7m


7m

hyundai

Trabzon'da bir mahallenin su isyanı

Trabzon'da Yeşilyurt mahallesi sakinleri temiz su içemediklerini söyleyerek sitem etti

Trabzon 03.10.2020, 09:03
Trabzon'da bir mahallenin su isyanı

Trabzon’un Ortahisar İlçesine bağlı Yeşilyurt Mahallesi sakinleri yıllardır temiz su içemediklerinden yakınarak sorunun bir an önce çözülmesini için yetkililerden yardım istedi.

Mahallelerine yakın olan yerlerde musluklardan temiz su aktığını ancak kendileri yıllardan beri temiz suya hasret kaldığını belirten mahalle sakinleri, akan suyun da pis ve çamurlu aktığını söylüyorlar.
İlgili yerlere müracaat etmelerine rağmen su sorunlarının bir türlü çözülemediğinden yakınan mahalle sakinleri su deposundan evlerine gelen çamurlu suya da fatura çıktığını belirterek çok zor günler geçirdiklerini söylüyorlar.

Trabzon'da bir mahallenin su isyanı

Mahalle halkı olarak yıllardır pis su içtiklerini belirten Mustafa Yaylı, “Bu insanlar yıllardan beri bu pis suyu içiyor. İnekler bile bu suyu içmez. Belediye evlere su saati bağladı. Suyumuz akacak dendi. İhaleler olacak dendi. Normal su bağlanacak diyerek sürekli oyalandık daha ihaleleri bile olmadı. Belediye suyu gelmedi. Dağdan gelen pis suyu içiyoruz. 200- 300 metreye kadar olan yere su çekildi oraya kadar gelen su neden bize iletilmedi. Belediye suyu içiliyor ancak mahallemiz halkı belediye suyu içmiyor. İneklerin, hayvanların içinde gezdiği suyu içiyoruz. Su depomuzun içine bakmaya korkarsınız. Bir metre boyunda çamur var. Depoya gelen su daha sonra bize geliyor ve saatimize aynen işleniyor. Ay sonu gelince de parası bizden alınıyor. Suyu tahlil ettirdik pis içilmez. Raporumuz da var. Çeşmelerimizden pis suyla birlikte böcekler bile akıyor. İçilmez raporumuz da var. Geçenlerde elimde bir şişe su ile su ile TİSKİ’ye gittim. Müdürüm dedim bu suyu içebilir misin dedim. 'İçemem yemyeşil' dedi. 'Bana neden içiriyorsunuz o zaman' dedim. Yıllardır temiz suyumuz yok. Yıllardır susuzluk çekiyoruz. Yaşlılarımız yıllardır su sıkıntısı çekti gelen gençlerimiz, çocuklarımız su sıkıntısı mı çeksin ? Barajdaki sudan bize neden verilmiyor. Çarşıdaki vatandaşlar içiyor da biz neden içemiyoruz” dedi.

Trabzon'da bir mahallenin su isyanı

Mahalle sakinlerinde Melahat Yaylı, belediyenin tankerle su gönderdiğini ve ellerinde bidonla tankerdin yolunu gözlediklerini belirterek bu çilelerinin son bulmasını isterken, mahalle sakinlerinden Ayşe Bekar ise “Köyümüz yüz senedir susuzlukla mücadele ediyor. Suyumuz 10-20 gün akıyor tekrar kesiliyor. Akan su da çamurlu içilmiyor. Derenin içine hayvanlar giriyor biz aşağıdan o suyu içiyoruz. Kesinlikle içilir durumu yok. Su istiyoruz. Sürekli akan temiz su istiyoruz” diye konuştu.
Susuzluk yüzünden perişan durumda olduklarını ifade eden Kaniye Yaylı da, “Perişan bir durumdayız. Arabası olan susuz kalmıyor olmayan bütün gün susuz. Bize temiz su versinler dere suyu ile idare olunur mu ? Sularımız bir hafta 10 gündür kesik. Sürekli suyumuz kesiliyor. Derenin pis akan suyunu bize veriyorlar. İyi ki hasta olup da ölmüyoruz” şeklinde konuştu.

