banner556

Trabzon'da 4 günlük yasakta o caddelere giriş yasak! Cuma namazı için yeni karar!

Trabzon Valiliği bu gece başlayacak 4 günlük sokağa çıkma yasağı ile ilgili açıklama yaptı.

Trabzon 31.12.2020, 12:52
Trabzon'da 4 günlük yasakta o caddelere giriş yasak! Cuma namazı için yeni karar!

Tüm Türkiye genelinde 31 Aralık 2020 akşamı saat 21.00'da başlayacak olan ve 4 Ocak 2021 Pazartesi sabahı saat 05.00'a kadar sürecek sokağa çıkma yasağı ile alakalı Trabzon Valiliği'nden açıklama geldi.

Yapılan açıklamada Trabzon'un işlek caddedlerine girişlerinm yasaklandığı belirtilirken, cuma namazına gidecek vatandaşların evlerine en yakın camiye gidişlerine izin verileceği belirtildi.

İşte Trabzon Valiliği'nden yapılan o açıklama;

İl Hıfzıssıhha Kurulu, Vali İsmail Ustaoğlu başkanlığında 30.12.2020 Çarşamba günü Saat 15.00’te yukarıdaki gündem maddesini görüşmek üzere olağanüstü toplanmıştır.

Vatandaşlarımızca son dönemde alınan tedbirlere uyumda gösterilen özveri sonucunda Koronavirüs (Kovid­19) salgınının yayılımda yeniden düşüş eğilimine girildiği kamuoyunun malumudur. Alınan tedbirlerin eksiksiz ve süreklilik taşıyacak şekilde uygulanması bu başarının devamı açısından büyük önem taşımaktadır.

Bu amaçla hafta sonları uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının yılbaşı akşamını da kapsayacak şekilde 31 Aralık 2020 Perşembe günü saat 21.00’den 4 Ocak 2021 Pazartesi günü saat 05.00’e kadar uygulanması kararlaştırılmıştır.

23.12.2020 tarih ve 21267 sayılı ile 27.12.2020 tarih ve 21494 sayılı İçişleri Bakanlığı genelgeleriyle; yılbaşı öncesi, yılbaşı akşamı ve sonrasında alınması gereken güvenlik tedbirleriyle birlikte kovid­19 salgınıyla mücadele kapsamında alınması gereken önlemler de belirlenerek valiliğimize bildirilmiştir. Bu kapsamda kovid­19 salgınıyla mücadeleyi akamete uğratmamak adına kalabalıkların kontrolsüz şekilde bir araya gelmesine neden olacak yılbaşı kutlamalarına müsaade edilmemesi gerektiği talimatı da verilmiştir.

Sosyal izolasyonun teminine yönelik pek çok tedbirin uygulandığı bir ortamda; turistik faaliyetler kapsamında geçici bir süreyle ülkemizde bulunan ve bu nedenle sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulan yabancı turistlerin eylemlerinin de salgının yayılımının düşürülmesinde yakalanan başarıyı gölgelememesi ve salgınla mücadelede zafiyet algısına neden olmaması açısından oldukça önem arz etmektedir.

Bu çerçevede ve 29.12.2020 tarihli 21654 sayılı İçişleri Bakanlığı genelgesine istinaden İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’muzca alınan karar gereğince;

31 Aralık 2020 Perşembe günü saat 21.00’den 1 Ocak 2021 Cuma günü saat 10.00’a kadar;

İl ve ilçe merkezlerimizde simgesel özellikleri bulunan, şehirle özdeşleşen veya kutlama/toplanma alanı olarak bilinen cadde, bulvar veya meydanlarımıza yabancı turistler de dâhil olmak üzere tüm girişlerin sınırlandırılmasına,

Sınırlamalara ilişkin kamuoyu bilgilendirmelerinin zamanında yapılmasına ve sınırlama getirilen süre boyunca bu yerlere kişilerin girişini engelleyecek şekilde fiziki güvenlik tedbirlerinin alınmasına,

Söz konusu cadde, bulvar veya meydanlarda sınırlama getirilen süre boyunca kişilerin (yabancı turistler de dâhil) bir araya gelebilecekleri etkinliklere kesinlikle müsaade edilmemesine,

Ayrıca İçişleri Bakanlığının talimatları doğrultusunda İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’muzca alınan karar gereğince;

Hafta içi belirli saatler dışında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan yaş gruplarında yer alan vatandaşlarımızdan cuma namazı kılmak isteyenler için 65 yaş ve üzeri büyüklerimizin sokağa çıkma saatinin cuma namazı bitimine kadar uzatılmasına, 20 yaş altındaki gençlerimizin sokağa çıkış saatinin ise cuma namazına gidebilecekleri şekilde öne alınmasına,

31 Aralık Perşembe günü saat 21.00’de başlayacak, 1 Ocak Cuma, 2 Ocak Cumartesi, 3 Ocak Pazar günlerinin tamamını kapsayacak ve 4 Ocak Pazartesi günü saat 05.00’de tamamlanacak şekilde uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması sırasında 1 Ocak 2021 tarihinde cuma namazına gitmek isteyen vatandaşlarımızın araç kullanmamak kaydıyla ikametlerine en yakın camiye gidip gelebilmelerine izin verilecektir.

Yukarıda belirtilen esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27. ve 72. maddeleri uyarınca il/ilçe umumi hıfzıssıhha kurul kararlarının ivedilikle alınması, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmaması, alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun ilgili maddeleri gereğince idarî işlem tesis edilmesi ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195. maddesi kapsamında gerekli adlî işlemlerin başlatılmasına, uygulamada birlikteliğin sağlanması için alınan kararların ilgili kurumlara iletilmek üzere kaymakamlıklara iletilmesine oy birliği ile karar verilmiştir.

Yorumlar (1)
Murat 4 hafta önce
Ne virüs bu arkadaş cuma da bulaşmıyor şa bi gidin

Gelişmelerden Haberdar Olun

@