kebir

Trabzon'da istinat duvarları neden çöküyor? Açıklama geldi...

Trabzon'da son dönemde çok sayıda istinat duvarının çökmesi dikkat çekti.

Trabzon'da istinat duvarları neden çöküyor? Açıklama geldi...

İnşaat Mühendisleri ve Jeoloji Mühendisleri Odaları Trabzon Şubeleri yaptıkları ortak açıklama ile son dönemde çöken istinat duvarı vakaları ile ilgili bir açıklamalar yaptılar. Özellikle de son bir yılda Trabzon’da gerek beton, gerekse ağırlık tipi istinat duvarı görevi gören dayanma yapılarının yıkılma, devrilme, çökme gibi olaylarla sonuçlanan ciddi deformasyonlara uğradığı belirtilen açıklamada “Son birkaç aylık süreç içerisinde Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi yolu üzerinde, Konaklar Toplu Konutlar ve Yıldızlı (Sera) gölü yolu üzerinde yer alan istinat duvarlarının yıkılması sonucunda kayda değer mal kayıplarının yaşanması, bir o kadar da can kaybı riski oluşturması ile karşı karşıya kalınmıştır. Trabzon ili yerleşim alanı sınırlarında son yıllarda artan inşaat sahaları ve bunlara bağlı yapılan temel ve yol kazı çalışmalarında şev duraylılığını sağlamak maksatlı imal edilen istinat duvarlarının sayısında da ciddi bir artış gözlenmektedir. Bu istinat duvarlarının, alanda jeolojik olarak yaygın şekilde gözlenen volkanik kökenli kayaçların ayrışmasıyla oluşan killi zeminlerde ve yine volkano-tortul niteliğindeki kayaçlar ve bunların ayrışması sonucu oluşan kil, silt, çakıl karışımlı zemin kütlelerinde konumlandırıldığı görülmektedir. Bölgenin iklimsel karakteri nedeniyle yılın her mevsiminde alınan yağış sonucu bu istinat duvarları arkasında tutulan/tutulmaya çalışılan suya duyarlı kil, silt türü kütlelerin suya doymasıyla birlikte tutucu duvar arkasında ilave bir yük oluşmaktadır. Hemen hemen çoğu 90 dereceye yakın eğimlerde açılan kazı şevlerinin yeterli düzeyde şev duraylılık analizlerinin yapılıp yapılmadığı, bu şevlerin önüne imal edilen duvarların temel derinliği, yüksekliği, boyu, kalınlığı vb. gibi boyutlandırma çalışmalarının bilimsel ölçüt ve değerlendirmelere göre mühendislik hizmeti ile gerçekleştirilip gerçekleştirilmediği, duvar arkasına yerleştirilecek olan malzeme parametrelerinin imalata uygun olup olmadığı kontrolünün yapılıp yapılmadığı, uygun yüzey ve yeraltı su drenaj yöntemlerinin uygulanıp uygulanmadığı gibi hususlar son karşılaşılan olaylar neticesinde ciddi soru işaretleri meydana getirmektedir. Bu hususlar, üzerinde düşünüp tedbir almaya muhtaç konular olarak karşımıza çıkmaktadır. Trabzon ilinin heyelan potansiyeli göz önüne alındığında, söz konusun dayanma yapılarının gerekliliği ve önemi ön plana çıkmaktadır. Heyelan türü hareketleri ve insan eliyle açılan kazı şevlerinde oluşacak göçmeleri önleyici olması gereken bu yapıların, yukarıda sözü edilen nedenlerden ve olası mühendislik hatalarından dolayı yıkılmaları ise kentin zaten önemli bir sorunu olan heyelan problemini ikiye katlamaktadır” denildi. 