Trabzon'da bir mahallenin su isyanı

Konuyla ilgili Trabzon Su Kanalizasyon İdaresi (TİSKİ) Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada "Ortahisar Yeşilyurt mahallemiz Andon İçme suyundan su temini sağlanmaktadır. Söz konusu içme suyu kaynağında kuraklığa bağlı debi yetersizliği yaşadığından civardaki mahallelerimize dönüşümlü olarak su verilmektedir. TİSKİ Genel Müdürlüğü olarak Yeşilyurt ve daha pek çok mahallemizde yaşanan bu tür sorunların önüne geçmek adına ek su kaynakları sağlama çalışmalarımız devam ediyor" denildi.


Yorumlar (9)
davut 2 yıl önce
Yeşilyurt seçim sonuçlar: %64 AKP. Şimdi lütfen ağlamayın.
seis 2 yıl önce
tiski trabzonda ne iş yapar.köylerde bile milletin anasını ağlattılar sayaç takmayanlara dünyanın cezasını ödettiler. köylü olarak sayacım olacağı hiç aklıma gelmezdi en kötüsüde akmayan suyuma sayaç takılacağı.
Hordogoplu 2 yıl önce
INCESU MAHALLESİ AYNI DERTTEN YANIYOR TAKILMAMIS SU SAATLERINE SU FATURASI GELDI USTELIK SULAR DA ICILMIYOR
murat 2 yıl önce
değerli başkanımız yağış az suyu az kullanın falan dedi !
ama betonlaşmadan dereleri nasıl hes'lere kurban ettiklerinden falan bahsetmedi !
konu ile alakası yok demeyin var :)
Bi garip 2 yıl önce
Doğru size ne hacet. Yalniz bunu kabul etmezler. Neale eden kaynaklı su kaynaklarının yer değiştirmesinden bahsedemezler. Şuan tiski de birbirinin kuyusunu kazma yarışı var. Genel mudur de 2023 gelsede kurtulsam diyor. Ee zamaninda okulunu okumuş adamlara emanet edilseydi bu işler çoktan çözüm üretilmişti. Su sıkıntısı yaşayanlarda siyasetin darbesine mahkumsunuz. Sözler değil icraatlar önemli. Makamda müdürler mudur yardımcıları değil isin ehli olanlar önemli. Ama biz sesimizi çıkarmadıkça siyasi baskı rol aldıkça işin ehli olanlari goremeyecez.
Nm 2 yıl önce
Yeşilova mahallesinde sular haftada bir akıyor ne belediye nede tiskinin umrunda ama bu secim yine olacak.elbet görüşeceğiz 10 yıldır becerip merkeze 3 km uzaklığa su veremeyen beceriksizler bizi yönetiyor ona yanıyorum.
ali 2 yıl önce
Sadece yeşilyurtmu kireçhane, gölçayır, düzyurt, gözalan, bu mahallelerin hepsinde su sıkıntısı var
Yasemin 2 yıl önce
Burası benim köyüm kendimi bildim bileli köyde 1 gün su var 10 gün yok. Akmayan suyun faturası ödeniyor. Umarım ilgili yerler bu soruna artık çözüm bulur...
Betül Sevinç 2 yıl önce
O mahallenin sakinlerinden biriyim... Cocuklugumdan beri bu köyün su sorunu cozulmedi. Zamaninda babam cok ugrasti hatta haberlere bile ciktik "Toprak bile teyemmum kabul etmiyor" dedi.. babam muhtar olmadigi halde cokkk cabaladi lakin bu koyun halki bilmez bunu. sonra depo yapildi o zaman basta olan hukumet yaptirdi. Tiski su yok kaynaklar kurudu diyor, bir komsumuzun evini daha yeni su bastı, depoya camur ciksin diye takilan ekstra borudan.. Goremla denilen mahallede oturuyorum, haberlere konu olan komsularimiz tam da karsi mahallemiz. Sanmayinki su icinde yuzuyoruz. Gecen yil banyodan akan simsiyah camurlu suyu kameraya cektim, enistemiz belediyeye getirdi, mudur sasmis kalmis.. evet bu suyu icen insanlar var burada.. Mudur muhtariniz nerede demis! Sayin muhtarim neredesin?Topalogluna kadar gelmis belediye suyu neden buraya da gelmesin.. biz yol degil temiz su istiyoruz. Buyrun Goremla' ya da gelin bekleriz..
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@