banner526

banner535

Trabzon'da ikinci el araçlar el yakıyor

Trabzon'da ikinci el araç piyasasında fiyatlar iki kat arttı.

Trabzon 12.07.2020, 14:31 12.07.2020, 14:35
Trabzon'da ikinci el araçlar el yakıyor

Trabzon’da ikinci el araç piyasasında fiyatlar iki kat artarken, oto pazarı son yılların en durgun dönemini geçiriyor.

Yenimahalle Fuar Alanı’nda hizmet veren Büyükşehir Belediyesine ait oto pazarında 7 ay önce yaklaşık 250-300 araç satış için yerini alırken, rakam bu günlerde 50 kadar geriledi. Oto pazarı son yılların en durgun dönemini geçirirken, ne satıcılar ne de araba alacak olanlar durumdan memnun değil. İkinci el araba fiyatlarının neredeyse sıfır arabaları geçtiğinden yakınan vatandaşlar, ikinci el araç piyasasındaki fiyatların iki kat arttığını dile getirdiler.

İkinci el fiyatlarının pahalı olduğunu kaydeden Hasan Yıldız, “Araba olmadığından dolayı fiyatlar yüksek. Sıfır araçların fiyatları yüksek olduğundan ikinci el araçların da fiyatı yükseldi. Durum böyle olunca ne alan var ne de satan var. İkinci el araba fiyatları neredeyse sıfır arabaları geçti. Fiyatlar yüksek. Normalde arabanın fiyatı 25 bin TL ise 35 bin TL olmuş. Sebebi sıfır araba olmadığından dolayı ikinci ele talep çok oldu. Dolayısıyla fiyatı yükseltiyorlar. Eski fiyatlara göre çok yüksek. Talep yok” dedi.

Araba piyasasının aşırı yüksek olduğundan yakınan Coşkun Sağır ise, “Fiyatlar aşırı derecede yüksek. Sebebi araç olmayınca fiyatlar da yükseldi. Sıfır araç gelmeyince ikinci el piyasası aşırı derecede yükseldi. Böyle gitmez ÖTV gelmesi lazım. Araç fiyatları neredeyse iki katı arttı. 30 bin TL’lik araba şu anda 60 bin TL. Sıfır araç için Eylül, Ekim ayına tarih verdikleri için piyasa aşırı derecede şişmiş” diye konuştu.

Muhammet Başkan da, “Araba almaya geldim ancak fiyatlar çok yüksek. İnşallah bir tane bulacağız. Araçların değeri ikiye katlandı. Nedeni yeni araba çıkmayınca ikinci el araçlar kontrolsüz bir şekilde arttı. Normalde 25 bin TL’lik araca neredeyse 40 bin TL fiyat isteniyor" ifadelerini kullandı.


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (7)
Kenan 4 hafta önce
Bu zamanda araba falan alınmaz. En iyisi yürümek sağlık mutluluk. 3 kuruşluk araçlar bile sıfır araç fiyatına. Almayın bak nasıl düşüyo fiyatlar. Ama bizim insanlarımız kazığı sever daha cazip geliyo çünkü
Hasan 4 hafta önce
Adam 2014 model Passat’a 235000 yaziyor. Bundan 6 ay once 145000 zor satiyordu. Simdi istediklere rakama bak. Birde normal fiyat ver İNCE kiziyorlar???? almayin arac kesinlikle
Kenan 4 hafta önce
Alan enayi olduktan sonra 235 te yazar 435 te
Murat 4 hafta önce
Ne araba olmaması sorarsan insanlara herkes hak dan dindarlıktan müslümanlık dan dem vurur hepsi leşçi
Ömer faydaci 4 hafta önce
Türkiyede 30 bin tl lik arabalar avrupaya götürsen 1 euro degeri yok gercekten türkiyede yasasaydim bende araba almazdim
Coşkun sağır 4 hafta önce
Piyasada az olan şey herzaman değerlidir.
İkinci el araçların son 1 yıl içerisinde 2 katına çıkması, bu ülkede ne olduda 2 katına çıktı sorusunu akıllara getiriyor.
Gıda fiyatları %20 arttı
Döviz %20 arttı
Emlak %20 arttı
Peki araç fiyatları neden %100 arttı
Sıfır egea 1.4 benzinli araç bayide 103 bin tl
İkinci el sayfalarda 120 bin tl
Hyundai kona full dizel otomatik bayide 185.000 tl
İkinci el sayfalarda 225.000 tl
Şuan sıfır araçlar gelmeye başladı, verilen tarihlerın 1 ay öncesıne kadar teslimatlar gerceklesek. Otomobil piyasasını hareketlendirebilmek için ötv oranında minimum %50 oranında indirime gidilmeli, ve devlet bankaları aracılığı ile %0.69 faiz oranı ile 60 ay taksitle bu güçlendirilirse, hem ikinci el piyasası düzene girer, hemde sıfır otomobil piyasası canlanır, devletimizin bundan kaybı olmaz sadece alacağı vergiyi zamana yaymış olur, şöyleki ötvdeki kaybı, sıfır araç satışından gelen miktar sayısı fazla olacağı için bandrol miktarları artar, insanlar daha temiz sağlam araç binmiş olur. Bütün bunlar, pandemi süreci ve türkiyenin yerli otomobil atılımı, otomobil piyasasında ikinci eli hareketlendirdi.
Pandemi sürecinde sıfır araç üretimi aksadı veya süreci göze alamayan bayiler araç çekmedi.
Yerli otomobil neden etkilesin diye soracak olursanız,
Firmalar yerli rakip istemez satışlarını %50 düşürür, wolksvagen neden yatırımdan vazgeçti?
Neden yeteri kadar araç gelmiyor?
Neden araç ithalat vergileri artıyor?
Firmaların türkiyede fabrika kurması için mi denge sağlanıyor?
Yoksa Yerli otomobilde belirleyici fiyat ortamımı hazırlanmaya çalışılıyor. Bunu zaman gösterecek.
Görünen köy. 4 hafta önce
Fabrikalar üretime başladı, sadece bazı ithal otomobil siparişlerinde bayiler bir ay gibi süre istiyorlar. Ağustos ayından sonra piyasa oturmaya fiyatlar en az yüzde 15-20 düşer. 50 bin km ve 5 yaş üzeri araç almayı düşünenlere aracı birinci el olarak bayiden almalarını öneririm. Nedeni, Sıfır km. otomobilin fiyatı 5 yaşındaki oto nun fiyatından ortalama yirmi bin lira fazla. Araba her zaman bulunur, ancak para her zaman bulunmaz! Panik olmayalım lütfen!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@