7m

7m

hyundai

tamfinans

Trabzon'da inşaatçılar KDV indirimi istiyor

Trabzon İnşaatçılar ve Emlakçılar Odası Başkanı Ayhan Taflan: “Trabzon’da lokomotif sektör olan inşaat sektöründe KDV oranı yüzde 8’e düşürülmediği takdirde zor bir süreç yaşanabilir”

Trabzon 08.01.2020, 11:29 08.01.2020, 11:41
Trabzon'da inşaatçılar KDV indirimi istiyor

Trabzon İnşaatçılar ve Emlakçılar Odası Başkanı Ayhan Taflan, inşaat sektörü olarak hükümetten KDV oranının mobilya sektöründe olduğu gibi yüzde 8’e çekilmesini arzu ettiklerini söyledi.

Trabzon İnşaatçılar ve Emlakçılar Odası Başkanı Ayhan Taflan, sıfır konutlarda 2019 yılı sonuna kadar yüzde 8 olarak uygulanan KDV indiriminin 01.01.2020 tarihi itibari ile yüzde 18’e çıktığını dile getirerek, “Türkiye’de olduğu gibi Trabzon’da lokomotif sektör olan inşaat sektöründe KDV oranı yüzde 8’e düşürülmediği takdirde ayrıca inşaatın her kaleminde ki maliyetlere baktığımızda yüzde 50’nin üzerinde olan artışların gayrimenkul sektörüne özellikle konut alıcısına fiyat anlamında olumsuz yansıması olacağından zor bir süreç yaşanabilir. Bu şartlarda 2020 projelerinde hem KDV artışı hem de inşaat maliyet artışı dikkatte alındığında Trabzon’da ve bölgemizde taban fiyatı 300 bin TL’den başlayan yeni konutlar haliyle 400 bin TL’ye çıkacak olup bunun yansıması ikinci el konutlarda da belirgin bir şekilde görülebilecektir” dedi.

Doğu Karadeniz Bölgesi’ndeki lokomotif sektörü olan inşaat yapımının durma aşamasına gelebileceğine işaret eden Taflan, “KDV ve maliyet artışlarından dolayı inşaat firmaları yapabilir miyim, satabilir miyim endişesini taşımalarından dolayı şu anki sürece baktığımızda bölgemizin lokomotif sektörü olan inşaat yapımı ve proje üretilmesi durma aşamasına gelebilir. Geçtiğimiz dönemlerde bölgenin her noktasında üretilen projeler şu an üretilmemektedir. Bunun devamı olan bu süreç inşaat sektöründe hizmet veren bütün esnaf ve sanatkarlarımızın ayrıca iş istihdamı ve işsizlik açısından sıkıntı yaşanabilir. Kamu bankalarının konut kredi oranları 0,79 çekmeleri başlı başına çözüm olmadığı gibi bahsi geçen oranların özel bankalarda da kullandırılması her şeyden önemlisi sadece sıfır konutlarda değil ikinci el konutlarda da bu oranlarla hatta 0.79’dan da aşağıda olabilecek kredi oranlarıyla vatandaşlar konut alabilmelidir. KDV oranının ve konut kredi oranlarının aşağılara çekilmesi inşaat firmalarına, bilhassa konut alacak olan vatandaşların bütçelerine katkı sağlayacaktır. Bakanımız Berat Albayrak’tan mobilya sektörüne verdiği desteği inşaat sektörüne de vermesini ve KDV oranlarının yüzde 8 düşmesi için inşaat sektörü olarak desteğini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.


Yorumlar (4)
vatandasın biri 2 yıl önce
yav arkadaşlar adam orda diyorki maliyetler yükseldi kdv oranları arttı kredi faiz oranları düssün buna karsılık vatandaşta ev alsın ben yıllardır becerip ev alamıyorum bu maliyetler düserse vergiler krediler düserse belki benimde bir evim olur siz neyin kafasındasınız
turgutu 2 yıl önce
100.000 tl maliyetli evleri 600.000 tl ye sat ondan sonra kdv indirimi de. İnsanlarla dlagamı geçiyorsunuz düşürün ev fiyatlarını vatandaş rahatlıkla alsın. Ev fiyatlarına bakıyorum 1 gün önce 550.000 tl faizler düşecek haberi çıkıyor aynı ev 600.000 tl fırsatçılık yapanlar şimdi kalkmışlar KDV indirimi diyorlar. Herşeyin bir yordamı var, kar elde etmeninde bir yordamı olmalı. Yazıktır, günahtır buna çanak tutulmamalı . Kazandığınız paranın bereketi yok olmayacakta ........
bosver61 2 yıl önce
kdv düşürülse ne olacak siz aynı oranda fiyat arttırıyorsunuz
Vatandaş 2 yıl önce
Reis şu arkadaşlara KDV indirimi yap yapki şehirde iki tane ağaç kaldı onlarıda kesip yerine ŞAHESERlerini yapmaya devam etsinler.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@