7m

Çapkınoğlu

Trabzon'da Pazarkapı yeni çehresine kavuşuyor

‘Pazarkapı Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi’nin ikinci etabında sona gelindi.

Trabzon 05.08.2020, 15:35
Trabzon'da Pazarkapı yeni çehresine kavuşuyor

Ortahisar Belediyesi tarafından yürütülen ‘Pazarkapı Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi’nin ikinci etabında sona gelindi. İkinci etap kapsamında yapılan ticaret, ofis ve konut alanları tamamlanma aşamasında.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, proje kapsamında inşa edilen 66 dükkân, 16 ofis alanı ve 29 konutun yüzde 84 oranında tamamlandığını söyledi. Projenin tamamlanmasıyla birlikte Pazarkapı Mahallesi’nin Ortahisar ilçesinin yeni cazibe mekânı haline geleceğine vurgu yapan Başkan Genç, “Pazarkapı Kentsel Dönüşüm Projesinin 2. etabını oluşturan ticaret, konut, peyzaj ve dere ıslahı işlerinin ihalesini 2018 yılında yapmıştık. Geçen süre zarfında ihale takvimine uygun olarak proje kapsamında yer alan üniteler yüzde 84 oranında tamamlandı. Proje kapsamında 66 dükkân, 16 ofis alanı ve 29 konut yapıyoruz. Pazarkapı’nın tarihi dokusuna uygun olarak yaptığımız 29 konutu, arazileri kamulaştırılan vatandaşlarımıza mahalle kültürünü yaşatma adına teslim edeceğiz. Böylece en eski mahallelerimizden olan Pazarkapı, eski ve yeni kent değerlerinin bir arada olduğu bir mekân haline gelecek” dedi.

Projeye bugüne kadar yaklaşık 33 milyonun üzerinde para harcandığını belirten Başkan Genç, şu bilgileri paylaştı:

“Bölgede yer alan Zağnos Deresi’nin ıslahı 2018 yılında tamamlanmıştı. Dere ıslahı için 950 bin TL harcama yapıldı. Zağnos Deresi’nin yüzeyden su geçirmeyen beton yatak içinde akacağı sembolik bir proje de yapıyoruz. Ticaret, konut, peyzaj işlerinin sözleşme bedeli 29 milyon 775 bin TL olarak belirlenmişti. Ancak proje değişikliği sonucu artan imalatlarla toplam sözleşme bedeli 31.978.956,87 TL’ye çıktı. Şu ana kadar fiyat farklarıyla birlikte 33 milyon 405 bin 637 TL harcayarak projemizin yüzde 84’ünü tamamladık. Herhangi bir aksilik olmazsa süre uzatımı olarak belirlediğimiz 26 Ekim 2020 tarihinde projemiz bütün kısımlarıyla birlikte tamamlanmış olacak.”

Trabzon'da Pazarkapı yeni çehresine kavuşuyor

Trabzon'da Pazarkapı yeni çehresine kavuşuyor

Trabzon'da Pazarkapı yeni çehresine kavuşuyor


Yorumlar (10)
Mert 2 yıl önce
Bir ara tarihi eserler bulunmuştu onlar ne oldu? Korunacak falan deniyordu.
KOÇ 61 2 yıl önce
Trabzon Trabzon olalı çok gerekli olan ve gerçekten bir şey yapıldı denebilecek en güzel iş emeği geçen düşünen gayret gösteren herkese çok teşekkür ederim. 2 ci yapılması gereken en önemli işte yeni sanayi sitesi kurulması.
Yusuf yıldız 2 yıl önce
Başkan kendi sarayının etrafını düzenliyor
... 2 yıl önce
mimari zevki olmayan yöneticilerin eline düştük malesef. tarihi dokuyu dikkate almadan şu yapılan binalar tam bir estetik zevksizliktir.
Kadir 2 yıl önce
Ey gidi dogdum buyudugum pazarkapi ne oldu bukadar insana bir mahallenin yikilisi sonuc gene ofis konut ev bizleri burdan surdunuz netice gene fazla kazanc
yasar 2 yıl önce
tarih yok edildi. birilerine rant için plaza yapılması trabzon için kazanç değildir
Misafir 2 yıl önce
Tarihi dokuyu yok edip Pazarkapıyı betona gömenleri tarih affetmeyecek
Akçaabatlı 2 yıl önce
2000 yıllık limanın kalıntılarını bir kaç defa örtbas ederek üstünü kapadılar diye biliyorum Mert. "Yemişiz trabzonun tarihini, bize ne!" diyorlar vatandaşa. Rezelet.
Tranzonlu 2 yıl önce
Cok guzel el oldu..!!!! Her yer beton.. O vadide ki tarihi ev ne oldu. Ogretmen evi ile okul ic ice oldu. Eski tarihi yapi yok oluyor ve oldu.. Insanlarin dukkan yer mal sahibi oldugu bir proje oldu
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@