Trabzon'da kötü kokular böyle önlenmeye çalışılıyor

Trabzon Büyükşehir Belediyesi kötü kokulara karşı yeni bir uygulama devreye soktu.

Trabzon 25.10.2020, 10:51
Trabzon'da kötü kokular böyle önlenmeye çalışılıyor

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Beşirli Gülcemal dolgu alanı başta olmak üzere şehir genelinde kötü koku oluşmaması adına önlemlerini sürdürüyor.
 
Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı ekipleri, kanalizasyon kapaklarını açmak suretiyle, menfez içlerinde oluşacak kokuyu yok etmek amacıyla, bakterilerin lagunlara yerleşmesi ve üremesi için şok dozlama çalışması gerçekleştirdi. Yine Gülcemal dolgu alanında lagun oluşmuş noktalara püskürtme yöntemiyle koku giderici bakteri uygulandı.


 
KOKU GİDERİCİ BAKTERİ PÜSKÜRTÜLDÜ
Trabzon Büyükşehir Belediyesinden konu ile ilgili yapılan açıklamada “Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı koordinasyonunda, kanalizasyon akarlarının menfezlere bağlandığı üst noktalardan Kurankursu Mah., 1 ve 2 Nolu Beşirli mahallelerinde kanalizasyon kapakları açılarak menfez içerisinde oluşacak kokuyu yok etmek amacıyla bakterilerin lagunlara yerleşmesi ve üremesi için şok dozlama yapılmıştır. Gülcemal dolgu alanının başlangıcından bitişine kadar lagun oluşmuş noktalara, Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığının arazözlerine 10 ton suya 1 ton bakteri eklenip, seyreltme işlemi yapılarak elde edilen toplam 30 ton bakteri dozlaması, püskürtme sistemiyle uygulanmıştır” ifadeleri kullanıldı.  


 
ŞOK DOZLAMA YAPILDI
Açıklamada ayrıca, “Karşıyaka, Aydınlıkevler, Kurankursu ve 1-2 Nolu Beşirli mahallelerinde kanal kapakları açılıp, gün aşırı 4 kez 500’er litre şok dozlama yapılarak, kanal ve menfez içinde fazla bakterinin lagunlara akıtılarak amonyak, hidrojen sülfür ve sülfürlü organik bileşenlerin koku giderimi çalışması tamamlanmıştır. 5 ton seyreltilmiş koku giderici bakteri, arazöz yardımıyla lagunlarda koku oluşan ya da oluşabilecek yerlere püskürtüldü. Çalışma kapsamında toplam 37 ton (3.7 ton ham bakteri) 1/10 oranında seyreltik bakteri dozlama işlemi yapılmıştır” denildi.

Yorumlar (15)
Kemal SAKA 1 ay önce
Olmaz öyle malesef, bu altyapıya ancak ve ancak Allah'ın rahmeti(yağmur) değerse burunlar ferah edebilir. Çünkü bilhassa hidrojen sülfürden mütevellit oluşumların verdiği alarmlar(kokular) altyapılarda doğru eğim ve sehim saglanmadığı için oluşan ölü yataklarda(dead zone) biriken atıkların oksijenizasyonla ve akıntının yuzeyden giderken altındaki birikintiye temas edememesi neticesinde oluşabilmektedir. Siz buna kanallarda oluşan bataklık diyebilirsiniz. Oysa kanallar düzgün sehim kotları ile yapılmış olsa işte o kokuya sebep birikintiler oluşmazdı. Bakteri patlatarak yada biyolojik veya kimyasal değirmen döndürerek olmaz efendim. Yapısal sorunlarla yapısal mucadele veya dediğim gibi Allah'ın rahmetini bir an önce ummak lazımdır. Çözerse de kanalları debisi yüksek tazyikli yağmur suları akıtır çözer. Bu sene yağmurlar mevsim normallerinin altında seyrettiği icin altyapı tasarım ve imalat kusurları ben burdayım demiş oldu efendim. Bu iş aşağidaki devasa altyapı açığı ortada iken milyonlarca lirayı bakterilere harcayarak düzelemez efendim. Tekrar edecektir. Bendeki fakir bilgilerle bu haberde tam bir sivrisinek-bataklık hikayesi okumuş oldum galiba.

İş biyologlara gelmeden önce altyapı mimarları ve mühendislerinin plan, tasarım ve uygulama alanı idi efendim. Ancak ustteki binalarda devamlı hmax'ı serbest birakıp kenti dikine büyütürken, toprak altı yatırımlar aynı özen ve kapasite artışına intibak sağlayamadığı için Trabzon'um kokuşuyor efendim.
Trabzon'un altyapısı ile ilgili durumu; "bakamayacak kadar çouk sahibi olmuş aile reisinin durumu" gibidir diyerek özetleyebiliriz efendim.
Saygılarımla,
Kenan 1 ay önce
Valla bize hikaye okumayın. Şunu yaptık bunu yaptık ayaklarını bırakın. Sonuç olarak kokuyu gideremediniz. Yapamıyorsanız bırakın yapacak birilerini deneyelim en azından. Geçen dönem zaten son kullanım hakkınız dolmuştu. Ama seçmen son bir şans daha verdi size belki daha iyi yönetirsiniz şehri diye. Ama bakıyorum siz bu işi beceremiceksiniz.
Gokhan 1 ay önce
Allah akıl fikir versin bunun bir projesi yok oldu gülcemal hafriyat döküm yeri dünyada şehir merkezinde bu şwkilde alana sahip bir başka ülke yok rezillik
Trabzonlu 1 ay önce
Bu şehri elli yıl geriye getiren bu gülce al projesini başlatan O. Fevzi Gümrükçünu oraya getirin o kokuyu önce ona koklatın. Dışarıdan ithal başkanlık böyle yak yık kaç git. Bu tip ithal başkanlara oy verenler ne zaman akıllanacak. Allah akıl fikir versin
Misafir 1 ay önce
Insanimizin ruhu pis.Cöpte göremedigin artiklar sahilde dolu.Temizlik imandandir gerisinu siz anlayin.
Bybb 1 ay önce
Sabredin bir süre sonra alışırsınız
Önder 1 ay önce
Eeee söğütlüdeki ön arıtmalı derin deniz deşarjının kokusu ne olacak ona ne çözüm üretmeyi düşünüyorsunuz sayın belediye başkanımız yoksa bu işin fıtratında mı var o tesis varsa kokusuda mı olacak dersiniz sizin savunmalarının belli
Murat 1 ay önce
Görüntü sen ibaret
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@