7m

uzungöl yayla otel

Trabzon'da plajda yaşanan şok ölümle ilgili flaş tespitler! O ayrıntıya dikkat çekti

CHP Ortahisar ilçe başkanı Fatih Suat Oyman'dan, Yalıncak plajı'nda yaşanan hadise ile alakalı açıklama geldi.

Trabzon 18.07.2022, 13:18
Trabzon'da plajda yaşanan şok ölümle ilgili flaş tespitler! O ayrıntıya dikkat çekti

Trabzon'da arkadaşlarıyla gittiği halk plajında, denizden çıkan Mustafa Uzun (20), yaslandığı aydınlatma direğindeki kaçak nedeniyle elektrik akımına kapılarak hayatını kaybetmişti.

Olay, 12 Temmuz'da Yalıncak Mahallesi'ndeki büyükşehir belediyesine ait Yalıncak Halk Plajı'nda meydana gelmişti. Mustafa Uzun, arkadaşları Hüseyin Koç (19), Tolga Koç (22) ve Evren Koç (18) ile çadır kurduktan sonra girdiği denizden çıkarak, soyunma kabinlerinin bulunduğu alana yönelmiş ve burada metal aydınlatma direğine yaslanan Uzun, elektrik kaçağı nedeniyle akıma kapılmıştı.

Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılan Mustafa Uzun, doktorların tüm çabasına rağmen kurtarılamamış ve Arsin ilçesinde toprağa verilmişti.

Olayın yankıları devam ederken CHP Ortahisar İlçe başkanı Fatih Suat Oyman yaşananlar ile alakalı iddialarını sosyal medyada paylaşımlarda bulundu.

Oyman bölüm bölüm paylaştığı tespitlerinde topraklama ayrıntısına dikkat çekti.

İşte Oyman'ın paylaşımları:

Geçtiğimiz hafta 20 yaşında elektrik akımı sebebiyle hayatını kaybetmesinin üzüntüsünü paylaştık. Evlat acısı karşısında kelimeler kifayetsiz, kederli aileye taziye ziyaretinde bulunduk. Henüz adli tıp raporu çıkmamasına karşın Baba, oğlunun vücudunda yanık izi olduğunu bizlere anlatmış daha sonra olay anında yanında bulunan arkadaşlarının röportajında takip ettiğimiz üzere elektrik direğine nasıl temas ettiğini ve nasıl geliştiğini titizle izledik.

Aile ziyaretimizdeki sorumluluğumuzla, kamuya açık alanda yaşanan olayın sorumluların bulunmasında ve bir başka acının yaşanmamasına yardımcı olmak adına yalıncak plajına ziyarette bulunduk. Önceki dönem il yöneticimiz İlker Akıncı ve diğer elektrik uzmanı arkadaşlarımızın destekleriyle tesisteki tespitlerimizi bölüm bölüm paylaşacağım.

Yalıncak Plajı ihale dokümanlarında yer alan ‘elektrik projesinde’ soyunma kabinleri alanındaki aydınlatma direkleri ve haliyle topraklama tesisatı gözükmüyor. Varsa revize edilen ve onaylanmış projenin ortaya çıkması gerekliliğiyle başlayalım.

Çift konsollu aydınlatma direklerini incelediğimizde ek olarak örgülü topraklama telini açıkça görüyoruz. Bu topraklama uygulamasının önemli olduğunu vurgulamamız gerekiyor.

Çift konsollu direklerde kullanılan topraklama hattını tek konsollu aydınlatma direklerinde yani olayın yaşandığı direkte göremiyoruz. Sadece besleme kablosu girişi bulunan aydınlatma direklerinde, nasıl bir gövde topraklama metodu kullanıldığı anlatılmalıdır. Birbirinden beslenen ve uzun mesafelerle sıralanmış 5 tane aydınlatma direğindeki yeterli topraklama ihtiyacı, önceden yapılması gereken hesapların veya uygulamaların gözden geçirilmesiyle yeniden değerlendirilmelidir. Olayın gerçekleştiği direğin panodan sonra 4. direk olduğunu hatırlatmak gerek.

Şunu biliyoruz ki; kaçak akım rolesi olmazsa olmazlardandır. Rolenin çalışması ve/veya topraklamanın gerekli standartları sağlanması durumunda bu acı olayı yaşatmayacağını ve herhangi bir temasta elektriği keseceğini iyi biliyoruz. Hayati tehlikeleri ancak alınan tebdirlerle, kontrollerle ve ‘bir şey olmaz’ demeyerek en aza indirilebileceği unutulmamalıdır.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@