7m

Çapkınoğlu

uzungöl yayla otel

Trabzon'da koronavirüs hastaları yoğun bakımları dolduruyor!

Trabzon'da son 1 ayda koronavirüs nedeniyle yoğun bakımlarda yatan hasta sayısı yüzde bin 50 oranında arttı. İl Sağlık Müdürü Dr. Hakan Usta, "Hastanelerdeki yoğun bakım doluluk oranlarında ciddi artışlar var" dedi.

Trabzon 27.08.2021, 10:15 27.08.2021, 11:44

Trabzon'da, 20 Temmuz ile 19 Ağustos tarihleri arasında koronavirüs vakalarında artış yaşandı. Kentte bu tarihler arasında hasta sayısı yüzde 621, entübe hasta sayısı yüzde 950, yoğun bakım yatan hasta sayısı ise yüzde bin 50 arttı.

Hastanelerdeki yoğun bakım doluluk oranlarında ciddi artışlar olduğunu belirten İl Sağlık Müdürü Dr. Hakan Usta, “20 Temmuz’da 6 tane yatan hastamız varken 19 Ağustos'ta sayı 69’a çıktı. Ciddi bir artış söz konusu. Biz vakalardaki artış sayılarına göre diğer hastaların yoğun bakım ünitelerini ihtiyaç halinde kısıtlayarak Covid-19'a çeviriyoruz. Tam tersini de yaptığımız dönemlerimiz de oluyor. Gerekirse ek alanlarda yoğun bakım koşullarına yakın yerlerde de yoğun bakım hizmetini vermeye gayret ediyoruz. İhtiyaca göre yoğun bakım alanları açarak vatandaşın ihtiyacını gidermeye çalışıyoruz. Ama hem mekân ve hem personel olarak ciddi bir iş yükü ve ciddi sıkıntılar oluşturan bir süreç bu. Bir yerde bu elbet tıkanacak. Sınırsız bir güç, sınırsız bir mekân bulmak imkânsız. Herkesin üzerine düşeni yapması gerekiyor” diye konuştu.

Trabzon'da koronavirüs hastaları yoğun bakımları doldurdu!

‘YOĞUN BAKIMLAR DOLUYOR’

Vakalarda dalgalanmalar olduğunu ve ihtiyaç halinde yeni yoğun bakım alanları açtıklarını söyleyen Dr. Usta, “Şu an yüzde 70 civarında covid-19'da doluluğumuz söz konusu. İhtiyaç halinde yoğun bakım için kullanacağımız alanları arttırarak bu sayıyı aşağıya çektik. Eğer yeni alanlar açmış olmasaydık doluluk oranı yüzde yüzünde üzerinde olacaktı. Yoğun bakımlarımız Covid-19 ve temiz diye tabir ettiğimiz diğer hastalarımız olmak üzere ikiye ayrılmış durumda. Toplam covid-19 ve diğer yoğun bakımlar olarak bakıldığında yüzde 50’lik bir doluluk söz konusu. Yoğun bakımlar gün geçtikçe doluyor. Farklı mekânlarla yoğun bakım ihtiyacını karşılamaya çalışıyoruz” dedi.

hakan usta


Yorumlar (7)
Sulo ts 13 ay önce
Hani asilama oranlarinda Trabzon mavi kategoriye gecmisti. Asilamanin yuksek oldugu bu yerde bu durum niye var.
Derman 13 ay önce
Aşılama programını tamamlamayan binlerce insan var. Senin dediğin 1. doz aşılanma oranı. Aşılanma programı 2 ve 3 aşının ardından 15 günü tamamlama sonrası biter. Bağışıklık programın bitmesiyle oluşur.
Ter 13 ay önce
Hahahahaaaa geçen sene aşı yokken çooook daha iyiydik çokkkkk ... yatacak yeriniz yok
osman 13 ay önce
Geçen yıl aynı gun test sayısı 100bin ölü 20 vaka 1500 iken buyıl test 300bin ölü 250 vaka 20bin aşının faydasını açıkçası göremedik ben mi yanılıyorum. Bu arada 2 doz aşı da oldum
Terkos 13 ay önce
Aşı olmuşsun kendine dikkat et aşının faydası olsaydı ölü sayısı bu yıl 60’ın altına düşerdi dimi ? Temel matematik dersi Allaha şükür gerçekleri görüyoruz ..
doktors 13 ay önce
yIL 2021 Hala insanlar aşının ne görev yaptığını bilmeden konuşuyor. cahilsiniz.
sıtkı 13 ay önce
konser vardı sosyal mesafe ve maske kurallarına uyuldu mu

Gelişmelerden Haberdar Olun

@