kebir

Trabzon Botanik'te sona doğru

Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımına başlanan ‘Trabzon Botanik’ bitirilme noktasına geldi. 

Trabzon Botanik'te sona doğru

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Haziran ayı sonundan itibaren ‘Trabzon Botanik Tanıtım Günleri’ yapacaklarını söyledi. 

Trabzon’un Ortahisar İlçesi Çamoba Mahallesi’nde 103 dönümlük bir arazi üzerinde oluşturulan ve Trabzon’un turizmine önemli katkı sağlaması hedeflenen ‘Trabzon Botanik’ içerisinde, 7 adet atölye binası, 1 adet oyun evi, 1 adet restoran, 1 adet kurutulmuş bitkilerin sergilendiği herbalyum, 1 adet Trabzon evi, 1 adet hayal evi bulunuyor. 

İlk etapta 194 çeşit 1600 adet ağaç ve 36 çeşit 9404 adet çalı türü bitki olmak üzere toplam 11004 adet bitkinin dikildiği Trabzon Botanik’in şehir için çok önemli olduğunu dile getiren Başkan Gümrükçüoğlu, “Trabzon Botanik içerisinde yürüyüş yolları, göletler, teraslar, amfi basamakları, çim amfi, hayal evi, çocuk oyun alanı, kır kahvesi, Trabzon’u tanıtıcı figürler ve loğalar inşa edilmiştir. Trabzon Botanik’te nesli tükenmekte olan ağaç türlerinin araştırılması ve korunmasına olanak sağlanmasının yanı sıra endemik bitki türlerinin ve 21 çeşit fındığın sergileneceği fındık müzesi, bitki kütüphanesi oluşturulacak” dedi. 

Trabzon Botanik'te sona doğru

Trabzon Botanik’in hizmete girmesinden önce ‘Trabzon Botanik Tanıtım Günleri’ programları düzenleyeceklerini kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, “Tanıtım günlerinde Trabzon’un Sivil Toplum Kuruluşlarını, kanaat önderlerini, resmi kurum temsilcilerini, basın mensuplarını, siyasilerimizi, gençlerimizi, öğrencilerimizi ve vatandaşlarımızı Trabzon Botanik’te misafir edip önerilerini ve fikirlerini alacağız. Haziran ayı sonunda gerçekleştireceğimiz bu buluşmaya herkesi şimdiden davet ediyorum” diye konuştu. 

Trabzon Botanik’in şehre kazandırılmasında en büyük katkıyı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığını kaydeden Başkan Gümrükçüoğlu, “103 dönüme kurulan Trabzon Botanik’in bulunduğu alan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleriyle 22.03.2013 tarihinde Milli Emlak Müdürlüğü’nden Trabzon Belediyesi’ne ön tahsisi 11.10.2016 tarihinde de kesin tahsisi yapılmıştır. Trabzon Botanik’in yapım ihalesi 31 Ekim 2014’te yapılmış ve toplam 8.845.500 TL+KDV’ye mal olmuştur. Bu eserin Trabzon’a kazandırılmasından ötürü Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a bir kez daha teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. 

Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
gökhan
gökhan - 2 ay Önce

oraya harcanan paranın yüzde 10 unu trabzon sahilini güzelleştirmek için harcasaydınız. trabzon şaha kalkardı. sahilini bukadar kötü kullanan bir il yoktur sanırım. samsuna orduya gidin de sahil kenarı nasıl kullanılır bir görün. yazık vadilere ve buralara harcanan paralara...

Bu ne simdi
Bu ne simdi - 2 ay Önce

Yüzyılın projesi millet kiratenelerinden sonraki en büyük projemiz botanik parkımızda trabzonumuza hayırlı olsun işsizlik azalacak adam gayirma azalacak şerefsizlik azalacak bu proje ile yazıklar olsun

ziya
ziya - 2 ay Önce

trabzon tarihinin gelmiş geçmiş en başarısız belediye yöneticisi.
botanik bahçesi açıyormuş.
her gün yağmur yağan trabzon'da bile o ağaçları kurutursun sen.
hadi yAllah adıyaman menzil'e

murat yüksel
murat yüksel - 2 ay Önce

botanik parkı yapacağım diye yüzyıılık ağaçları kes yerine ithal ağaç dik... ne günlere kaldık.. Trabzonu kimler yönetiyo.. yokmu bi kurtaracakkk

ŞEHZADE
ŞEHZADE - 2 ay Önce

sıradan bir park yeri gibi görünüyor.Nasıl bir botanik parkıymış.

SALİH
SALİH - 2 ay Önce

Çok güzel olacak. Teşekkür ederiz.

banner426

banner393

banner427