Trabzon'da 10 bin yıllık hazine kül oldu

Türkiye'nin en yüksek rakımlı sulak alanı Ağaçbaşı Turba Bataklığı yandı. "Kesin Korunacak Hassas Alan" olarak tescilli 10 bin yıllık ekolojik bölge, küle döndü.

Trabzon 21.11.2019, 23:42
Trabzon'da 10 bin yıllık hazine kül oldu

Trabzon'daki ölmüş bitkilerden oluşan Ağaçbaşı Turba Bataklığı yandı. Yayla sakinlerinin bölgeden ayrılmasını fırsat bilenlerin bataklığı ateşe verdiği düşünülüyor.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği bölümü Prof. Dr. Raif Kandemir, "Daha önceden yok edilirken biz çalışmalarla birlikte bunu durdurduk. Çünkü ne yapıyordu köylüler. Bunu yakıyorlardı. Kurutup kurutup yakıt ihtiyaçlarını karşılıyorlardı" dedi.

Doğal ve Tarihi Değerleri Koruma Derneği Başkanı Doç. Dr. Coşkun Erüz ise, şunları söyledi:

"Alanı birçok yerden yakma girişiminde bulunuldu ve yüzeyde çok ciddi bir yanma söz konusu. Bu kayıplar geri gelen kayıplar değil. 10 bin yıllık bir tarihi geri getiremeyiz ve ekolojik hazinemizi kaybediyoruz. Dünyanın bize mirası, emaneti olan doğal mirası kaybediyoruz."

Bataklıktaki yangınla ilgili soruşturma başlatıldı.

Ağaçbaşı Turba Bataklığı

Uzmanlar, Roma dönemine ait taş döşeli antik kervan yolu ve tarihi hanların da yer aldığı Ağaçbaşı Turba Bataklığı bölgesinde 9 yıl inceleme yaptı.

Bölge, Cumhurbaşkanı'nın kararı ile haziran ayında "Doğal Sit Alanı"ve "Kesin Korunacak Hassas Alan" olarak tescillendi.


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
Yorumlar (4)
İnsanlığa faydası olmayanlar 2 ay önce
Bu medeniyetsiz maymunlar buranın vatana millete bi faydası yok diye kendilerini kandırıp, üç kuruşluk menfaatleri için ülkeyi, doğayı yok ediyorlar. Aranızdan birinin ülkeye millete bir faydası var mı? Sizi kimse yok ediyor mu? Etmeli mi?
mehmet 2 ay önce
Golu kurutan zihniyet kim ise Ağaçbaşı Turba Bataklığıni yakan zihniyet aynidir.
İskender 2 ay önce
Kişisel menfaatleri toplum menfaatlerinin üzerinde olan; millet olma, geleceğe maddi ve manevi mirasa birakamayan günü kurtarma köy uyaniklarinin verdiği zarar. Size bundan ne diyeceksiniz: o alan geçmişin iklim, bitki verilerini de saklıyordu, gecmisin ışığında gelecek planlanir, bunu yapanlar gucluolur, yapmayanlar miras bitince apaçık ortada kalır.
çaykara 2 ay önce
Ne amaçla yakmışlar anlamadım ben neyi kurutup yakıyorlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@