7m


7m

hyundai

Trabzon'da KDV indirimi denetimi yapıldı

Trabzon'da KDV'nin yüzde 8'den yüzde 1'e indirilmesine yönelik market, fırın, pastane ve bakkal gibi işletmelerde denetim yapıldı.

Trabzon 17.02.2022, 11:30
Trabzon'da KDV indirimi denetimi yapıldı

Trabzon'da ekipler, temel gıda ürünlerinde KDV'nin yüzde 8'den yüzde 1'e indirilmesine yönelik düzenlemenin ardından market, fırın, pastane ve bakkal gibi işletmelerde denetim gerçekleştirdi.

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, yaptığı yazılı açıklamada, belediyenin zabıta ekiplerinin, KDV indirimi uygulanan 115 temel gıda ürününde indirim yapılıp yapılmadığını dikkatli şekilde denetlediği belirtildi.

Devletin vatandaşı enflasyon karşısında mağdur etmemek için gerekli bütün tedbirleri alarak uygulamaya soktuğunu vurgulayan Genç, şu ifadeleri kullandı:

"Yerel yönetimler olarak bizler de alınan bu kararlara uyulup uyulmadığını dikkatli bir şekilde denetliyoruz. Zabıta ekiplerimiz ürünlerin eski fiyatlarıyla son fiyatlarını karşılaştırıyor, gerekli KDV indiriminin yapılıp yapılmadığını kontrol ediyor. Göstermelik uygulamaları tespit ediyor. Ticaretin canlanması, halkımızın temel gıda ihtiyaçlarını uygun koşullarda temin edebilmesi için gerekli bütün tedbirleri alıyoruz."

Genç, KDV'si yüzde 1'e inen ürünlerin enflasyon sepetinde ciddi ağırlığa sahip olduğunu aktararak, şunları kaydetti:

"Bunlar pirinç, makarna, ekmek, et, kahve, su, süt ve süt ürünleri, şeker ve şekerli ürünler, meyve ve sebzeler gibi günlük hayatta sık tüketilen gıdalar. Enflasyonla mücadelede ve halkımızı enflasyona ezdirmemek için bu ürünlerde indirim yapılmasını çok önemli görüyoruz. Dolayısıyla bu ürünlerle ilgili uygulanan indirimlere uyulup uyulmadığına dair denetimlerimizi sürdürüyoruz."

Ortahisar Belediyesi Zabıta Müdürü Ömer Aydın'ın da eşlik ettiği denetimlerde gerekli indirimleri yapmayan işletmelerle ilgili Trabzon Ticaret İl Müdürlüğüne bildirimde bulunuluyor.

Trabzon Ticaret İl Müdürlüğü, KDV indirimine uymayan işletmelerle ilgili gerekli müeyyideleri uyguluyor.

Trabzon'da KDV indirimi denetimi yapıldı

Trabzon'da KDV indirimi denetimi yapıldı

Trabzon'da KDV indirimi denetimi yapıldı


Yorumlar (6)
Ahmet. 3 ay önce
Şuradan da güzel bir poz al denetlemesi :D sadece bim a101 vs var dimi trabzonda Aypam, İpa, kilpa vb marketler neden denetlenmiyor ? 13 şubatta örneğin 4 tl olan ürünü çabuk çabuk fiyatı 5 tl çıkarıp 14 şubatta ise biz kdv kuralına uyduk söyledik 4 tl ye çekmek ne kadar etik ? zincir marketlerin yatacak yeri yok . Serbest piyasa ile ilgili acil çalışma yapılmalı bu kadar kan emicilik olmaz dolar 18 tl iken dolar bahane edilip 5 tl olan bir ürün dolar 13 tl düşmüş yine 5 tl ve yine dolay bahane ediliyor. Önceden market çalışanları raflara ürün dizmekten yorulurken, şimdi ise her saat fiyat etiketi değiştirmekten yoruluyor.
KEREM 3 ay önce
Göz boyamayın! Çağır Murat Ülkeri indirt fiyatları. Tabii yiyorsa!!! Ancak kasiyere fırça çekersiniz siz. % 7 inse ne olacak zaten? %100 zamlanmış herşey. Tanju gitsin dolar bozdursun
İskender 3 ay önce
%7 ( KDV indirimi) %130'(akaryakıt bindirimi)dan büyüktür
Besikdüzlü. 3 ay önce
IYIKI MATEMATIK DENEN BILIM VAR,elektrik %125,gaz %86,akaryakit%115 artacak ve sen fiyat denetlemesine cikacaksin,herkesi makarna beyinlimi zannediyorsunuz,hadi ordan.
Koç 61 3 ay önce
80 liralık çocuk bezi 170 lira olmuş KDV ne edecek bize.
desteptul.... 3 ay önce
akil aldiramiyorum . markete %8 ile giren fatura kdv li
marketten nasil cikacak ?
neyin kontrolu . ?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@