7m

7m

hyundai

Trabzon'da kaç Suriyeli var? İşte rakamlar

Trabzon'da kaç Suriyeli yaşadığına dair rakamlar açıklandı.

Trabzon 07.05.2022, 16:53
Trabzon'da kaç Suriyeli var? İşte rakamlar

Suriye'de yaşanan savaş nedeniyle Türkiye'ye gelen Suriyeli vatandaşların dönüşü için gerekli hazırlıklar tamamlanırken, ülkemizde ise hangi ilde kaç Suriyeli vatandaşın yaşadığı gündeme getirildi. 

Dünyada yaşanan olaylara sessiz kalmayan ve savaşın sona ermesi için birçok adım atan Türkiye, Suriye'de yaşanan iç karışıklıklar ve savaş sonrası zor durumda kalarak ülkesini terk eden vatandaşlara kucak açtı.

Suriyeli vatandaşları güvenli bölgelere yerleştiren Türkiye, onların bazılarının yine güvenli şekilde ülkelerine dönmelerini sağladı.

Afganistan'da yaşanan olaylar ve Ukrayna-Rusya savaşı ile birlikte göç sorunu artmaya başlarken, ülkemizdeki Suriyeli vatandaşlar son zamanların tartışma konusu oldu.

Bazı kesimler Suriyelilerin dönüş vaktinin geldiğini söylerken, en net açıklama ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1 milyon Suriyeli'nin evlerine dönüşü için planın hazır olduğunu söyledi.


Bu hazırlanan plan 8 aşamalı olacak ve ülkemizde yaşayan Suriyeliler geri dönecek. Ancak bu plan devreye girene kadar, ülkemizin hangi ilinde kaç Suriyeli vatandaşın olduğu merak edilmeye başlandı.

Bu illere dair detayları İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı resmi internet sitesinden yayınlandı.

Hangi ilde kaç Suriyeli var
İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı'nın resmi internet sitesinde ilk olarak yıllara göre ülkemize giriş yapan Suriyelilerin net sayısı yer aldı.

Buna göre 2012 yılında ülkemizde 14.234 Suriyeli varken bu rakam 28 Nisan 2022 yılı itibarıyla 3.762.686 oldu. Ayrıca en ciddi artışın 2013 yılından sonra yaşandığı görüldü. 

Trabzon'da kaç Suriyeli var?

Veriler incelendiğinde ise Trabzon’da kayıtlı Suriyeli sayısı 3 bin 658. Bu oran Trabzon nüfusunun yüzde 0.45’i yapıyor.


Yorumlar (6)
hakan 2 hafta önce
Silme palavra. sınırdan adam elini kolunu sallaya sallaya geliyor. hangisine işlem yapıyorlar? en az bu rakamlaın 2 katı vardır.
VAKFIKEBİR-BOZKURT 2 hafta önce
Kesin kes Mülteci düşmanıyım.Benim kanım Türk kanı..Bu ülkeye başka yerlerden gelecek olanlar benimle aynı kanı taşıyacak.Hırlımı hırsızmı terörist mi soyguncumu ne olduğu hiçbir araştırması olmadan milyonlar kaçak yolla bu ülkeye geliyorlar.
yakup 2 hafta önce
bu rakamdan cok daha var afgan pakistan ve diger yerlerden gelenlerde var
sukenarlı 2 hafta önce
Herhalde sadece sokaklarda dilenenleri saymışlar.
VAKFIKEBİR-KANKA 2 hafta önce
Türkler Anadoluya OrtaAsya dan geldi.Ama öyle birilerinin dediği gibi gizlice Yada kaça kaça değil vuruşa vuruşa Kılıç hakkıyla geldi.Bu mülteciler gibi savaşta ülkemizi terkederek fare gibi kaçmadık.Dedemiz nenemiz Kağnıyla cepheye silah taşıdı.
Akın 2 hafta önce
Milleti hepten mal sanıyor bu akkurtçuklar. A reis madem milletin adamısın her şey milletin için yeter söz milletindir diye diye her aklına eseni yaptın yıllardır. Gel referandum yap bak bakalım milletin istiyor mu bu soysuzları. Bu ülkesini savunmaktan aciz korkak kancıklar Türk milletinin ırzına namusuna saldırıya başlayınca o zamanda rabbim affetsin kandırıldık mı diyeceksin. Bu millet sandığın kadar koyun değil Potomyalı, sen de yaşayarak göreceksin bunu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@