Trabzon'da kesilen hayvanda şarbon var mı? Test sonuçları çıktı

Trabzon'da kesilen hayvanda şarbon olduğu şüphesi ile ilgili yapılan test sonuçları belli oldu.

Trabzon'da kesilen hayvanda şarbon var mı? Test sonuçları çıktı

Haber61 - Haber Servisi - Trabzon'un Akçaabat ilçesi Ağaçlı mahallesinde bir vatandaşın hasta sığırını keserek etini dağıtması ve mahallede 4 çocuk annesi bir kadının hayatını kaybetmesi sonrasında çıkan şarbon iddiası üzerine alınan numuneler üzerine yapılan testlerde kesilen havanda şarbon olduğu tespit edildi. Ayrıca bir çocuk hastanın tedbir amaçlı olarak hastanede tedavi altında olduğu bildirildi.


Trabzon İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;
 

"Fatih Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği tarafından 8 Şubat 2018 tarihinde İl Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Birimimize olası bir şarbon vakası bildirimi yapılmıştır. Yapılan bildirim üzerine Müdürlüğümüz Bulaşıcı Hastalıklar Birimimiz ve İlçe Sağlık Müdürlüğümüz tarafından kişinin bilgisine başvurularak yakınlarında herhangi bir hastalık var mı diye sorgulandığında bir yakınının 7 Şubat 2018 tarihinde Tıp Fakültesinde öldüğü bilgisine ulaşılmıştır.

Tıp Fakültesi ile yapılan görüşmelerde bu kişinin ölüm nedeninin sepsis (enfeksiyonun vücuda yayılması) olduğu öğrenilmiştir.

Yine hastanın yakınları ve çevresinde benzer vakaların bulunup bulunmadığı yönünde saha çalışması yapılmıştır. Yapılan saha çalışmalarında olası bir şarbon vakası daha tespit edilmiştir. Vatandaşlarla yapılan görüşmelerde bölgede 10-15 gün önce hastalık şüphesi olan bir hayvan kesimi yapıldığı bilgisi alınmış, hayvana teması olanlar ve etinden tüketmiş olanlar için tedbir amaçlı koruyucu antibiyotiğe başlanmıştır. Vatandaşlarımıza gerekli bilgilendirmeler yapılarak etle temas eden tüm vatandaşlarımızın sağlık kuruluşlarına yönlendirilmesi için Muhtarlık ve Kaymakamlıkla işbirliği yapılmıştır.

9 Şubat 2018 tarihinde akşam saatlerinde bölgeden Tıp Fakültesi Acil Servisine ayaktan başvuran ve bu etten yediklerini beyan eden yaklaşık 80 kişiye tedbir amaçlı koruyucu antibiyotiğe başlanılmıştır. Karın ağrısı ve kusması olan bir çocuğumuz tedbir amaçlı yatırılmıştır. Ölen kişiden, olası şarbon hastalığı düşünülen 3 hastadan, ölen kişinin eşinden ve cenazeyi yıkayan kişiden olmak üzere toplam 6 vatandaşımızdan alınan kan numuneleri ileri tetkik için Ankara Mikrobiyoloji Referans Laboratuvarına gönderilmiştir.

Tüm şüphelilerin kesilen hayvan veya etiyle temas öyküsü mevcuttur.

İl Sağlık Müdürlüğümüzce yapılan çalışmalara eş zamanlı olarak Gıda Tarım ve Hayvancılık İl/İlçe Müdürlüklerimizce de bölgede gerekli çalışmalar yapılmıştır.

Yapılan incelemeler sonucunda; İl/İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü veteriner hekimleri tarafından ilgili mahallede gerekli karantina işlemleri başlatılmıştır. Hastalık teşhisi için söz konusu etten numuneler ile hastalık teşhisi konulan kişinin işletmesindeki hayvanlardan ve hayvanın kesildiği diğer kişinin işletmesinde bulunan hayvanlardan kan swapları alınarak Samsun Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğüne gönderilmiştir.

İlçe Hayvan Sağlığı Zabıtası Komisyon Kararları doğrultusunda; Mevcut hayvancılık işletmelerinde dezenfeksiyon işlemlerine ivedilikle başlanmış olup söz konusu etle temas eden araç gereçlerin dezenfeksiyon ve imha işleri yapılmıştır. Kesilip dağıtılan etlerden henüz tüketilmemiş olanlar toplatılmış ve imha edilmiştir. Mahalledeki tüm büyükbaş ve küçükbaş hayvanların şarbon aşısı ile aşılanması için Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüzce aşılama için aşı temini talep edilmiş olup bölgede aşılama çalışmaları başlatılacaktır.

10 Şubat 2018 tarihi itibariyle Tıp Fakültesinde tedbir amaçlı yatan ve genel durumu iyi olan tek bir çocuk hastamız bulunmaktadır.

Konu hakkında İl Müdürlüklerimizce tüm tedbirler alınmış olup gerekli çalışmalar devam etmektedir."

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2018, 18:49

Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
Zeki
Zeki - 1 yıl Önce

Türkiyedeki cogu hayvanda var bu sarbon hastaligi malesef neyimiz dogruki oda olsun düzgin insanin degeri yokki hayvanin olsun o kisi gidib o hayvani yiyor kendi kendimzi zehirliyoruz birde gümrikde avrupaliya kiziyoruz vay yavrum siz bizim minzimizi niye aliyorsunuz yagimizi aliyorsunuz sucugumuzu aliyorlarmis adamlar her seyi bizden daha iyi biliyorda ondan bizi düsünmiyorlar kendi insanlarina bulasir diye korkuyorlar bizde gebermis hayvani kesip bir güzel yiyoruz birde mahalleliyide zehirliyoruz cahiliz cahil birsey dersen adam keser seni hayvan gibin ondan sonra ne eder onuda Allah bilir sucukmu salammi viy viy

Eg
Eg - 1 yıl Önce

Hep rıza hıcaya kızıyorız ama uğur kim penalt kim topun bsşına geçiyor..
Verseymiş sosa ya takımın penaltıcısı belli
Değil mi uğur y kovun kime penaltı atmadıysa o takıma gitsn

Selim Aktaş
Selim Aktaş - 1 yıl Önce

yanlış biliniyor. Tıp Fak Mikrobiyoloji Lab. ilk sonuç şarbon olmadığı yönünde verilmiştir. oysa doğru sonuç verilseydi hasta %50 kurtulma şansı olabilirdi. Hastane hatası söz konusudur. Bunun üzerine gidilmelidir.

banner393

banner426

banner443

banner441