Trabzon'da koronavirüsle mücadelede, mahalle denetim ekipleri geliyor!

Trabzon Valiliği alınan yeni kararı açıkladı. Buna göre Trabzon'da koronavirüs denetimlerini sıklaştırabilmek adına yeni ekipler kurulacak.

Trabzon 15.08.2020, 13:11
Trabzon'da koronavirüsle mücadelede, mahalle denetim ekipleri geliyor!

Trabzon ​İl Hıfzıssıhha Kurulu koronavirüse karşı mücadelede izolasyon tedbirlerini ihlal edenlere karşı yeni karar aldı. Karara göre Mahalle Denetim Ekipleri kurulacak ve daha sıkı denetimler yapılarak önlemleri hiçe sayanlara ceza kesilecek.

Trabzon Valiliği tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

​İl Hıfzıssıhha Kurulu, Vali İsmail Ustaoğlu başkanlığında 15.08.2020 Cumartesi günü saat 11.00’deyukarıdaki gündem maddesini görüşmek üzere olağanüstü toplanmıştır.

Covid-19 salgınının görüldüğü andan itibaren salgının kamu düzeni açısından oluşturduğu  riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve salgının/bulaşmanın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirilmiştir.

İçişleri Bakanlığının 30.07.2020 tarih ve12682 sayılı Genelgesi 31.07.2020 (2020/89) sayılı İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararımızın 2. maddesi ile “İzolasyona tabi tutulan kişi bilgilerinin il sağlık müdürlüklerinden temin edilerek özellikle ilk 7 günlük süre içerisinde izolasyon şartlarına uyulup uyulmadığının kaymakam ve kolluk birimlerince birebir takip edilmesi ve sıklıkla denetlenmesi” talimatı bildirilmişti.

Öte yandan, evde izolasyona tabi tutulan Covid-19 tanılı ya da temaslısı bazı vatandaşlarımızın, acil işlerini gerekçe göstermek suretiyle evde izolasyonyükümlülüklerini ihlal ettikleri, sosyal hayata katılmak suretiyle halk sağlığını ciddi anlamda riske attıkları tespit edilmiştir.

​Bu olumsuzlukların önüne geçilmesi için İçişleri Bakanlığının 14.08.2020 tarih E.12180 sayılı genelgesi doğrultusunda İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulumuzca alınan kararlar doğrultusunda; 

1. İlgili birimler arasında koordinasyon tesis edilerek, Covid-19 tanılı ya da temaslısı olması nedeniyle evde izolasyona alınan kişilerin Sağlık Bakanlığınca belirlenen izolasyon koşullarına uymaları, elektronik imkanlar da dahil olmak üzere her türlü tedbir alınarak muhakkak sağlanacaktır. 

2. Salgınla mücadelede alınan tedbirlerin sahada etkin bir şekilde uygulanmasını sağlamak amacıyla kurulan İl Salgın Denetim Merkezleri bünyesinde “Mahalle Denetim Ekiplerinin” oluşturulacaktır. 

3. Bu ekiplerin yaygın ve etkin şekilde mahalle bazlıizleme ve takip çalışmalarını yürütebilmesi için mahalle denetim ekiplerinde; kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler ve kolluk birimlerimizin personelinin yanı sıra, okul müdürleri ve öğretmenlerin, din görevlilerinin, muhtarlar ve azalarının, apartman ve site yöneticilerinden temsilcilerin (mahalle veya idari birimin büyüklüğü dikkate alınarak 5, 7, 9 veya 11 temsilci şeklinde) ve kolluk personelinin görevlendirilmeleri sağlanacaktır. 

4. Yapılan her türlü bilgilendirmeye karşın evde izolasyon yükümlülüğünü ihlal ettiği tespit edilenler hakkında; Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282.maddesi uyarınca idarî para cezası uygulanmasının yanı sıra, konusu suç teşkil eden eylemlere ilişkin TCK’nın 195. maddesi uyarınca gerekli adli işlemlerbaşlatılacaktır.

