Trabzon'da çocuklar ve ailelere cinsel istismar anlatılacak

Trabzon Ortahisar’da çocukları bilinçlendirerek cinsel istismardan korumak amacıyla önemli bir proje hayata geçiyor.

Trabzon 01.03.2017, 21:45 01.03.2017, 23:13
Trabzon'da çocuklar ve ailelere cinsel istismar anlatılacak

Haber61 / Haber Merkezi / Selay Saykal

Trabzon Rehberlik Araştırma Merkezi tarafından hazırlanan ‘Çocuklar geleceğimizdir, dokunmayalım’ isimli projenin tanıtım toplantısı gerçekleşti.


Kanuni Anadolu Lisesi’nde düzenlenen tanıtım toplantısına Ortahisar Kaymakamı Numan Hatipoğlu, Ortahisar İlçe Milli Eğitim Müdürü Şükür Köse, okulların rehber öğretmenleri, ilgili kişiler ve kurum temsilcileri katıldı.

Çocukları, aileleri ve eğitimcileri çocukların maruz kaldığı başta cinsel olmak üzere her türlü istismar konusunda bilinçlendirerek çocukların korunması amaçlanan program 7 Mart tarihinde hayata geçirilecek. ‘Çocuklar geleceğimizdir, dokunmayalım’  projesi kapsamında Ortahisar’a bağlı Ata İlkokulu, Kanuni İlkokulu, Kireçhane İlkokulu, Beşirli İMKB Ortaokulu, Cumhuriyet Ortaokulu ve Karşıyaka İmam Hatip Ortaokulu pilot olarak seçildi. Başlangıç etabında  4. ve 6. Sınıflar için eğitici modüller hazırlanan proje 5 Mayıs’a kadar devam edecek. Çocukların eğitiminin tamamlanmasının ardından öğrenci velilerine birer günlük eğitim seminerleri verilecek. 

Projenin tanıtım toplantısında konuşma yapan Trabzon Rehberlik Araştırma Merkezi Müdürü Serdar İpek, çocuklara yönelik cinsel istismarın tüm dünyada hızla yayıldığını ve çocuklarda geri dönüşü olmayan sonuçlar yarattığını söyledi. Serdar İpek, istismarın sadece çocuk için değil tüm toplum için büyük tehdit oluşturduğunu vurgulayarak  “Kurum olarak çocukların buna maruz kalmasını önlemek için 7 Mart Salı günü Trabzon’da belirlenen 6 pilot okulda uygulamaya başlayacağız. Bu projeyle öğretmenlere, çocuklara ve ailelere rehberlik etmeyi amaçlıyoruz” dedi.

ORTAHİSAR KAYMAKAMI HATİPOĞLU: AFFEDEMEM

Ortahisar Kaymakamı Numan Hatipoğlu, projeyi hayata geçirdikleri için Trabzon Rehberlik Araştırma Merkezi’ne teşekkür ederek, 20 yıllık meslek hayatı boyunca pek çok istismar vakasıyla karşılaştığını ve bu konunun üzerine gidilerek mutlaka çözülmesi gerektiğini söyledi. Kaymakam Hatipoğlu, “Benim üzerinde en fazla durduğum konulardan birisi bu. Okullarda istismar ve taciz olarak nitelenecek her türlü olayda öğretmenlerin üzerine düşeni yapması gerek. Bunu affedemem çünkü bu affedilebilecek bir konu değil. Bunu tüm eğitimcilerimiz talimat olarak alabilirler, bu tür konularda hiçbir şeyin üzerini örtmeye çalışmayacağız. Öğretmen arkadaşlarımızın tamamı öğrencilerini birebir takip etmeli ve gözlemlemeli. İlk etapta 6 okul ve 350 öğrenciyle başlanacak bu projeyi Trabzon’un tamamına yayarak eğitim öğretim gören tüm çocuklara ulaşmak ve bu bilinci aşılamak istiyoruz. Bu konuda hassasiyet gösterin. Bu ve benzeri projelerle geleceğimizin, geçmişimizden daha aydınlık olacağını umut ediyorum.”

SPORDA BİLE İSTİSMAR YAŞANIYOR

Trabzon Rehberlik Araştırma Merkezi Uzmanı Süleyman Sürül, proje hakkında sunum yaparak katılımcıları çalışmanın içeriği konusunda bilgilendirdi.

