7m


7m

hyundai

Trabzon'da fındık hasadı başladı

Trabzon ve Karadeniz şehirlerinin sahil kesimlerinde fındık hasadı bugün itibariyle başladı.

Trabzon 06.08.2017, 12:17
Trabzon'da fındık hasadı başladı

Türkiye'nin önemli tarım ürünleri arasında ilk sırada bulunan fındığın büyük oranda yetiştiği Karadeniz Bölgesi'nde hasada başlandı.Yöre halkı, sabah erken saatlerde fındık bahçelerinde çalışmaya başlıyor. Yevmiye ile fındık toplayan işçiler, sıcak ve neme rağmen dalda fındık bırakmamaya özen göstererek akşam saatlerine kadar bahçede çalışıyor.


Trabzon'da fındık hasadı başladı
 

Trabzon'un Yomra ilçesine bağlı Kaşüstü Mahallesi'ndeki bahçesinde fındık toplayan Fahrettin Karslı yaptığı açıklamada, fındık toplamanın zahmetli iş olduğunu anlattı.

Karslı, fındık toplarken özellikle nemden dolayı bunaldığını anlatarak, her şeye rağmen fındığın hasat edilmek zorunda olduğunu belirtti.

Bölgeye bir süredir yağmur yağmadığını ifade eden Karslı, "Bu nedenle fındık sıcaktan olumsuz etkilendi." dedi.

Karslı, yaklaşık 60 dönümlük bahçesinde yevmiye karşılığında 18 işçi çalıştırdığını vurgulayarak, her yıl fındık toplama işlerinin yaklaşık bir hafta ya da 10 gün sürdüğünü dile getirdi.


Trabzon'da fındık hasadı başladı
 

Toplanan fındığı kuruması için bahçenin yanındaki harmana seren Karslı, patostan geçirme işleminin ardından ürünü satacağını söyledi.

Karslı, geçen sezon fındığın kilogramını 7,5 liradan sattığını anımsatarak, "Bu sene fındık fiyatının, geçen seneye göre daha yüksek olacağı konusunda umutluyum." diye konuştu.

Bahçe sahiplerinden 68 yaşındaki Nurten Karslı ise fındık toplayan işçilere yardım ettiğini söyledi.

Fındık toplamanın, kurutma ve patosa vurmanın zahmetli iş olduğunu belirten Karslı, zahmetine rağmen fındığın yılda bir kez ürün verdiğine dikkati çekti.

Karslı, fındıktan bu yıl, geçen yıla göre daha fazla para kazanmayı umduklarını sözlerine ekledi. 

 

Trabzon'da fındık hasadı başladı


"BU SENE DAHA UMUTLUYUZ"

Yevmiye ile fındık toplayan 45 yaşındaki Esma Baş da fındık toplamanın zor ve emek isteyen bir iş olduğuna dikkati çekti.

Her yıl yevmiye ile fındık topladığını ve artık zorluğuna alıştığını ifade eden Baş, "Ekmek paramız için sıcağın altında fındıkları tek tek topluyoruz." dedi.

Aynur Yiğiter ise yaklaşık 20 yıldır fındık topladığını belirtti.

Fındık toplamaya saat 07.00'de başladıklarını anlatan Yiğiter, öğle vakti bir saatlik yemek ve dinlenme molasının ardından akşama kadar çalıştıklarını ifade etti.

Her iş gibi fındık toplamanın da zorlukları olduğuna işaret eden Yiğiter, "Biz de paramızı fındık toplayarak kazanıyoruz. Bu yıl fındık geçen seneye oranla daha iyi. Üreticiler gibi bizlerde bu sene daha umutluyuz." değerlendirmesinde bulundu.

Trabzon'da sahil kesiminde bugün başlayan fındık hasadı orta kesimlerde 11 Ağustos'ta, yüksek kesimlerde ise 19 Ağustos'ta başlayacak.

Trabzon'da fındık hasadı başladı
Trabzon'da fındık hasadı başladı
Trabzon'da fındık hasadı başladı


 


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@