Trabzon'da avcılara çifte ceza

Trabzon'da kaçak avcılık yaptığı belirlenen 11 avcıya para cezasının yanı sıra yaban hayvanlarını yok ettikleri gerekçesiyle toplam 28 bin TL para cezası uygulandı

Trabzon'da avcılara çifte ceza

Trabzon’da geçen yıldan bugüne kadar yasak avcılık yaptıkları ve yaban hayvanları yok ettikleri gerekçesiyle 11 avcıya yaklaşık 28 bin TL para cezası uygulandı.

Trabzon’da, kaçak avcılığın önlemesine yönelik denetimler aralıksız sürerken, geçen yıldan bugüne kadar 11 kişiye, yasak avcılıktan 17 bin 164 TL idari para cezası ayrıca, yaban hayvanları doğadan yok ettikleri gerekçesiyle 10 bin 755 TL’lik tazminat olmak üzere toplam 27 bin 919 TL para cezası uygulandı.

Trabzon’da 3 bin 371 belgeli avcı var

Doğa Koruma ve Milli Parklar Trabzon Şube Müdürlüğü; yasadışı avcılığın önüne geçmek ve avcılığın etik kurallarının uygulanmasına yönelik olarak farklı ilçelerde avcı adaylarını eğitmek amacı ile Halk Eğitim Merkezleri ile ortak protokol kapsamında avcılık kursu düzelendi.

Bu kapsamda geçen yıl düzenlenen 14 kursa, 318 kişi katılırken kursiyerlere avcılık eğitimi verildi. Kursiyerlerden yazılı ve uygulamalı sınav sonucu başarılı olan 218 kişiye “Avcı Eğitimi Kurs Bitirme Belgesi” verilirken Trabzon’da 3 bin 371 belgeli avcı bulunduğu belirtildi.

Öte yandan Trabzon Şube Müdürlüğü ekiplerince yıl boyunca yapılan av koruma ve kontrol faaliyetleri kapsamında ve duyarlı vatandaşların ihbarları ile tespit edilen ve çeşitli nedenlerle doğada yaralanan 79 adet yaban hayvanına müdahale edilip tedavisi tamamlandıktan sonra tekrar yaşam ortamlarına bırakıldı.

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2020, 11:05
inci

Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
Salih saka
Salih saka - 3 ay Önce

Avcılıga spor gözüyle bakanin gözü çıksın. Aç mi kaldınız da avlaniyrsunuz.tamamen yasaklanması lazım.

yorumcu
yorumcu - 3 ay Önce

Arkadas dag basinda kendi halinde bir hayat surdurmeye calisan tavsandan domuzdan kustan ne istersin anlamiyorum.Bu adamlarda oldurmek bir hastalik olmus.Poligona gidip cansiz hedefe ates etmek kesmiyor adamlari.Bunlar, oldurecek hayvan bulamayinca oldurme durtusunu beslemek icin insan avina da cikar.O zaman bu para cezalarinin ne kadar yetersiz oldugu ve bu avcilik denen seyin aslinda paikolojik bir rahatsizlik oldugu anlasilir.

Trabzonlu Genç
Trabzonlu Genç - 3 ay Önce

Avlanmakdan doğanın dengesi alt-üst oldu .

safa
safa @Trabzonlu Genç - 3 ay Önce

Aslında avlanma olmazsa doğa alt üst olur.Doğal dengenin sürdürülebilmesi için tabii kuralına uygun.

doğa
doğa - 3 ay Önce

Avcılık tamamen yasaklanmalı.Belgesi olunca katletmek serbest mi oluyor.? Birçok hayvanın nesli tükenmek üzere .Eko denge tamamen süprizlere kaldı.Sadece çoğalıp zarar veren hayvanlar için oda izin alınarak kontrollü avcılık yapılmalı.Yapılan avcılık, bakanlıktan bir görevli gözetiminde olmalı.250 gr 500gr et için o güzelim hayvanlara kıymayın.Bölgemizde bolca bulunan karatavuk bile azaldı.Pis boğazlı avcılar yüzünden.

SIRADAKİ HABER