Trabzon'da o bölgelerin su sorunu çözüldü

Trabzon'da yüksek kotlarda artık su sorunu yaşanmayacak.

Trabzon 26.05.2020, 16:07
Trabzon'da o bölgelerin su sorunu çözüldü

TİSKİ Genel Müdürlüğü, attığı adımlarla kentin yüksek kesimlerindeki mahallelerde yaşanan su kesintileri sonrası su temini gecikmelerinin önüne geçti.

Geçtiğimiz hafta Çömlekçi Mahallesi Liman bölgesi içerisinde oluşan ana isale hattı arızasının TİSKİ ekiplerince kısa sürede giderilmesine rağmen yoğun tüketime bağlı olarak yüksek kotlardaki depolara su temininde bazı gecikmeler yaşanmıştı. Trabzon Büyükşehir Belediyesinin bağlı kuruluşu Trabzon İçmesuyu ve Kanalizasyon İdaresi (TİSKİ) Genel Müdürlüğü özellikle şehrin yüksek kotlarında yaşanan su sıkıntılarının önüne geçmek adına bir dizi yeni adım attı.

DEPO KAPASİTELERİ ARTIRILDI

DSİ tarafından yapılan Trabzon İçmesuyu İsale Hattı Projesi kapsamında 1000 metreküp olarak planlanmış olan 1 ve 2 Nolu Beşirli ile Karşıyaka mahallesinin üst kotlarına su iletmekte kullanılan 2 Nolu Beşirli Mahallesi sınırlarındaki Camiüstü deposunun kapasitesi, DSİ ile yapılan görüşmeler neticesinde 4000 metreküpe çıkarıldı.

SEYRANTEPE’YE 500 METREKÜPLÜK YENİ DEPO

TİSKİ Genel Müdürlüğü, yine uzun süreli su kesintilerinin yoğun yaşandığı Karşıyaka Mahallesinin sorununa son vermek adına Seyrantepe Mevkiinde bulunan 50 metreküplük deponun yerine 500 metreküplük yeni bir depo yapım kararı aldı. İhalesi yapılan ve yer teslimi gerçekleştirilen deponun tamamlanmasıyla bu depodan içme suyu hizmeti alan mahallerde artık su temini sorunu yaşanmayacak.

TERFİ HATLARI VE TRAFOLAR DEĞİŞTİRİLDİ

Sorunlara kalıcı çözümler üretmekte kararlı olan TİSKİ Genel Müdürlüğü, Karşıkaya Mahallesi’nin geneline su temin eden Meradüzü ve Seyrantepe depolarının terfi hat ve trafolarını da sil baştan yeniledi ve kapasitesini 2 katına çukardı. Camiüstü (4000 metreküp) ve Seyrantepe (500 metreküp) depolarının yılsonuna kadar tamamlanıp hizmete alınması planlanıyor. Öte yandan Ortahisar sınırlarında olan mevcut depoların bakım ve onarım ihalesini de gerçekleştiren TİSKİ bu depolara da modern bir görünüm kazandırmış olacak.

AKOLUK ARITMA PROJESİ ÇARE OLACAK

1, 2 ve 3 Nolu Erdoğdu, Bengisu Mahalleleri ve devamındaki aks boyunca bulunan yüksek kotlardaki mahallelerde oluşan aksaklıklar ise DSİ ile TİSKİ Genel Müdürlüğü birlikteliğiyle yürütülen Akoluk İçmesuyu Arıtma Tesisi’nin yapımıyla son bulacak. İhalesi Nisan ayında yapılan ve önümüzdeki ay itibariyle başlayacak olan projenin inşasının 2 yıl içerisinde tamamlanması ön görülüyor. Akoluk İçmesuyu Arıtma Tesisinin tamamlanmasıyla birlikte, 2 yıl sonra şehrin 195 kotuna kadar olan bütün mahallelerine pompa kullanılmadan, terfi yapılmadan direkt arıtma tesisinden su sağlanacak.

