banner556

Trabzon'da pazarda koronavirüs tedbirleri

Trabzon'da pazarda koronavirüs tedbirleri uygulanıyor.

Trabzon 26.03.2020, 15:32
Trabzon'da pazarda koronavirüs tedbirleri

Trabzon'da koronavirüs tedbirleri kapsamında sosyal hayatın kısıtlanması yönünde alınan kararların ardından, semt pazarlarında alışveriş yapanların sayısı azaldı. Satılan ürünlerde seçmece yasağı uygulanırken pazar esnafı ve vatandaşlar, eldiven ve maske kullanıyor. 

Trabzon'un Şalpazarı, Of, Vakfıkebir ilçelerinde koronavirüs tedbirleri kapsamında bu hafta semt pazarı kurulmadı. Trabzon'un Erdoğdu Mahallesi'nde kurulan semt pazarına alışveriş yapmaya gelenlerin sayısı da azaldı. Ambalajsız satılan ürünlerde seçmece yasağı uygulanırken pazar esnafı ve vatandaşlar, sosyal mesafeye özen gösteriyor, eldiven ve maske kullanıyor. 

Trabzon'da pazarda koronavirüs tedbirleri uygulanıyor

'BAKANLIĞIN KESİN EMRİ VAR DİYORUZ'

Pazar esnafından Burak Atasoy, koronavirüs tedbirlerine uygun satış yaptıklarını söyleyerek, "Seçtirme işini yasakladılar, buna katılıyorum. Benim dokunduğum bir sebzeyi sonra başkası dokunup alacak. O yüzden getirdikleri bu tedbir halkımız ve bizim için yararlı oldu. Eldiven kullanıyoruz, maskelerimizi de gerekli olduğu sürece kullanıyoruz. Önemli olan mesafe ve temas. Bunlara dikkat ediyoruz" dedi.

Pazarda sebze satan Emine Pekin, tezgahına naylon sererek önlem aldığını ve ürünlerini seçerek almak isteyen müşterilere ise izin vermediğini söyledi. Esnaf İsmail Keleş ise bazı vatandaşların seçmece yasağını delmek istediğini belirterek, "Şahsi olarak kendimiz uyguluyoruz fakat bazen vatandaşlar 'niye seçtirmiyorsunuz' diyor. Biz de 'Bakanlığın kesin emri var, nasıl seçtirelim?' diyoruz. Buna herkesin eli değdiği zaman mücadelesini verdiğimiz bu illetten nasıl kurtulacağız? Vatandaş pazara gelmiyor, 65 yaş üstünün pazara gelmemesi bizi müthiş şekilde etkiliyor ama evden çıkmamaları lazım. Biz eldivenimizi takıyoruz, insanlarla diyalog kurarken uzak durmaya çalışıyoruz" diye konuştu.  

Trabzon'da pazarda koronavirüs tedbirleri uygulanıyor

Sokağa çıktığında ellerini yanında taşıdığı ilaçla dezenfekte ettiğini ve insanlardan uzak durmaya çalıştığını söyleyen Fikri Bulut ise, ürünlerdeki seçmece yasağını destekleyerek, "Herkesin elini uzatmaması gerekiyor. Her ürünü kendi elimizle seçersek çok tehlikeli bir boyutu olabilir. İşimize gelmiyorsa da almayalım. Pazar kalabalık değil. Hatta bir iki gündür sokağa çıkma yasağına insanların daha hassasiyet gösterdiği inancındayım. İşimin gereği bazen sokağa çıkıyorum ama iki gündür ortam daha sakin. Bu da sevindirici bir olay" ifadelerini kullandı.

Trabzon'da pazarda koronavirüs tedbirleri uygulanıyor 

Yorumlar (3)
Müşteri 11 ay önce
Trabzonda pazarlarda zaten seçtirmece yapılmıyordu. Bugüne kadar birçok pazarcıyla tartıştım. Adamlar çürük kötü ürünleri millete veriyorlar. Adamın biri bana burda seçmece yok, git marketten al demişti 3 sene önce. O günden beri pazardan süt-yumurta ve köylerden ürün getiren pazarcılar dışında alışveriş yapmıyorum. Müşteri veli nimettir. Bunu bu adamlar bilmiyor. İnşAllah bu krona olayı sonrası kendilerini sorgularlar.
Serkan 11 ay önce
Bu pazarcıların ürün seçtirmeme konusundaki ön yargısı hususunda ben de sizin gibi düşünüyordum. Fakat pazarda seçtiren bir pazarcının tezgahındaki domateslerin salkımlarını ağırlık yaptığı gerekçesiyle koparıp tarttırmaya çalışan bir aklı evveli görünce pazarcılara hak verdim. Bu insanlara iyilik yaramıyor. Suistimale her zaman açık pervasız bir insanımız var maalesef.
Nedim 11 ay önce
Yav ne tebiri heryer laçkalık var iş yerlerini kapatmakla olmuyor gidin akşam üstü sahil yoluna bakın Allah aşkına bu iş böyle olmayacak

Gelişmelerden Haberdar Olun

@