7m


7m

hyundai

Trabzon'da o isimler sadece fıkralarda kaldı

Trabzon’da simge haline gelen isimlerin yerini artık dizi oyuncuların isimleri almaya başladı.

Trabzon 17.10.2020, 11:05
Trabzon'da o isimler sadece fıkralarda kaldı

Trabzon’da bir zamanlar sıkça anılan Temel, Fadime, Dursun isimleri artık mazide kaldı. Özellikle son 10 yıldan beri Temel, Fadime, Dursun isimleri hemen hemen yeni doğan bebeklere pek takılmazken bugünlerde bu isimlerin sayısı bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar azalmış durumda.

Trabzon Ortahisar İlçe Nufus Müdürlüğü’nde bu yıl itibariyle nüfus kütüklerinde Temel, Fadime, Dursun isimlerine pek rastlanılmazken, Trabzonlular özellikle dizilerde yer alan oyuncuların isimlerini çocuklarını koyuyor. Trabzon Ortahisar İlçe Nüfus Müdürlüğü’ne genelde Ömer Asaf, İdil, Yiğit, Alperen, Ömer Halis, Yaman, Zeynep, Kaan, Elif, Çakır, Polat gibi isimler ilk sırayı alırken, Temel, Fadime, Dursun isimleri pek tercih edilmiyor.

Öte yandan 2012 yılında Trabzon'un Arsin İlçe Belediye Başkanlığı yöreye özgü Temel ve Fadime gibi isimlerin unutulmaya yüz tutması üzerine aileler tarafından yeni doğan bebeklere verilmesi için bir kampanya başlatmış ve kampanya çerçevesinde yeni doğan bebeklere Temel, Dursun ve Fadime gibi isimlerden bir tanesi takan aileye altın hediye etmişti.


Yorumlar (2)
Bayram musa tekdemir 2 yıl önce
Bakin iyi okuyun erkek cocugunuz olunca bünyamin behlül bülend ümit sinasi gibi isimleri vermeyin bu isimlerle büyüyen arkadaslarim adlarini derken utaniyorlar,her erkek erkek adi ister hakan beytullah abdullah hasan haydar temel ali yusuf sami hami fatih gibi erkek adlari cocuklariniza vermeniz daha mantikli bu cocuklar ruhsal sorun yasamazlar fakat kadinlar behlül bülend bünyamin gibi kiz tarzi isimleri severler cocuklariniza iyilik etmiyorsunuz ..erkek erkek adi ister gurur duyar kiz ismiyle utanir
Mdk 2 yıl önce
Anlamını bilmeden kulağa hoş gelen arapça kelimeleri ad diye takıyorlar .

Gelişmelerden Haberdar Olun

@