7m


7m

hyundai

Trabzon'da CHP'den Cephanelik tepkisi

"Trabzon'da tarih ruhu yok ediliyor"

Trabzon 26.01.2018, 18:36
Trabzon'da CHP'den Cephanelik tepkisi

Trabzon’da yapılan restorasyon çalışmaları sonrasında yaklaşık 8 yıldır restoran olarak kullanılan ve Trabzon’un Rus işgali sırasında mühimmat deposu olarak kullanıldığı için halk arasında 'Cephanelik' olarak adlandırılan tarihi kulenin yanına yapılmakta olan inşaat tepkiler sürüyor.

Son olarak CHP Trabzon il Başkanı Güzide Uzun beraberindeki partililer ile Cephanelik’te yapılan inşaatın önünde bir basın açıklaması yaparak tepkilerini dile getirdi. Uzun, Trabzon’da tarih ruhunun yok edildiğini söyledi. Uzun “4 bin yıllık tarihi geçmişi olan Trabzonumuz çok önemli tarihi ve kültürel değerlere sahiptir. Bu değerlerden bir tanesi de şehrimizle özdeşleşmiş olan Cephanelik’tir. Bugün dünya mirası denebilecek dokuya sahip olan Trabzon’u medeniyete sırtını dönerek yöneten AKP’nin Büyükşehir ve Ortahisar belediyeleri, bu tarihi dokuyu yaptıkları imar değişikleri ve verdikleri yapı ruhsatıyla katletmektedir. Tüm bu yapılanların hukuki alt yapısı usul ve yasalara uydurulmuş olarak yapılmış olsa da ahlaki ve vicdani olarak Trabzon kamuoyunu yaralamıştır” dedi.

“Akıl ve bilim ile tarihi kimliğimizi koruyarak uygun projeler yapmak var iken neden bu proje ile Trabzon gülünç duruma düşürülmektedir” diyen Uzun “Yapılan bu tarih katliamlarından bir an önce vazgeçilerek eski haline döndürülmesi gelecek nesillere olan borcumuzdur. Projeyi süsleyerek ve kamuflaj yaparak tarihi mirasımız ile alay edilmektedir. Her zaman öncelik rant olmamalıdır. Ortahisar ve Büyükşehir belediyelerini uyarıyoruz. Çamburnu ve Boztepe’deki otel inşaatlarında olduğu gibi burada da şehrimize ve tarihi değerlerimize adeta ihanet edilmektedir. Cumhuriyet Halk Partisi olarak şu soruların cevabını öğrenmek istiyoruz. Bu alan neye dayanarak SİT alanı vasfından çıkarılmıştır? 49 yıllığına kiralanmış olan bu alanda yapılan yapı şartnamesine uygun mudur? Yeniden ihale bedeli ile mi yapılmıştır, yoksa devlet zarara mı uğratılmıştır? Anıtlar Kurulu hangi gerekçeye dayalı olarak bu alanı SİT alanından çıkarmıştır? 1887 yılında padişah fermanı ile Cephanelik olarak yaptırılan tarihi tescili binaya neredeyse sıfır mesafede yeni yapılan bina mesafe olarak imar mevzuatına uygun mudur? Bu değişiklikle bu alanda bundan sonra da yeni yapılaşmaların önü açılmış mıdır? Ayrıca kamuflaj ile tilkiye kuzu postu mu giydirilmektedir? Bu değişikliği yapan kamu görevlilerinin Trabzon’umuza ve gelecek nesillerimize karşı vicdanları rahat mıdır? “ sorularını yöneltti.

Başkan Güzide Uzun’un Ortahisar ve Büyükşehir Belediyesi’ne dilekçe vererek bu projeye itiraz edeceklerini belirtti.

Konuyla ilgili bugün projenin ve açılacak restoran ile kafenin sahibi Ahmet Sarı da açıklamada bulundu. Okumak için tıklayın


Yorumlar (6)
Orhan yetim 4 yıl önce
Trabzon halkı bu Akpartide ne buldu bilmem.Trabzonu rant Ovası yaptılar.şehre hiç bir çağdaş proje yapmadılar
Serkan öztürk 4 yıl önce
Oyum CHP ye.
murat 4 yıl önce
yazıklar olsun... ama bize müstehak. sorsan hiç kimse oy vermedi ama %70 nasıl odu bu iş.. yeşil trabzon oldu beton trabzon
mahmut 4 yıl önce
2019 da seçilsinler ozaman görürsünüz kanuni bulvarında yaptıkları gibi malınızı bedelsiz elinizden alacaklar siz oy vermeye devam edin.
Turgay 4 yıl önce
mümkün olan yerlerde binaları yıkıp tarihi eserleri ortaya çıkartan Ak Parti iktidarının güzel çalışmalarına ters bir durum oldu bu cephanelikteki durum. Çok yazık. Sera gölü duvarı gibi illa bunun da durması için bakan mı devreye girmeli.
Gurbetçi 4 yıl önce
Bir özlemle memlekete geliyoruz tatilde, her geldiğimizde birer birer doğa güzelliklerinin, tarihi eserlerin yok edildiğini görüyoruz. Heryer gelişiyor değişiyor Trabzon geri gidiyor. Rize tamam memleketi, Ordu bizi geçti, gelişti, Konya'yı yeni baştan inşaa ettiler, en hızlı büyüyen şehir oldu, Kayseri keza öyle. Bunlar oy veriyor anlıyorum da Trabzonlular neye oy veriyor. Genç işsizliği güneydoğudan bile yüksek Trabzon'da. Ticaret yok. Esnaf bitmiş. Millet bir çay ısmarlasın diye gözünün içine bakıyor ama AKP %70 oy alıyor. Allah akıl fikir versin.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@