banner441

Trabzon'da balık tezgahları torikle süslendi

Trabzon açıklarında avlanan torikler tezgâhları süslemeye başladı

Trabzon 14.09.2019, 09:38
Trabzon'da balık tezgahları torikle süslendi

Denizlerde av yasağının 1 Eylül’de kalkmasının ardından denize açılan tekneler ağlara az miktarda takılan torik ve çingene palamudu tezgahları süslemeye başladı.

Balıkçılar sezon açılışından şu ana kadar palamut avında umduklarını bulamadıklarından yakınırken umutlarını ilerleyen günlere bıraktı.

Trabzon açıklarında az miktarda ağlara takılan torik ve çingene palamudu tezgahlardaki yerini alırken toriklerin fiyatı neredeyse et ile yarışıyor. Yaklaşık 4 kilogram ağırlığındaki torikler 150 TL’den çingene palamudu ise 10 TL’den satılırken bazı balıkçılarda bu balıkların tutulmasının yasaklanmasını istedi.

Balıkçı esnaflarından Mustafa Ayata, hem torik hem de çingene palamudunun tutulmasının yasaklanması gerektiğine dikkat çekerek “ Aslında toriği tutmamaları lazım. Çünkü bu torikler çok havyar dökeceğinden seneye Karadeniz’de dünya kadar balık olur. Aynı şekilde henüz çok küçük olan çingene palamudunun da avlanmaması lazım. Bu balık şu an büyüme döneminde. 10-15 gün sonra avlansa balık daha da büyümüş olurdu. Tezgâhımızda sattığımız çingene palamudunu 10 TL’ye veriyoruz. O da yaklaşık 70 gram geliyor. Dolayısıyla çok küçük büyümesini beklememiz lazım. Torikler ise Trabzon açıklarında avlandı. Bir tanesi yaklaşık 4 kilogram geliyor ve 150 TL’den satıyoruz” diye konuştu.


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
Yorumlar (6)
Cem 5 ay önce
Trabzonda kisa pantolon giyilmez trabzonda erkek sac uzatamaz trabzonda denize girilmez trabzonda kimse görmesin icki icilmez trabzonda sokakta sigara icmek bile zordur trabzonda dövme yaptirmak veya küpe taktirmak bir erkek icin suc gibi olaydir (Ben kesinlikle yapmam fakat yapanada saygim var) trabzonda saat gece 12 den sonra hayat felc olur oysa vatanimizin tüm sehirlerinde hafta sonlari saat gece 12 den sonra baslar eglenceler trabzonda aksam karanligi baslarken hayat felc olur inanin saat 22 de sokaga cikin korkarsiniz lambalar yok cogu yerler karanliktan karanlik son olarak trabzonda kaldirimlar sari siyaha boyaniyor bu trabzona yakismiyor yada bordo mavi renkler yok trabzonsporun renkleri kaldirimlara verilmeli yada bu isi vatandaslar yapmali ben sordum insanimiza hepsi üzgün haber61 sizde vatandasla konusun sari siyah neyi temsil ediyor diye..saygilarimla
Malkoç 5 ay önce
Esnaf diyor tutulmaması lazım çingene palamutu, torik kardeşim o zaman balık sezonunu açmayacaksın bu balıklar ağa vurdumu daha yaşama şansı yok hemen ölüyorlar yani bilende konuşuyor bilmeyende
Muratbaştop 5 ay önce
Bayat hamsi halkın sağlığını tehdit ediyor
trabzunlu 5 ay önce
cem kardeş herhalde sen uzun zamandır trabzonda yaşamıyorsun.?
Cabbar 5 ay önce
Arap kardeşlerinize satın 150 de olur 350de
hasan 5 ay önce
yurt dışından bilmi adamı getirip durumu incletsinler. denizlerdeki yaşam katlediliyor

Gelişmelerden Haberdar Olun

@