Trabzon'da fındık üreticilerine ücretsiz fidan

Tek dal sistemi ile dikim yapacak üreticilere ücretsiz fidan verilecek.

Trabzon 15.11.2019, 11:58 15.11.2019, 12:04
Trabzon'da fındık üreticilerine ücretsiz fidan

Trabzon Ticaret Borsası (TTB) tarafından Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi kapsamında yaşlı bahçelerin yenilenmesini teşvik etmek amacıyla üreticilere ücretsiz olarak fındık fidanı dağıtılacak.

TTB’den yapılan açıklamaya göre, bahçelerde dekarda 100 kg’nın çok altına düşen verim ile birlikte kaliteyi de arttırmak için yapılacak çalışmalar arasında yaşlı ağaçların sökülüp yerine yenilerinin dikilmesi de gerekiyor.

Açıklamada, ilk etapta yaklaşık 6 bin Yomra Sivrisi olarak adlandırılan türün fidanının dağıtılacağı, bunların da öncelik borsa üyesi olanlar olmak üzere başvuran üreticilere değerlendirme yapılarak dağıtılacağı bildirildi.

Ücretsiz olarak dağıtılacak fidanların dikiminde tek dal sistemi uygulamasını yapacakların tercih edileceği belirtilen açıklamada, bahçe tesis edilirken fidanların asgari 5X5, azami 7X7 metre aralığında olması gerektiği belirtildi.

TTB tarafından üreticilere bahçenin dikimi, tesisi ve bakımı ile ilgili olarak broşür dağıtılacağı, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü uzmanları nezaretinde dikim ve kontrollerin yapılacağı da kaydedildi. Dikim işleminin 2 Aralık Pazartesi günü gerçekleştirilmesi planlandı.

Ücretsiz fidanlardan yararlanarak söz konusu şartlarda bahçe tesis etmek isteyen üyeler ile üreticilerin 22 Kasım 2019 Cuma gününe kadar Trabzon Ticaret Borsası’na bizzat başvurarak gereken istek formunu doldurmaları gerekiyor. 

Trabzon Ticaret Borsası tarafından fındıkta verim ve kaliteyi arttırmak amacıyla 2002 yılında başlanan ve 2013’de de örnek bahçeler oluşturularak hayata geçirilen projelerle dekarda verim 2-3 katına kadar çıkarıldı.

Trabzon'da fındık üreticilerine ücretsiz fidan

Trabzon'da fındık üreticilerine ücretsiz fidanTrabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (2)
Talip 2 yıl önce
Öncelik neden borsa üyelerine veriliyor.TTB fidanlarda dağıtım önceliğini küçük üreticilere versin ki bizlerde bu üründen faydalanalım. Bu kararın değişmesini bekliyoruz.
POTİNCİ 2 yıl önce
Mehmet CIRAV’a verinde köyüne diksin bol ürün alsında gözü doysun, Ağustos - Eylülde fındık fiyatını 13₺ kadar düşürüp kesesini doldurdular,

Gelişmelerden Haberdar Olun

@