ENERJİ MAALİYETLERİ AZALACAK

Bu sayede hem kurumun enerji maliyetlerinde ciddi bir azalma olacak hem de su kesintilerinde şehrin üst kotlarının çok daha kısa ve rahat bir şekilde su alması sağlanacak. Öte yandan, kapasiteleri arttırılan depolar sayesinde yüksek kotlarda daha çok rezerv tutmaya başlanılacak. Bu rezervler sayesinde de şehirdeki su kesintileri sonrası meydana gelen uzayan depo dolma sorunu ortadan kalkacak.

TİSKİ 18 İLÇEDE 290 PERSONELLE GÖREV YAPTI

Koronavirüs tedbirleri kapsamında bayram boyunca uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasında da görev başında olan Trabzon İçmesuyu ve Kanalizasyon İdaresi (TİSKİ) Genel Müdürlüğü ekipleri, 18 ilçede 290 personel ile halkımızın hizmetinde bulundu. 

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Koronavirüs tedbirleri kapsamında Ramazan Bayramı'na denk gelen 23-26 Mayıs tarihleri arasında ülke genelinde uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasında vatandaşların herhangi bir olumsuzluk yaşamaması adına teyakkuzdaydı. Bu kapsamda Büyükşehir Belediyesinin bağlı kuruluşu olan Trabzon İçmesuyu ve Kanalizasyon İdaresi (TİSKİ) Genel Müdürlüğü ekipleri, 290 personelle bayram süresince vatandaşlara en iyi hizmeti sunmak için görevlerinin başında yer aldı.

“TÜM PERSONELİMİZE MÜTEŞEKKİRİZ”
Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, vatandaşların Ramazan Bayramı’nı huzur içinde geçirebilmeleri için tüm tedbirleri önceden aldıklarını ve bayram süresince ekiplerin sahada özverili bir şekilde çalıştıklarına vurgu yaptı. TİSKİ Genel Müdürlüğü ekiplerinin de bu süreçte sahada yer aldığını belirten Başkan Zorluoğlu, “TİSKİ Genel Müdürlüğümüz her zaman olduğu gibi bu bayramda da tam takım sahadaydı. Şehrin pek çok ilçesinde yaşanan olumsuzluklara ekiplerimiz koordineli bir şekilde müdahale ederek halkımıza su sıkıntısı yaşatmadı. Cansiperane bir şekilde görevlerini ifa eden tüm ekip arkadaşlarımıza Trabzonlular adına teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Yorumlar (4)
Mustafa 8 ay önce
Daha belde belediye sen mahalle ya döndürülen yerlere doğru dürst ne su ne kanalizasyon getirebilen tiski bunları yapacak hayal satıyor tek bildikleri şey tiribüne oynamak inanmıyoruz artık daha pelitli yaren sokakta ki kanalizasyon sorununu çözemedi ya bırakın bu işi 2 km hat seremiyor komik
Mereli 8 ay önce
Önüne geçti diyorsunuz, devamında yılsonuna kadar bitecek diyorsunuz. Bitmeden nasıl önüne geçebiliyorsun. Kendi içinde bile çeliskidesin. Bu yatırımlar dediginiz gibi inşAllah yılsonuna kadar biter de hiç değilse 2021 de uzun ve sık su kesintilerinden kurtuluruz.
Nm 8 ay önce
Yesilova mahallesinde sular yaz döneminde günde 1 veya 2 saat akıyor ona ne zaman çare bulmayı düşünüyorsunuz ama sizde haklisiniz burda koyun çok nasılsa ses cikaranda yok ne gerek var koltuklarinizda rahat rahat oturun hizmete gerek yok Arada da akmayan suyun faturasını yollayın herkes hak ettiğini yasiyor
Gülerken 8 ay önce
Daha değirmendere büyük sanayi sitesi sorunu çözülmedi, su mu çözülecek sadece gülmüyorum ağlıyorum çünkü bize söz verilmişti daha önceki yıllarda olduğu gibi

Gelişmelerden Haberdar Olun

@