Süleyman Sürül, bu projeyle paydaşları bilinçlendirmeyi ve çocuklara ulaşmayı hedeflediklerini ifade ederek kamu vicdanını yaralayan bu tür olayların ancak eğitimle aşılabileceğini söyledi. Cinsel istismarcıların toplumda kötü olarak tanınmayan kişilerden de çıkabileceğine dikkat çeken Sürül, “İstismarcıların profiline bakarsak birçoğunun çocukken cinsel istismara maruz kaldığını görüyoruz. Çocukken yaşanan istismar unutulmuyor. Cinsel istismara uğrayan çocuk bunu unutur anlayışı yanlış” dedi. Her yıl 150 bin çocuğun istismara maruz kaldığını açıklayan Sürül, Milli Takım teknik direktörü Fatih Terim’in basına yansıyan  ‘Altyapıda cinsel istismar bir hayli fazla’ açıklamalarını hatırlatarak çocukların cinsel istismar tehlikesiyle her yerde karşılaşabileceğini ve bu konuda dikkatli olunması gerektiğini hatırlattı. Çocuklarda cinsel istismar ve tecavüz olaylarının yüzde 50 artarak korkunç boyutlara ulaştığını aktaran Sürül, cinsel istismara uğrayan çocukların yüzde 71’inin kız, yüzde %29’unun erkek olduğunu ve cinsel istismar vakalarının sadece yüzde10 ila 15’inin yetkililere bildirildiğini söyledi. 


ÇOCUKLAR TACİZE UĞRADIĞININ FARK EDEMİYOR

Trabzon Rehberlik Araştırma Merkezi Rehber öğretmeni Ümmühan Pekbüyük, çocuklara cinsel bilginin en doğru şekilde aileler tarafından anlatılmasının önemli olduğunu söyledi. Ümmühan Pekbüyük, “Ergenliğe geçiş sürecinde çocuklar ihtiyacı olan bilgiyi birinci ağızdan öğrenmeli yoksa bilgi ihtiyacını yanlış yerlerde yanlış şekilde gideriyorlar. Burada ailelere büyük sorumluluk düşüyor. Anne babalar ayıp demeden ve sağlıklı bir iletişim yoluyla çocuklara yardımcı olmalı. Anne babalara bu yüzden eğitim vereceğiz” dedi. Çocuklara kişisel sınırları, kabul edilebilir ve kabul edilemez davranışları öğretmeyi hedeflediklerini aktaran Pekbüyük, “Çocukların birçoğu cinsel istismara uğradığının farkına varamıyor. Mahremiyet ve sınırları çocuklarımıza öğreterek onları istismarcılara karşı bilinçli olmalarını sağlayacağız. Çocuk, bir yakınının başını okşamasıyla bacaklarını okşaması arasındaki farkı öğrenmeli. İstismarcılar toplumda çok yanlış biliniyor. Çocuklara iyi davranarak, hediyeler, ödüller vererek kandırıyorlar. İstismara dur diyebilmek için çocuklara dur dedirtebilmeyi öğretmeliyiz” şeklinde konuştu.

Trabzon'da çocuklar ve ailelere cinsel istismar anlatılacak
Trabzon'da çocuklar ve ailelere cinsel istismar anlatılacak
Trabzon'da çocuklar ve ailelere cinsel istismar anlatılacak
Trabzon'da çocuklar ve ailelere cinsel istismar anlatılacak
Trabzon'da çocuklar ve ailelere cinsel istismar anlatılacak

 


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (3)
kemerkayalı 4 yıl önce
toplantı yaptığınız okulun hemen yakınında yerlice sokak buraya bir bakın sigara içen küçücük gençler küçük pet şişeler burulmuş bali çekenler kimseyi umursamadan sarmaş dolaş olanlar kız çocuklarında ağıza alınmayacak küfürler argo konuşmalar vs neler neler çok yazık gençlik bitme noktasına gelmiş üzülüyoruz duvarlarda abuksabuk yazılar neler neler fazla uzağa gitmeye gerek inşalah iyi olur başarılı olursunuz bunu cani gönülden desdekliyorum saygılar.
Evet 4 yıl önce
Bu sorunlara özellikle tv proğramlarından, internetten, kılık kıyafetten, kız erkek karma eğitimden vs başlamak ve Din şuuru vererek günah, haram konusunda bilinçlendirilerek gençliği şuuğlandırmak lazım. SAYGILARIMLA.
Evet 4 yıl önce
Seni yaratanın adı ile oku, der dinimiz. Bu şekilde yaşantı ve eğitimin neticesi hep bunlar. SAYGILARIMLA.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@