alexa metrics

banner536

Trabzon'da Arap tercümanlar ve ayakçılar emlak sektörünü vurdu

Taflan, "Arap yatırımcılara, emek hırsızları diye tabir ettiğimiz simsarlar ve ayakçılar tarafından verilen yüksek fiyat bölge insanına da yansıdığı gibi konut alımlarını zorlaştırıyor."

Trabzon 29.06.2018, 10:40
Trabzon'da Arap tercümanlar ve ayakçılar emlak sektörünü vurdu

Trabzon İnşaatçılar ve Emlakçılar Odası Başkanı Ayhan Taflan, inşaat sektöründe hareketliliğin seçim sonrası başladığını ancak Arap tercümanlar ve ayakçıların emlak sektörüne zarar verdiğini söyledi. 

Trabzon’un Türkiye’de Arap yatırımcıların en çok konut aldığı iller arasında yer aldığını hatırlatan Taflan, "Arap yatırımcılara, emek hırsızları diye tabir ettiğimiz simsarlar ve ayakçılar tarafından verilen yüksek fiyat bölge insanına da yansıdığı gibi konut alımlarını zorlaştırıyor. Trabzon’da meydan parkında ve şehrin muhtelif yerlerinde odaklanmış ve kümelenmiş hiç bir mükellefiyeti ve yetkisi olmayan emek hırsızlarına vatandaşlarımızın itibar etmemelerini ve mağdur olmamalarını arzu etmekteyiz" dedi. 


“Geçtiğimiz iki sene içinde inşaat ve emlak sektöründe yaşanan yoğunluk bu sene daha da artacaktır” diyen Taflan “Yaz ayının gelmesiyle birlikte bilhassa seçimden sonra başlayan hareketlilik her sektörde olduğu gibi Trabzon’un lokomotifi olan inşaat emlak sektöründe de canlanma başlamıştır. Arap ülkelerinden bölgemize gelipte gayrimenkul almak isteyenlerin yatırımcıların, bölgemize dışardan gelen arapça bilen art niyetli kişilerin, yabancı müşteriye uygulanan fahiş fiyat uygulamasının Arap yatırımcılara verilen yüksek fiyat bölge insanına da yansıdığı gibi yerli tüketicilerin konut alımlarını zorlaştırıyor. Bunun yanında bir tercüman furyası aldı başını gidiyor. Arap yatırımcıların bu alım satımlarına aracılık edenler, Arapça bilen, genelde hiçbir yetkisi olmayan ilgisiz kişilerdir. Üniversitede okuyan Arap kökenli öğrenciler, bazı otel personelleri, bazı tur şirketlerinin tercümanları veya İngilizce ve Arapça bilen kişiler, inşaat firmaları ve gayrimenkul sahiplerine gittiklerinde, ‘Sana Arap müşteri getireceğim, daire başına 30 bin TL alırım’ gibi teklif verebiliyorlar. Haliyle bu fiyatlar yükseldiği gibi hem yabancı hem de yerli müşterileri sirayet etmektedir. İşin diğer üzücü tarafı, emlak sektöründe faaliyet gösteren mükellef olan iş yeri kirası, vergi ödeyen, istihdam sağlayan emlakçı esnafımız bazı inşaat firmalarından gayrimenkul sattıkları zaman yüzde 2+KDV olan yasal haklarını alamıyor olmasıdır. İnşaat firmaları emlakçı esnafına destek sağlamaları ve onların haklarını korumalıdırlar. Bu doğrultuda mükellef olan esnafın haklarını koruyup kollamak bizlerin görevi olduğu gibi ilgili kurumların da bir nevi görevidir. İnşaatçılar ve Emlakçılar Odası olarak kayıt dışılığa kayıtsız kalamayacağımız gibi bütün ilgili kurumların üzerine düşen görevleri yerine getirmelerini istiyoruz. Kayıt dışı çalışan ayakçılar yerli ve yabancı tüketiciye maddi ve manevi zarar verebiliyorlar. Bilhassa emlak sektörünün mevsim itibarı ve yabancı yatırımcıların bölgemize yatırım yapmalarından dolayı, gayrimenkul almak isteyen kişilerin alışveriş yapacak oldukları kişilere çok dikkat etmeleri, sorunlarla karşılaşmamaları için her şeyden öte dolandırılmamaları için kesinlikle mükellef olan esnafları tercih etmeleri gerekmektedir” ifadelerini kullandı. 

Taflan, Arapça bile tercümanların ve ayakçıların Trabzon’a son dönemde şehir dışından geldiğine dikkat çekerek “Trabzon’daki ayakçıların yetmediği gibi artık Hatay'dan tutun Akdeniz Ege'ye kadar her yerden bölgeye yeni ayakçılar gelmektedir. Bizim sektördeki doneleri toplayıp Araplara satmaya çalışıyorlar. Ne oldukları kim oldukları belli değil. Kapkaççı mıdır dolandırıcı mıdır nedir bilmiyoruz. Bazı firmalar ve satıcılar bunlara izin vermekte ve bunlarla çalışmaktadır” şeklinde konuştu. 


Yorumlar (6)
Hasan 4 yıl önce
Lanet olsun bu araplara.vatandaş trabzonda ev alamaz oldu bunların yüzünden.devlet müteahhitleri zengin etmek için doldurdu bunları memlekete gariban vatandaşı düşünen yok
Serkan 4 yıl önce
has oldu size bu kafaya oy verdiğiniz sürece kendi elinizle sömürülmeye mahkumsunuz çadırda yaşayın
Yağmur 4 yıl önce
Niye besliyoruz tabi boyle olur asgaei ücretle gecinen kendi milletimiz durumu olmayan bi ton aile var yaziklar olsun
Karadeniz 4 yıl önce
İnşAllah o evler elinizde kalir satamazsiniz
Cebrail İstanbul 4 yıl önce
Satın satın 2 liralık yerinizi 5 lira veren Arap’a satın fazla değil 5 6 Sene sonra zaten şü anda öyle ama Ozaman oranın yerlileri göçebe durumuna düşücek. Beyenmediğniz köyler bölgesi daha değerli olucak. Şehirin bir espisisi kalmıcak orası Trabzon ama aslında küçük Dubai
Cebrail İstanbul 4 yıl önce
Satın satın 2 liralık yerinizi 5 lira veren Arap’a satın fazla değil 5 6 Sene sonra zaten şü anda öyle ama Ozaman oranın yerlileri göçebe durumuna düşücek. Beyenmediğniz köyler bölgesi daha değerli olucak. Şehirin bir espisisi kalmıcak orası Trabzon ama aslında küçük Dubai

Gelişmelerden Haberdar Olun

@