banner556

Trabzon'da Başmelekler kilisesi ilk ziyaretçilerini ağırladı

Akçaabat Belediyesi tarafından müze olarak kullanılmak üzere restorasyonu yapılan Başmelekler (St.Micheal) Kilisesi ilk misafirlerini ağırladı.

Trabzon 15.08.2020, 09:49 15.08.2020, 10:13
Trabzon'da Başmelekler kilisesi ilk ziyaretçilerini ağırladı

Trabzon'un Akçaabat ilçesinde müze olarak hizmete girmeye hazırlanan Başmelekler (St.Micheal) Kilisesi, Sümela Manastıranda düzenlenecek ayin için Trabzon'a gelen Patrikane görevlisi Stefanos Dinidis ve beraberindeki heyeti ağırladı. Dinidise eşlik eden Panagiotis Vgenopolos, Paris Asanakis, ioannis Tsaftaridis ve diğer misafirler başmelekler klişesini tüm detayları ile incelediler.

Konu ile ilgili açıklama yapan Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim “Trabzon, Antik çağlardan itibaren birçok medeniyete ev sahipliği yapmış kadim bir şehirdir. Şehrimiz bu medeniyetlere ait kalıntıları, önemli arkeolojik ve etnografik kültür varlıklarını bünyesinde barındırmaktadır. 2000 yıldan daha eski tarihi olan ve aynı zamanda kentsel sit alanı özelliği taşıyan Akçaabat İlçemizin tarihi Orta Mahallesi, şehrimizin tarihi dokusu bozulmadan korunmuş en önemli cazibe alanlarının başında gelmektedir.

Akçaabat Belediyesi olarak müze ve günübirlik etkinlerin yapılacağı yer olarak hizmete açacağımız St.Micheal Kilisesi arkeolojik ve etnografik eserlerin sergileneceği bir müze olmanın yanısıra , çevresinde sergi ve kültürel etkinliklerin yapılacağı dinamik bir destinasyon olacaktır. Bunun yanı sıra Ortamahallemizde devam eden cephe sağlıklaştırma ve ulaşım açısından Pulathane Bulvarı inşaatı tamamlandığında burası tarih turizminin merkezi haline gelecektir. Stefanos Dinidis ve beraberindeki heyetin ziyaretleri ve restorasyon çalışmaları başta olmak üzere Ortamahalle ile ilgili temennileri bizleri ziyadesi ile mutlu etmiştir.” dedi.

Ziyaret sonrası görüşlerini bildiren Patrikane görevlisi Stefanos Dinidis “Öncelikle Akçaabat Belediyesine misafirperverlikleri için teşekkür ederim. Bu eserin korunup restorasyonun yapılması ve müze yapılmak suretiyle sürdürülebilir korumanın hedeflenmesi çok mutlu edici bir yaklaşımdır. Önümüzdeki yıllarda Sümela Manastırı başta olmak üzere şehre gelen herkes burayı görmek isteyecektir. Ziyaretimizde bizlere eşlik eden mahalle esnafına ve tüm katılımcılara teşekkür ederim” dedi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@