Trabzon Büyükşehir Belediye Meclis'inde T.C. tartışması

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisinde T.C. ibaresinin tabelalara konulması konusunda tartışma yaşandı.

Trabzon 13.12.2019, 15:05 13.12.2019, 16:24
Trabzon Büyükşehir Belediye Meclis'inde T.C. tartışması

Haber61 – Haber Servisi – Trabzon Büyükşehir belediye Meclisi Aralık ayı oturumları devam ediyor. Mecliste daha önce önerge olarak verilen T.C. ibaresinin tabelelara konulması konusunda tartışma yaşandı.

İYİ Partili Meclis Üyesi Davut Çakıroğlu’nun 11.11.2019 tarihinde meclis gündemine verdiği belediyenin isminin geçtiği tabelalara T.C. ibaresi konulması önergesi Eğitim Kültür Gençlik ve Spor Komisyonuna devredilmişti.

Komisyondan meclise gelen kararda; T.C. ibaresinin kullanılmasının karar yada önerge konusu olamayacağı belirtilerek, komisyonun bu bağlamda bir karar yetkisi olmadığına oy birliği ile karar verildiği ifade edildi.

Bu kararla T.C. ibaresinin konulmasının meclis kararı olamayacağı, idari bir karar olduğu belirtilmiş oldu.

Daha sonra mecliste T.C. ibaresinin konulması konusunun oylanıp oylanmaması konusunda tartışma yaşandı...

Konu ile ilgili olarak söz alana Trabzon Büyükşehir belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, “Konu neden gündeme alındı. Meclis üyelerimizin tüm önergelerinin gündeme alınacağını söylemiştim. Davut Çakıroğlu’nun önergesi gündeme alındı. Ben eski vali olarak bunun hukuki boyutunu biliyorum. Mevzuat olarak bizim Trabzon Büyükşehir Belediyesi'nin işi belli. Başka bir mevzuatta da belediyelerin önüne T.C. ifadesi koyulma yetkisi yok. Komisyonumuz da bunu ifade etti. Bende şahsen bu işe yıllarını vermiş bir kardeşimiz olarak katılıyorum. Siyasi olarak bu konunun en son tartışılacağı yer Trabzon Büyükşehir Belediyesi’dir. Bize yıllarca Trabzonluyuz dediğimizde bayrak sevdalısı olarak bakılmıştır. Usulen bu konuyu gündeme aldık ve usulen bu konuyu kapatacağız. Biz T.C. ifadesini yazışmalarımızda kullanıyoruz. Çakıroğlu bir önerge verdi. Bunu bizzat bana da iletebilirdi. Bu yolu seçti. Bu önerge meclisin karar verebileceği bir önerge değildir. Ama T.C. ifadesini taşımak bize her zaman gurur verir” dedi.

REDDEDİLDİ

T.C. ibaresi maddesi komisyondan gelen görüş doğrultusunda oylandı. Mecliste sadece CHP ve İYİ Partili üyelerin kabul oyu verdiği oylamada önerge Büyükşehir Belediye Meclisi'nin yetkisinin olmadığı gerekçesiyle reddedildi.


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
Yorumlar (12)
Sedat 1 ay önce
Sizin Türkiye Cumhuriyetine olan alerjiniz malum senin eski vali olaman birşey değiştirmez zihniyetin onlarla aynı
Kemal 1 ay önce
Demek ki bir vali gelip K.C koyalım (kürdistan cumhuriyeti) dese, bizim belediye "bize bağlı bir konu değil, bundan sonra, istemesek de K.C kullanacağız" diyecek. Benim anladığım bu
Göktürk Bozkurt 1 ay önce
Bunların türk ve türklüğe alerjisi olduğu doğru kardeşim o ayrı da yeri geldiğinde hepimzden milliyetçi türkçü kesilmiyorlar mı ? İnsan kafayı yiyor. Bir ümmetöi oluyorlar bir kürtçü oluyorlar bir amerilkancı bir rusya cı bir arap milliyetçisi bir çizgileri yok yan nerden menfaat oy geliyor oraya yanaşıyorlar ama türklüğe olan nefretlerinden vazgeçemiyorlar. Yazıklar olsun memleketime tc eğer trabzonda bile tartışılıyorsa geçmiş olsun
Trabzon 61 1 ay önce
TC Red Ediyorsa kimliği çıkart yAllah arabistan a burası muz cumhuriyeti değil Türkiye Cumhuriyeti T.C'si!
Ali KAYA 1 ay önce
Anormal bir durum değil. Zaten bunların TC ile kan uyuşmazlığı var. Vah vah.
ali ay 1 ay önce
vay be milliyetçi sanılan trabzonda t.c tartışılıyor....yazıklar olsun...işte gerçek yüzümüz
Ali bal 1 ay önce
T. C ibaresinin belediye önüne konmasındaki sporun nedir. Ha iyi parti ha CHP MHP önermiş ne fark eder. Başkan biraz esnek olmalı burası Trabzon..
Vatandaş Rıza 1 ay önce
Sorsan nilliyetçiyiz derler.Yahu Türkiye Cumhuriyeti denmesinden rahatsız olmak ne demektir?Nasıl bir aymazlıktır bu?Bu alínan karar Trabzon için üzücü düşündürücü utanç vericidir.Ne mutlu Türküm diyene...
el tayyip i el mukimini . 1 ay önce
tc kaldirilsin ,
topraklar , goller , ormanlar , el arabilere verilsin .
okadaaaar .
T.C. neden yok 1 ay önce
Yok valiymiş yok prosedürü bilirmiş, koskoca belediye tabelasında T.C. yok bu sonucun ayıbı senin bay başkan
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@