böyle bir hayvana siz kanlı, pişmemiş et bırakırsanız doğada hem de fazla miktarda bu onu et arayışına yönlendirir. Üstelik ayılar daha iyi beslendikleri için ayı popülasyonunun daha da fazla artmasına neden olur. Ayılar zeki hayvanlar. Etlerin insan tarafından getirilerek ormana bırakıldığını biliyorlar. Zamanla etlerin kaynağına, yani insana yönelecekler." 'DURUM FACİA İLE SONLANABİLİR'

Bölgede birçok insanın ayı ile karşılaştığını belirten Prof. Dr. Başkaya, "Ormanlardaki besin maddelerinin azalması da ayıların insanlara yakın yerlerde gıda temin etmek için gelmesine sebep olabiliyor. Ama en önemli etken ayıların popülasyonunun kontrolsüz yüksek oranda artmış olması. Araziden uzak insanlar bu gerçeği inkar ediyorlar ama köylüler yıllardır bu durumdan yaka silkiyorlar. Durum facia ile sonlanabilir. Bölge vatandaşı devletten bir adım atmasını bekliyor" dedi. 


Yorumlar (8)
İskender 1 yıl önce
Kırsal kesimden kente göç ile yaban hayvanları sayısı arttı, hatta insanların yaşam eski alanlarını işgal etmeye başladılar. Öğle ezanı vakti çakal volta atıyor, köpekler karaca kovalıyor, domuzlar fındıklığı kazdılar, ayı henüz orta ve alçak rakımdaki köylere inmedi ama yakında gelir. Ayıları çok seven devlet onları kısırlaştırsın.
Levent Şirin 1 yıl önce
Hocamız üstü kapalı olarak "vur emri" çıksın demek istiyor. Anlamak zor değil. (Aşağıdaki yoruma cevaben) bu tabii ki devletin işi! Vatandaşlarını tehlikeye atacak bir durum var ve vatandaşın yapabileceği hiçbir şey yok çünkü hayvan koruma altında.
M.TURAN/MAÇKA 1 yıl önce
Selam ve saygılarımla sayın hocam Allah sağlıklı ömür versin başarılarınızın devamını diliyorum.Saygılar
Fol Deresine Yatırım.Memleketine Bir Çivi Çaktımı. 1 yıl önce
Ne oldu dün boy fotoğrafı verenleri bu gün göremedim.Arkadan sadece bir ses duydum.Şov bittimi.Bitmez bitmez bizde iki cilalı lafa kanma olduğu müddetçe bitmez.
Mantıklı 1 yıl önce
Bu bence, yeni yada şaşılacak bir haber değil ki .Zira, Ülkede Ayı çok ! :-)))
TARIK 1 yıl önce
DEVLETIN BASKA ISI YOK AYILAR KALMISTI TEK DERDİ OYDU SATEN
Cesur 1 yıl önce
Zarar verene kadar zarar vermemek gerek, ama insanın canına kast edince bir dede yadigarı derde deva olur.
Erol kabaoglu 1 yıl önce
Gerçekten fındık bahcesise çuvalda tavuk gübresi koydum çuvallar hep başka yere taşınmış bunu domuz yada ayı yapmıştır onun için önlem alınmalı insanlara saldırmaya baslarsalar hiç kimse sasirmasin

Gelişmelerden Haberdar Olun

@