7m


7m

hyundai

Trabzon'da o hastane artık "Dijital Hastane"

Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Dijital hastane oldu.

Trabzon 21.03.2022, 19:51
Trabzon'da o hastane artık "Dijital Hastane"

Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi, HIMSS Türkiye Yetkili Kuruluşu ekibi tarafından bugün gerçekleştirilen online validasyon denetimi sonucunda HIMSS Emram Seviye 6 hastane olarak  Dijital Hastane olarak belgelendirildi.

Hastaneden konu ile alakalı yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

İl Sağlık Müdürümüz Dr. Hakan USTA’nın, Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanımız Uzm. Dr. Hasan MOLLAHÜSEYİNOĞLU’nun, Başhekimimiz Prof. Dr. Süleyman TÜREDİ'nin, Başhekim Yardımcımız Dr. Ali Çelik’in, İdari ve Mali İşler Müdür Yardımcısı Ali Rıza Altuntaş’ın, İl Kalite Koordinatörlüğü Birimimizin, Sağlık Bilgi Sistemleri Birimimizin, Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi idarecilerimizin, personellerimizin ve bilgi işlem birimimizin yoğun emekleri neticesinde, hastanemiz Seviye 6 Dijital Hastane olarak belgelendirilmiştir. Hastanemiz Türkiye’de seviye 6 da belge alan 63. hastane olmuştur. 

Süreçte emeği olan herkese teşekkür eder, değişen dünya gelişen teknolojiyle birlikte hasta-çalışan güvenliği, doğru tedavi ve ilaç uygulamaları, eczane ilaç takibi ve ilaç kullanımının verimliliği, dijital takiple birlikte ilaç ve malzeme israfının önlenmesi ve tasarruf sağlanması, dijital çalışma, sistemsel uyarı ve yönlendirmelerle gereksiz, eksik ya da yanlış tedavilerin önüne geçilmesi konularında büyük katkı sağlayan Himss uygulamalarının hastanemizde bir kurum kültürü olarak yerleşmesini ve devamlılığını dileriz.

HIMSS Nedir? 

HIMSS (Healthcare Information and Management Systems Society – Sağlık Bilgi ve Yönetim Sistemleri Topluluğu), dünyadaki en büyük sağlık bilişimi organizasyonudur . 1961 yılında kurulan HIMSS; 60.000 üye, 600 şirket ve dünyada sağlık bilişimi inovasyonunu yöneten 1 milyondan fazla Sağlık BT kilit oyuncularını kapsayan ve kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşudur . Dünyanın lider sağlık bilgi teknolojileri organizasyonu olan HIMSS, sağlık hizmetinin dönüşümünü desteklemek adına pazarı bilgilendiren, yönlendiren ve destekleyen yerini her daim korumaktadır. “Bilgi ve teknolojinin kullanımı ile sağlığın iyileştirilmesi”  vizyonu ile yola çıkan HIMSS organizasyonu “Bilgi ve teknolojiden faydalanarak sağlığı ve sağlık hizmeti çıktılarını optimize etmek isteyen oyunculara yol göstermek” misyonunu benimseyerek yoluna devam eden organizasyon, dünyanın birçok yerine sağlığın iyileştirilmesinde aktif rol almaktadır.
 HIMSS organizasyonu aşağıda 3 maddede özetlenmiş işlevleri yerine getirir: 
• Sağlık hizmet sunumunda elektronik ve analitik sistemlerin kullanım seviyelerini ölçen standartlar belirler. 
• Sağlık hizmet sunucularının, HIMSS standartlarına göre hangi seviyede (olgunlukta) olduklarını ölçümler ve bu sonuçları tüm sağlık sektörü ile paylaşır. 
• Bölgesel ve küresel çapta sağlık bilişim kongreleri ve zirveleri düzenler, sektörün paydaşlarını bir araya getirir. 

Bu belirtilen bilgi ve teknolojinin kullanım seviyesi ölçümlemeleri, sağlık hizmeti sunan organizasyonlar tarafından doldurulan anketler yardımı ile belirlenir. Anket sonucunda belirlenen olgunluk seviyesinin kriterlere göre en iyiye yakın olması durumunda, belirlenen bu olgunluk seviyesi yerinde ziyaretlerle teyit edilir. 

HIMSS EMRAM Nedir? 

HIMSS organizasyonu; etkin Elektronik Sağlık Kaydı sisteminin benimsenmesi ve kullanımı amacıyla stratejik bir yol haritası  ihtiyacını karşılamak adına EMRAM’ı geliştirmiştir. 8 seviyeden (0 – 7) oluşan bu model, sağlık organizasyonlarına kendilerini dünyadaki diğer sağlık organizasyonları ile Elektronik Sağlık Kaydı özelinde kıyaslama imkânı tanır. 8 seviyeli olgunluk modeli; en iyi hasta bakımını destekleyen teknolojilerden yararlanarak kağıtsız bir organizasyona ulaşmak adına Elektronik Sağlık Kaydı fonksiyonlarını ve bunların benimsenme seviyesini ölçen bir olgunluk modelidir .


Yorumlar (1)
Koç 61 4 ay önce
Bölge hastanesi Farabi Hastanesi hala kara balta .

Gelişmelerden Haberdar Olun

@