7m


7m

hyundai

Trabzon'da kuraklık tehlikesi

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, "Bir yandan virüsle savaşırken diğer taraftan da ciddi bir kuraklık ile mücadele ediyoruz" dedi.

Trabzon 30.09.2020, 11:03 30.09.2020, 11:08
Trabzon'da kuraklık tehlikesi

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, şehir genelinde su kaynaklarında ciddi bir azalma meydana geldiği belirterek "Geçen yılın aynı ayına göre Ağustos-Eylül ayları yağış ortalaması yaklaşık olarak yüzde 40 azalış gösterdi" dedi.

Başkan Zorluoğlu, pandemi sürecinde hijyenin yanı sıra su tasarrufuna da dikkat edilmesi çağrısında bulundu.

Türkiye'nin en çok yağış alan bölgesi olan Karadeniz’de seller yaşansa da son 5 aydır yağış miktarları büyük oranda azaldı. Barajlarda su seviyelerinin düştüğü, dere yataklarının kurumaya başladığı bölgede, bilinçsiz ve kaçak kullanımın yanında tarımsal sulama yapılmasının da etkisiyle susuzluk tehlikesi kapıda. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, son aylarda yağışların bir hayli azalması, hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ve pandemi süreci nedeniyle günlük su tüketiminde artış olduğuna dikkat çekerek, suyun tasarruflu kullanılmasını istedi.
Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını nedeniyle suya ihtiyacın daha da arttığının altını çizen Başkan Murat Zorluoğlu, “Bir yandan virüsle savaşırken diğer taraftan da ciddi bir kuraklık ile mücadele ediyoruz. Trabzon genelindeki su kaynaklarımızda ciddi bir azalma yaşanıyor. Şehrimizde hem yağışlı gün sayısında hem de aylık yağış ortalamasında yüzde 20 seviyelerinde düşüş görüldü. Geçen yılın aynı ayına göre Ağustos-Eylül ayları yağış ortalaması yaklaşık olarak yüzde 40 azalış gösterdi” dedi.

Trabzon'da kuraklık tehlikesi

"Su tüketimi yüzde 20 arttı"

Bu yıl Karadeniz başta olmak üzere birçok bölgede eylül, ekim, kasım ve aralık aylarında çok ciddi bir yağış eksikliği beklendiğini belirten Başkan Zorluoğlu, “Bir yıldaki toplam yağışın yüzde 40’nı bu aylarda almamız gerekirken yağan yağışın yüzde 15-20 civarında olması bekleniyor. Trabzon’da 1 Eylül’de tesislerimizde 205.868 m elde edilmişken 28 Eylül’de ise 188.873 m su sağlandı. Bir ay içerisinde dahi ciddi anlamda bir eksilme yaşanıyor. Pandemi dolayısıyla vatandaşlarımızın su kullanımı 6 aylık süreçte ortalama yüzde 20 seviyelerinde artması, yaz ayının gelmesiyle ciddi nüfus yoğunluğunun yaşanması ve bilinçsiz tarımsal sulamanın etkisiyle sürekli su temininde bazı sıkıntılar yaşanmaktadır” diye konuştu.

Trabzon'da kuraklık tehlikesi

"Su tasarrufuna dikkat edilmeli"

Büyükşehir Belediyesi olarak içme suyu ve altyapı çalışmalarına durmaksızın devam ettiklerine değinen Başkan Murat Zorluoğlu, şöyle devam etti: “Kaynaklarda ciddi sıkıntılar yaşanmasına rağmen TİSKİ Genel Müdürlüğümüz maharetiyle bir yandan Ortahisar’ın içme suyu şebekesini değiştiriyoruz, diğer taraftan kırsal alanlar için yeni kaynakların tespiti ve su sorununun çözüm adına projeler yapıyoruz. Musluklarımızdan suyun kesintisiz akması için hayata geçirdiğimiz yeni içme suyu temin çalışmaları yanında Trabzonlu hemşehrilerimizin mevcut su rezervimizi tasarruflu kullanmaları önemini korumaktadır. Halkımızın bu konuya büyük özen göstermelerini önemle rica ediyorum" şeklinde konuştu.

Trabzon'da kuraklık tehlikesi

Trabzon'da kuraklık tehlikesi


Yorumlar (7)
Kaptan 2 yıl önce
61 yıldır Trabzonda doğdum ve yaşadım.Böyle kuraklık yaşamadım.Tabi kuraklığa parelel olarak su tüketimide armış durumda.İnşAllah güz yağmurlarıyla tekrar su kaynaklarımız normale döner.Dünya çok büyük değişimler yaşıyor.Bilinçli, olmak lazım.
doğan yıldız 2 yıl önce
doğa yı katletmeye devam. sonrada sızlanmaya devam. bu ne yaman çelişki..
Vatandaş 2 yıl önce
Beton yığınları yapmaya doğanın dengesini bozmaya devam herşey düzelir
Tursun 2 yıl önce
Karadenizde kuraklık varsa ülke batmış doğan kardeşinde dediği gibi şimdi karadeniz hamsi diye satılanları rahmwtlik anam gübre olarak kullanıyormuş akvaryumuda çocuklarımıza balığı göstermiyelim inşAllah
YUSUF SÖNMEZ 2 yıl önce
ÇÖMLEKÇİ DE Kİ FUHUŞ OTELLERİNİ KALDIRIN. KURAKLIK FİLAN KALMAZ. EMİNİM.
Sıradan vatandaş 2 yıl önce
Oynamayın kardeşim tabiatın ayarlarıyla.
Ati 2 yıl önce
Hes yapmaya devam. Ormanları yok edin apartman dikin. Denizden Tabzona baktın mı Betondan baska bir sey görüyor musun?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@