Yorumlar (9)
Trabzonlu 5 ay önce
Ne ogretmenlik be herkesin gozune batiyor. Ogretmen trafik memuru gibi Tasima araclarini kontrol eder, sandikta resen gorev alir, ilce saglik gorevlisi gibi tasima merkezi okulunda yemek kontrolu yapar, ihale uzmani gibi ihale komisyonun da gorev alir,is guvenligi uzmani gibi okul icinde is guvenligine dikkat eder, kaloriferci gibi soba yakar ,temizlik personeli olmadigi icin tuvalet yikar,herkes resmi bayramlarda dinlenir o hem bayramlari planlar hem dolgu malzemesi olur. Ogretmenler gununde bile zorla gitmedigi yemek icin sorusturma yer, sinif temizler, dert dinleme merkezi gibi herkesin derdini dinler. Kimseyi memnun edemez herkes amiridir. Simdide saglik gorevlisi ve denetci olarak takip yapip ceza kesecek oyle mi? Birakin okulumuza gidelim mesaimizi orada tamamlayalim nedir anlamadim. Sanki sureci biz bu hale getirdik. Catir catir uzaktan egitimle saatlerce ders planladik. Bu zor surecte onlarca fen lisesi kazandirdik. Bir meslek grubunun tek gorevi olur . Bizim isimiz egitim ogretimdir.
fatih 5 ay önce
o kadar bekçi zabıta ,polis varken öğretmenler mi adam peşinde koşacak.
Murat 5 ay önce
Tek derdiniz para akp eşittir para
yakun 5 ay önce
"okul müdürleri ve öğretmenlerin, din görevlilerinin, muhtarlar ve azalarının, apartman ve site yöneticilerinden temsilcilerin" Ceza adı altında, milletin elinde kalan son çeyrek ekmeğini de çaldınız. Şimdi de sivil memurları halkın içine salarak millet ile karşı karşıya getireceksiniz. Adam iseniz korumasız siz çıkın milletin içine. Sıkı yönetim dönemleri dışında hiç bir memura; mesleği dışında angarya görev verilemez.
haluk 5 ay önce
meraklanmayın mesai ücreti alıyorlardır.
Günaydın61 5 ay önce
Merhabalar sizin yazdığınız yorumlara katılmıyorum işin iç yüzünü görerek yorum yapın hiç bir öğretmen görevini yerine getirmiyor okullarda temizlikçi bakım onaran bir dönem çalıştım. Herşey göründüğü gibi değildir. Saat 8.30 gelir 3.10gece arabalarına biner kaçma giderler okuldan bir öğretmenin çalışma saatı mesai bitimidir bundan önçe hiçbir müdür olson yardımcısı idare çisi öğretmeni okuldan ayrılamaz tüm öğretmenler kendi işlerini okullan ilgili güvenlik çiye bırakıp giterler.sorsan onlara baramız yetmeyi ek tersten aldığın üçret ne oluyor hafdata 3gün oda gün içinde 2saat sonra 1.800tl iyi para öğretmenlik maaşınızdan hariç şükretsinler olmayanlar ne yapıyor hiç sordunuzmu önçe öğretmenlik görevinizi yerine getirin ben bu zamana kadar hiçbir öğretmenin temizlik yaptığını görmedim yalan.
Ali 5 ay önce
Caydırıcı olun kardeşim göreni affetmeyin bu kadar basit insanları boş yere yormayın bunu bir türlü beceremediniz gitti valla bu haberleri gördükçe sinirden daral geliyor kalbim duracak gibi oluyor yeter ya
Tarkan 5 ay önce
Ögretmeni şamaroğlanina çevirdiniz...Her yerde alakasiz gönüllü zorunlu görev ! Öğretmenin esas görevi egitim-ögretimdir...Ancak sıkıyötimde olagaüstü hallerde her sekilde görevlendirme olur....Sıkıyönetim varmış gibi davranmayin...!
Cuma 5 ay önce
Buyuk sehirleri niye actiniz vurus anadoluya yayilsin diye hehalde istanbulu kurtardiniz trabzonu mahfettiniz anadoluyu mahfettiniz
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@