banner539

banner526

banner533

banner513

Trabzon Büyükşehir Belediyesi yangınlara yetebiliyor mu?

Trabzon'da yaşanan orman yangınları gündeme ilçe itfaiye birimlerinin kurulması konusunu gündeme getirdi.

Trabzon 21.11.2017, 14:32 21.11.2017, 14:46
Trabzon Büyükşehir Belediyesi yangınlara yetebiliyor mu?

Haber61 / Haber Merkezi / Tuncay Lakot

Trabzon’un Araklı ve Yomra ilçelerinde yaşanan orman yangınları ilçelerdeki itfaiye araçlarının yetersizliğini ve teknik araç gereçlerle yangın konusunda eğitimli insanların olmayışını bir kez daha gözler önüne serdi.Araklı’nın Karatepe mahallesi ve Yomra’ya bağlı Özdil beldesinde çıkan orman yangınlarının söndürülmesi bölge halkının yüreklerine su serperken, bu konudaki endişelerini ve Büyükşehir Belediyesine bağlı itfaiye ekiplerinin il genelindeki yangınlara müdahale anlamında zorlandığını ve Trabzon’un Büyükşehir olması sebebiyle ilçe belediyelerine bağlı itfaiye araçlarının Trabzon Büyükşehir belediyesi İtfaiye Müdürlüğüne devredilmesinin ardından yaşanan sıkıntıları katlanarak artmaya devam ediyor.

İki gün önce Yomra ilçesine bağlı Özdil Belediyesinde başlayan yangının itfaiye ekiplerine ihbar edilmesine karşın Büyükşehir Belediyesine bağlı itfaiye ekiplerinin Araklı’daki yangına müdahale etmek için bölgede bulunmaları ve Özdil beldesindeki yangına müdahale edemeyecekleri bilgisini almaları vatandaşı çileden çıkarttı.

İlçe belediyelerinin yeterli imkanları bulunmadığı için oluşabilecek yangın riskine karşı gerekli önlemlerin sadece yerel yönetimler tarafından alınması, araç gereç yetersizliği ve İtfaiye ekiplerinin özellikle uzak ilçelerde çıkan yangınlara müdahalede yetersiz kalmaları çözüm önerilerinin gündeme getirilmesini ve Büyükşehir Belediyesinin konuya çözüm bulması konusunda çalışma başlatması vatandaşlar tarafından talep edildi.

Trabzon Büyükşehir belediyenin konuyu önümüzdeki günlerde değerlendirme kapsamına alıp almayacağı merakla beklenirken, vatandaşın beklentisi ise ilçe belediyelerine bağlı itfaiye birimlerinin yeniden faaliyete geçirilip teknik donanım anlamında bu birimlerin araçlarla birlikte çoğaltılması ve ilçelerde aniden oluşabilecek yangınlara anında müdahale edilmesi bekleniyor.
 
Yorumlar (2)
murat 3 yıl önce
BELEDİYE NERE YETMİŞ Kİ YANGINA YETİŞSİN...
Akçaabatlı 3 yıl önce
Eğer bilinçli yakışmışsa bu ormanları yakanıda mevlam yaksın inşaAllah. ne istersiniz o güzelim ormanlardan onca canlı onca güzelliği küle çevirirsiniz.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@