banner539

banner526

banner533

banner513

Trabzon'da fırın ustası 50 TL için 80 bin lira istiyor

Trabzon'da hatalı basım 50 TL için 80 bin TL istiyor.

Trabzon 19.09.2020, 10:40 19.09.2020, 11:33
Trabzon'da fırın ustası 50 TL için 80 bin lira istiyor

Trabzon’un Tonya ilçesinde fırın ustası Şerafettin Elbir (33), bir müşterisinin verdiği hatalı basım 50 TL'lik banknotu, 80 bin liraya satışa çıkardı.

İlçede ekmek fırınında usta olarak çalışan Şerafettin Elbir, bir müşterisinin verdiği 50 TL'lik banknottaki hatayı fark etti. Paranın ön yüz sağ üst köşesinde ’50’ yazması gerekirken ‘5’ yazdığını gören Elbir, durumdan şüphelenerek, sahte olduğunu düşündüğü parayı bankaya götürdü. Bankada yapılan incelemelerin ardından, paranın sahte olmadığı anlaşıldı. Paranın hatalı basıldığı tespit edilirken, internette araştırma yapan Elbir, koleksiyoncuların bu tür paralara ilgi gösterdiğini öğrendi. Elbir, hatalı basım paranın fotoğraflarını internet ortamında paylaşıp, satışa çıkardı. Elbir, en az 80 bin TL istediği parayı, en yüksek teklifi verene satacak.

Paranın hatalı basıldığını ve Türkiye'de sadece birkaç tane olduğunu söyleyen Elbir, “Akşam iş yerinin kasasını toparlarken, kasadaki 50 TL’nin sıfırının olmadığını fark ettim. Durumu bir arkadaşıma anlattım, arkadaşımda bana bu paralarının değerli olduğunu ve koleksiyonerlerin bu paralara ilgi duyduğunu söyledi. Arkadaşımla paranın sahte olup olmadığını öğrenmek için bankaya gittik. Bankada para okuma cihazından geçti, ardından para kalemi kullandık sahte olmadığını öğrendik. Sonra internette bir araştırma yaptık; bu paraların çok yüksek rakamlara 70-80 bin liraya satıldığını öğrendik. Biz de açık artırma usulüyle parayı 80 bin liradan satışa sunduk. En yüksek teklifi verene parayı vermeyi düşünüyoruz” dedi.

Trabzon'da fırın ustası 50 TL için 80 bin lira istiyor

Yorumlar (4)
Sıradan vatandaş 1 ay önce
Komiksiniz ya.Piyasada hatalı basılan çok para var. Belki 5o lira eder
Trabzon 1 ay önce
Sende enayi düşüreceksin birader inşAllah. Herkes bedava para peşinde...
Müzik 1 ay önce
Araştır bakalım, bulursun belki bir enayi...
Umut 1 ay önce
Hangi enayi 50 tlik parayi 80 bin liraya neden alsinki?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@