Trabzon'da kadınlar pazarına geçici çözüm

Trabzon'da kadınlar pazarında yapılacak yenileme çalışmaları öncesinde pazarın taşınacağı yer yapılıyor.

Trabzon'da kadınlar pazarına geçici çözüm
banner432

Trabzon Ortahisar ilçesi Pazarkapı bölgesindeki tarihî Kadınlar Pazarı’nın yenileme çalışmaları Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından sürdürülürken, Pazar alanında satış yapan kadınların mağdur olmaması için bulunan geçici çözüm çok yakında hizmete alınacak.

Kadınlar Pazarı’nda köy ürünleri satarak geçimlerini sağlayan kadınların, inşaat sürecinde mağdur olmaması için geçici bir pazar alanı oluşturduklarını açıklayan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Trabzon’un sembollerinden biri haline gelen pazarın, tarihî dokusuna uygun olarak yenileneceğini söyledi.

Trabzon'da kadınlar pazarına geçici çözüm

Mevcut hali göz önüne alındığında pazar yerinin yenilenmesinin elzem hale geldiğini vurgulayan Başkan Zorluoğlu, pazar yenilenip hizmete alındığında Trabzon’a Türkiye’nin en modern köy pazarlarından birini kazandırmış olacaklarını dile getirdi.

Kadınlar Pazarı’nın, Tabakhane Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yıkılarak yeniden inşa edileceğini bildiren Zorluoğlu, kadın pazarcıların bir geleneği yaşatarak, kendi ürettikleri köy ürünlerini, yeni Köy Pazarı’nda da sergilemeye devam edebileceklerini ifade etti. 

Kadın pazarcıları yenileme sürecinde mağdur etmemek için büyük gayret gösterdiklerini kaydeden Başkan Zorluoğlu, “Yine Tabakhane Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında kamulaştırılan eski Halbank binası yerinde, kadınlarımız için geçici bir satış alanı inşa ediyoruz. Bu alan mevcut Kadınlar Pazarı’na oldukça yakın. 940 m2 alana kurduğumuz geçici satış alanında, 95 tezgâh kurulacak. Ancak yeni Köy Pazarı’nın hizmete girmesiyle bu alan kaldırılacak. Ramazan’dan sonra inşallah bu geçici pazar alanını hizmete almayı planlıyoruz” dedi.

Trabzon'da kadınlar pazarına geçici çözüm

Yeni Köy Pazarı’nın projesi hakkında da detaylar aktaran Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, açıklamalarına şöyle devam etti:

“Proje kapsamında Köy Pazarı’nın bodrumunda kapalı otoparkımız bulunacak. Bu sayede alışverişe gelenlerin otopark ihtiyacı giderilecek. Pazarın zemin katında dükkânlar, birinci katında kadınlarımızın ürünlerini sergileyip satabilecekleri açık satış yerleri, ikinci katta ise esnaf lokantası yer alacak. Trabzon’umuza kazandıracağımız bu modern pazar yerinin, şehrimizin sosyo-ekonomisine önemli katkı sunacağına inanıyoruz”

Trabzon'da kadınlar pazarına geçici çözüm

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2019, 16:00

Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sefa
Sefa - 5 ay Önce

kapalı otoparka bölge esnafının girmesini nasıl engeleyeceksiniz!

Çepni
Çepni - 5 ay Önce

90 lı yıllarda da degirmenderede pazarınız vardı.noldu !

ikbal geçim
ikbal geçim - 3 ay Önce

Satış yapanların yarısı Karcı önce karcilarin ayıklanması lazım karcilardan üreticilere satış
yapmak için yer kalmıyor

banner472