“RUHSATA TABİ HER YAPI, DENETİME DE TABİ OLACAKTIR” 

Söz konusu istinat duvarı yapılarının imalat öncesinde, sırasında ve sonrasında ilgili kurumlardan uzman inşaat mühendisleri ve jeoloji mühendisleri tarafından denetime tabi tutulmasının önemine vurgu yapılan açıklamada “Mevcut kontrolsüz ve özensiz uygulamaların devam etmesi halinde, söz konusu olumsuz durumlarla karşılaşılması kaçınılmaz olacaktır. Bu durumun hiç arzu edilmeyecek zarar ve kayıplara mahal vermemesi adına ilgili kurumların ivedi olarak gerekli önlemleri almasında, bu amaçla yapılacak çalışmalara yasal düzenlemelerle hız vermesinde son derece önem görülmektedir. İstinat duvarları bir yapı türüdür. Yapı olarak kamuoyunun algıladığı binalar kadar önemlidir. Hassas, tüm etkenleri ile irdelenmiş önemli mühendislik eserleridir. Her yapı gibi, istinat duvarları da tek başına veya etrafındaki diğer yapılarla birlikte mutlaka gerekli mühendislik hesaplarını içerecek şekilde projelendirilmelidir. Her yapı gibi, istinat duvarları da ruhsata tabi mühendislik yapılarıdır. İlgili yerel yönetimle ve kamu kurumları bu yapılar için tekil veya diğer yapıların eki olup olmadığına bakmadan ruhsatlandırma işlemi yapmalıdır. Ruhsata tabi her yapı, denetime de tabi olacaktır. Ruhsatı olmayan yapıların denetiminden bahsetmek mümkün değildir. İlgili meslek disiplinlerinin gözetim ve denetimi, projelendirme ve yapım sürecinin vazgeçilmez unsurudur. Son günlerde yaşadığımız olaylardaki gibi, bir yerde istinat duvarlarında göçme olduğu zaman, sadece göçen kısmı yeniden yapmak riski ortadan kaldırmayacaktır. Göçen kısmın devamındaki tüm istinat duvarları yeniden incelemeye tabi tutularak, gerekiyorsa onların da yıkılıp, yeniden inşası gerçekleştirilmelidir” ifadelerine yer verildi. 

Etiketler; #trabzon

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Davut kazancı - 2 hafta önce
Hırsız Müthayitlet yüzünden.işleri güçleri malzemeden calmak
Avatar
Şükrü KARAKAŞ - 2 hafta önce
İstinat Duvarı yapmak herkesin harcı değil. Önceden karataş duvar ustaları vardı. İtina ile duvarı yaparlardı. Karataş duvarı yapmak basit değildir. Gerçek ustaları tarafından yapılan karataş duvarları kolay kolay yıkılmaz.
Avatar
molla - 2 hafta önce
resimde de görmek mümkün. duvar arkasına doldurulan malzemenin dolgu malzemesi özelliğinin olmayışı bitkisel toprağın zamanla suyu yiyerek sıvı gibi davranması sonucu önündeki yığma taş duvarın yükü taşıyamamasından ötürü yıkılıyor.yapılan duvardan çok arkasına konulan malzemenin alandan çıkarılan toprakla doldurulması.başka bi izahı yok.
Avatar
ÇAĞRIBEKAR - 2 hafta önce
RİV RİV RİV...
Avatar
İsa Sayar - 2 hafta önce
Bu mühendislik odaları da AKP dönemimde yapılan her şeye karşı. Duvarlar yapılırken tedbirler alınıyordur ama tevekkül ALLAH'a ait. Yıkılıyorsa da yenisi yapılır.
Misafir Avatar
uyanık - 2 hafta önce @İsa Sayar
Kendini AKP li gibi gösteren zavallı birisin sen.uyanık...
Misafir Avatar
İBRAHİM HALİL - 2 hafta önce @İsa Sayar
SEN NASIL BİR İNSANSIN..
Avatar
Nejdet gül - 2 hafta önce
Çok önemli olan duvar arkasındaki malzeme ve sikistirilmasi önemlidir. Duvar yüksekliği ve ona bağlı temelgenisligi duvar arkasındaki yer altı sularında dikkate alarak duvarda bırakılacak boşluklarda bir o kadar önemlidir. Bizde bir hastalık var yaygın olan bir şey olmaz ne gerek var bu kadar......zihniyetlere kurtulmalıyız. Denetim çok az caydırıcı olur.onuda maalesef para işi ile çözüldüğü için gerekli hassasiyet ve hakkaniyet olmuyor.
Avatar
undemacı - 2 hafta önce
Okuyan anlasın diye o kadar uzun anlatıyorlar ki sorma, sanki bu yazıyı okuyan inşaat mühendisi olacak. Duvarlar gerektiği gibi yapılmıyor o kadar. Ya da yanlarına park edilen araçlara zarar vermek için çöküyorlar.