Trabzon çöpten elektrik üretiyor!

Trabzon'un Sürmene İlçesi'ndeki çöp depolama alanında metan gazından enerji üretim için yapılan santral törenle hizmete girdi. Günlük 800 ton katı atığın depolandığı alandan çıkan metan gazını depolayarak enerjiye dönüştürülen santral saatte 2 bin 800 kil

Trabzon 30.11.2015, 17:08
Trabzon çöpten elektrik üretiyor!
Trabzon'un Sürmene İlçesi'ndeki çöp depolama alanında metan gazından enerji üretim için yapılan santral törenle hizmete girdi. Günlük 800 ton katı atığın depolandığı alandan çıkan metan gazını depolayarak enerjiye dönüştürülen santral saatte 2 bin 800 kilovat elektrik üretiyor.
 
Sürmene Çamburnu Kutlular Düzenli Katı Atık Depolama Sahası'nda düzenlenen törene Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, ilçe belediye başkanları, şirket yetkilileri ile çalışanları katıldı.
 
10- 15 BİN EVİN ELEKTRİK İHTİYACI KARŞILANACAK
 
Törende konuşan şirket işletmecisi 2 M Elektrik A.Ş. ortaklarından Mustafa Doğru, tesis sayesinde ayda 10- 15 bin evin elektrik ihtiyacının karşılanacağını belirterek şöyle dedi:
 
"Rize ve Trabzon’un evsel atıkları burada depolanıyor. Günlük ortalama 800 ton katı atık geliyor. Bu çöpler depolandıktan sonra da bilindiği üzere metan gazı salgılanıyor. Bu metan gazını elektriğe dönüştürüyoruz. Saatte 2 bin 800 kilovat elektrik üretim kapasitemiz var."
98-004.jpg
 
HEDEF ÜRETİMİ ARTIRMAK
 
Elektrik üretimi için yapılan çalışmaları da anlatan Doğru şöyle konuştu:
 
"Bu alanda oluşan metan gazlarını toplamak için yaklaşık 4 bin metre boru döşedik, ayrıca gaz emme sistemi oluşturduk. Elektriği ulusal şebeye verebilmek için yükseltici trafolar, elektrik şalt sahası ve yaklaşık 1 buçuk kilometre enerji nakil hattı tesis ettik. İncelemeler sonrasında kapasitenin artabileceğini öngörüyoruz." 
 
EKONOMİYE 25 MİLYON DOLARLIK KATKI
 
Tesis sayesinde bölge ekonomisine 25 milyon dolarlık katkı sağlanacağını ifade eden Trabzon Valisi Abdil Celil Öz de şunları söyledi:
 
"Ülke ekonomisi ve çevre duyarlılığı açısından çok önemli bir tesisi açıyoruz. Burada vahşi depolamadan düzenli depolamaya geçiş dönemi yaşandı. Bu sayede çevredeki kötü koku azalmış oldu ve artık gazdan da elektrik üretiyoruz. Ortalama 10 yıl süreceği düşünülürse bölgemiz ve ülke ekonomisi için yaklaşık 25 milyon dolarlık katkı söz konusu olacak. Hayırlı uğurlu olsun."
 
Konuşmalar sonrası kurdele kesimiyle tesisin açılışı yapıldı.
Yorumlar (1)
Feryad yuce 5 yıl önce
Çok ama çok güzel haber bunlar toplumsal olarak bireysel bir şekilde ekonomimize böyle katkılar sağlamalıyız evdeki ambalaj atiklarimizi çöpe atarken çok dikkat etmeliyiz coplerimixi ayırmalı geri dönüşüme kaxandirmaliyiz ben şahsen ne yağı lsvobaya duyuyorum nede plastik cam ve kağıtları çöpe atıyorum balkonda bur poset yapıp belediyenin geri dönüşüm kutularına atıyorum herkes sosyal bir sorumluluk almalı bu konuda biz çöp atıyoruz gibi algılıyoruz ama aslında milli serveti heba ediyoruz

Gelişmelerden Haberdar Olun

@