7m


7m

hyundai

Trabzon'da Kalandar kutlandı

Trabzon'da Rumi takvime göre yeni yılın ilk günü kabul edilen 13 Ocak gecesi Kalandar kutlandı

Trabzon 13.01.2020, 21:36 13.01.2020, 21:48
Trabzon'da Kalandar kutlandı

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde Rumi takvime göre yeni yılın ilk günü kabul edilen 13 Ocak Kalandar için Trabzon’un Maçka ilçesinde etkinlik düzenlendi. 7. kez düzenlenen Kalandar etkinliğinde koncoloz, dede, ormancı, oduncu, çılgın aşık ve doktor kostümleri yoğun ilgi gördü.

Maçka ilçesi Yazlık Mahallesi'nde 7'ncisi düzenlenen geleneksel Livera Kalandar Festivali'ne yaklaşık bin kişi katıldı. Mahalle meydanında yanan ateş etrafında kemençe, tulum ve davul eşliğinde horon oynayan vatandaşlar renkli görüntüler oluşturdu. Kalandar geleneğine özgü evlere huzursuzluk veren koncoloz, dede, ormancı, oduncu, çılgın aşık ve doktor kılığına bürünen mahalle sakinleri tiyatro gösterisi yaparak, torba atma geleneğini canlandırdı. Gece boyu süren etkinlikte en çok ilgiyi Kalandar'a özgü kıyafetleri giyenler gördü.

Koncoloz kıyafetini giyen Abdullah Günaydın, koncolozun evlere huzursuzluk veren bir yaratık olduğunu belirterek, "Bize eskilerden kalma bir anı. Benim giyindiğim kostüm kötülükleri simgeleyen, yani evlere huzursuzluk veren bir yaratık ismi. Denizden çıkar ve Kalandar günü akşam saatlerinde dışarı çıkarak herkesi korkutarak eve gitmesini sağlar. Geleneğimizi sürdürüyoruz. Ben 4 yıldır bu etkinliğe katılıyorum. Eskiden bu şenlik havasında kutlanmıyordu ama devletimizin verdiği destekle beraber her yıl düzenlenmeye başladı. Çok güzel bir etkinlik oluyor" dedi.

Etkinlikte en çok ilgi gören kıyafetlerinden birini giyen Harun Karagöz de, "Bu etkinlik bize dedelerimizden, ninelerimizden yadigar. Biz de bu etkinliği devam ettirmek istiyoruz" diye konuştu.
Etkinliğe katılan İrem Can, her yerde bir horonun ve eğlence havasının olduğunu belirterek, "Güzel bir etkinlik. Köylülerin eskiden olan adetlerini günümüze yansıtmaları çok güzel. Her yerde bir horon, eğlence havası var. Köylülerin toplanması ve başka yerlerden de gelenlerin olması çok güzel. Eskiyi hatırlatıyorlar, onun için güzel bir etkinlik" dedi.

Otostop ile Türkiye turu yapan Senay Güngör ise, "Gittiğim yerlerin özellikle köylerini geziyorum. Üniversiteyi Trabzon’da okumuştum. Geçen sene katılamamıştım. Dün Kars’taydım, bugün otostopla Trabzon’a geldim. Çok güzel ve eğlenceli bir festival. Kültürlerin yaşatılması açısından çok güzel" şeklinde konuştu.

Ağasar kıyafeti ile festivale katılan Kübra Taşkıran, "Böyle bir etkinlikle kültürün yaşatılması çok güzel. Diğer takvime göre yarın yeni bir yıla giriyoruz" diye konuştu.


Yorumlar (7)
Bilgece 2 yıl önce
Memlekette olmayınca bu güzel gelenektende mahrum kalıyoruz.
Yeni nesile bu zevki tattiran ve geleneğin yaşamasinda emeği geçenlere teşekkürler.????
Tarih boyunca Trabzonun lazlarla hiç bi baglantısı olmamıstır acın bırazcık kıtap okuyun 2 yıl önce
Kanunı
Bilgece 2 yıl önce
İsmin Aziz ama belli ki bu isme layık bir sıfatın yok.Aciz olarak değiştirmeni tavsiye ederim.????
Aziz yildirim 2 yıl önce
Kalandar eglencelerini lazlar yapiyordu trabzonda lazistanin baskentiydi
Burçak 2 yıl önce
Aziz Yıldırım git Ali Koç'a söyle Herkes işine baksın.
Mithriades 2 yıl önce
Kalandar lazların değil Trabznluların geleneğidir. Trabzon Lazistan'ın değil Pontus'un başkentidir. Pontus da tarihten gelen bir bölge ismidir. Tıpkı Trakya Çukurova gibi. Anladınız mı
İshak 2 yıl önce
Çocukluğumuzun serüveni Kalandar, kapı kapı dolaşıp horon oynardık, koca karı taklidi yapardık, gelin damat yapıp kız isteme yapardık, evin ahalini yanımıza çeker horon oynardık sonunda çuvalı açıp ganimeti alırdık. Ne günlerdi, geleneklerimizi yaşatmaya davem edenlere özellikle Maçka Livera sakinlerine ayrıca teşekkür ediyorum.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@