banner560

Trabzon'da emlakçılar ve adaylar sınava girdi

Trabzon’da emlak sektöründe faaliyet gösteren emlakçı esnafı ve emlakçılık yapmak isteyenler, 5 Haziran 2018’de Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik kapsamında adaylar, Korona virüs tedbirleri kapsamında ateş ölçümleri yapılarak kamera eşliğinde sınava girdi.

Trabzon 09.04.2021, 11:21
Trabzon'da emlakçılar ve adaylar sınava girdi

Pelitli Gençlik Merkezinde İlk etapta 56 kişi sınava girerken sınavların 3 aşaması teorik, kalan iki aşaması da performansa dayalı olarak yapıldı. 4 gün süren Teorik ve performansa dayalı sınavlar Ankara’dan gelen komisyon üyelerince Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından yapılırken, teorik ve mülakat şeklinde olan sınavda ise adaylar corona virüs tedbirleri kapsamında ateş ölçümleri yapılarak kamera eşliğinde sınavları yapıldı.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Trabzon İnşaatçılar ve Emlakçılar Esnaf Sanatkârlar Odası Başkanı Ayhan Taflan, "Yetki belgesini almamış esnaflarımız bir an önce yetki belgelerini almalarını ve ilerde bir mağduriyet yaşamamalarını arzu ediyoruz. İşletmeye yetki belgesi verilebilmesi için 18 yaşını doldurmuş olması, en az lise mezunu, maliye kaydı, esnaf sicil kaydı, meslek odası kaydı, adli sicil kaydı, en az 100 saatlik Emlak Danışmanlık kurs bitirme belgesi, Mesleki Yeterlilik Kurumunun (MYK) açmış olduğu Mesleki Yeterlilik Belgesi (MYB) ve sorumlu emlak danışmanlarının mesleki yeterline sahip olması gerekmektedir. Yetki belgesi, işletmenin bulunduğu yerdeki Ticaret İl Müdürlüğü tarafından, Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi üzerinden verilecek, yenilenecek ve iptal edilecek. Taşınmaz ticareti yönetmeliği kapsamında yetki belgesi olmayan emlakçı esnafı kendi adlarına kayıtlı taşınmazlar dışındaki yerlerin satış ve kiralamalarına aracılık edemeyecekler” şeklinde konuştu.

Trabzon'da emlakçılar ve adaylar sınava girdi


Taflan "Artık yetki belgesi almadan emlakçılık faaliyeti yapılamayacağı gibi belgesi bulunmayan işletmelerin emlak ilan sitelerine üye olamayacak. Yetki belgesinin işletmede herkes tarafından kolaylıkla görülebilen bir yere asması gerekmektedir. Belge, geçerlilik süresinin sona ermesi veya içeriğindeki bilgilerden herhangi birinde değişiklik olması durumunda tekrar yenilenecek. Sadece yetki belgeli kişiler emlakçılık yapabilecek. Taşınmazların alım, satım ve kiralanması, tapu işlemlerine aracılık işlemleri, gibi mülk yönetim hizmetleri, taşınmazla ilgili danışmanlık ve yönetim hizmetleri, rayiç satış ve kira bedelleri hakkında mal sahiplerini bilgilendirme ancak yetkili emlakçılar tarafından yapılabilecek. Bunlar tamamen taşınmaz satış ve kiralama esasları çerçevesinde geçerli olacak" dedi.

Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi üzerinden alınan başvurularda yüklenecek belgelerin doğru ve eksiksiz yüklenmesi gerektiğinide dile getiren Taflan, "Sistemde şirket seçimi yapıldıktan sonra maliye kaydı, meslek odası kaydı, mezun olunan eğitim kurumundan alınan diploma, taşınmaz ticareti mesleki yeterlilik belgesi, en az 100 saatlik Emlak Danışmanlık Kurs bitirme belgesi yüklenmesi gerekiyor. Ticaret İl Müdürlükleri yetkilileri, yetki belgesine başvuru yapan kişinin en az 18 yaşını doldurmuş olması, iflas etmemiş ve konkordato ilan etmemiş olması ve yönetmeliğin ilgili fıkrasındaki suçlardan hüküm giymemiş ya da ticaret ve sanat icrasından hükmen yasaklanmamış olması gerekmektedir." şeklinde konuştuTrabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@