Trabzon'da Afgan Reyhan 4 çocuk bakıyor

Trabzon 22.03.2017, 13:39 22.03.2017, 14:56
Trabzon'da Afgan Reyhan 4 çocuk bakıyor

Afganistan'daki iç karışıklık nedeniyle ülkelerini terk ederek Trabzon'a yerleşen 5 çocuklu Afgan ailenin 12 yaşındaki çocukları Reyhan Arapzade, annesinin ölümünün ardından kardeşlerinin bakımıyla ilgileniyor. 


Ortahisar ilçesine bağlı Yenicuma Mahallesi'nde yaşayan Reyhan Arapzade, annesini 1,5 yıl önce kaybetti. Babası ve dört kardeşiyle Afganistan'dan kaçarak 6 ay önce Trabzon'a gelen Arapzade, evde kardeşlerinin tüm sorumluluğunu üstlendi. 

Reyhan, okuldan gelen kardeşlerinin önce karnını doyuruyor, en küçük kardeşinin temel bakımını yapıyor, mamasını yediriyor ve onlarla oyunlar oynuyor.

Kardeşlerinden Ramin (13) ve Sümeyye (8) Arapzade okula giderken, Madi (5) ve Bünyamin (2) ise gün boyu evde ablalarıyla kalıyor. Evin en küçük ferdi Bünyamin, Reyhan'ı annesi gibi sandığı için kucağından inmek istemiyor.

Reyhan Arapzade, yaptığı açıklamada, "Babam çalıştığı için 4 kardeşime ben bakıyorum. Afganistan’da  3. sınıfa kadar okudum. Okula gitmeyi istiyorum ama kardeşlerime bakacak kimse olmadığı için okula gidemiyorum." dedi.

Okula giden Ramin ve Sümeyye Arapzade, kardeşlerinin kendilerine annelik yaptığını, yemeklerini hazırladığını, çamaşırlarını yıkadığını ifade etti.


Trabzon Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ahmet Kurt, istilaların ve savaşların bedelini genelde kadınlar ile çocukların ödediğini belirtti.

Tarafı ve sebebi olmadıkları savaşların savurduğu çocukları Türkiye'nin ağırladığını ifade eden Kurt, "Reyhan ve kardeşleri de bu mağdur ve mazlum muhacirlerden birkaçı. Kadim bir medeniyete sahip Türkiye'nin Reyhan ve kardeşlerine sosyal refah devleti anlayışıyla yaklaşacak ve Türk çocuklarından farksız yardım ve hizmetlerde bulunacaktır." dedi.

Kurt, Reyhan'ın okula gitmesinin kendilerinin görevi olduğunu söyleyerek, bu konuda görevlilere talimat verildiğini ve en kısa sürede kız çocuğunun bu isteğinin yerine getirileceğini dile getirdi. 

Ahmet Kurt, ailenin diğer ihtiyaçlarının giderilmesi noktasında çalışmaların sürdüğünü ve bundan sonra da devam edeceğini bu konuda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ve Trabzon Valisi Yücel Yavuz'un aceleci olunması noktasında talimatları bulunduğunu da sözlerine ekledi.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (3)
yasar 4 yıl önce
helal size, ayrıca haber 61 e de tebrikler böyle bir konuyu gündeme getirdiği için.
ŞEHZADE 4 yıl önce
Trabzonludan bir farkları yok.MaaşAllah.
ABDULKADİR ÇELİK 4 yıl önce
Allah yardimcilari olsun insAllah, bu haber sayesinde yardim ellerinin o masum insanlara ulasacagina inaniyorum,

Gelişmelerden Haberdar Olun

@