alexa metrics

banner560

banner572

Trabzon Barosu’ndan açıklama: İstanbul sözleşmesinden vazgeçmiyoruz

Trabzon Barosu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası mücadele günü nedeniyle basın açıklaması yaptı.

Trabzon 25.11.2021, 13:11
Trabzon Barosu’ndan açıklama: İstanbul sözleşmesinden vazgeçmiyoruz

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle Meydan Parkı’nda basın açıklaması yaptı.

Trabzon Barosu Kadın Hakları Komisyonu’nun açıklamasını Baro başkanı Sibel Suiçmez okudu.

İşte O açıklama:

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde kadınlar, dünyanın her yerinde; yaşamın her alanında karşılaştıkları ayrımcılığa, sömürüye, cinsiyet eşitsizliğine, ev içi şiddete, toplumsal şiddete dikkat çekerek, mücadele ve dayanışma ruhuyla kadınlara yönelik şiddetin önlenmesi için etkin, sürdürülebilir mücadele için toplumu, ilgili kurum ve kuruluşları görevlerini yapmaya yasaları uygulamaya çağırmaktadır.

Ülkemizde kadınların hukuki kazanımlarına karşı yürütülen sistematik çalışmalar sonucunda, kadına yönelik şiddetin giderek arttığını, en temel insan hakkı olan yaşam hakkının vahşice ihlal edildiğini endişeyle gözlemlemekteyiz. İstanbul Sözleşmesinden hukuka aykırı bir şekilde çekinilmesi, Türk Medeni Kanunuyla ve 6284 sayılı Yasa ve Uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınan kadın hakları kazanımlarını ortadan kaldıracak düzenlemelerinin yapılacağının kamuoyunda sürekli gündemde tutulması, laik ve bilimsel eğitimden uzaklaşılması toplumsal cinsiyet eşitliğine aykırı açıklamaların desteklenmesi, toplumsal cinsiyet derslerinin müfredatlardan çıkartılması, kadını özgür birey olarak görmeyip, sadece aile içinde bir birey olarak sınırlandıran zihniyetin oluşmasına yol açan politik uygulamalar v.b gibi nedenlerle kadınlar daha fazla şiddete açık hale getirilmektedir.

Kadına yönelik her türlü şiddetin önlenmesinde yasal mevzuatın önemini biliyoruz. Ancak bunun yanında mevcut yasal düzenlemelerin ve uluslararası mevzuatın eksiklik ve tutarlılıkla uygulanmasının daha da önemli olduğunun farkındayız. Maalesef ülkemizdeki yasal düzenlemeler uygulamalara yansımamakta; Siyasilerin, Üniversitelerin, Diyanet İşleri Başkanlığının, Kamu Kurum ve Kuruluşlarının kadına yönelik açıklamalarının kadınların yasalarla elde ettiği kazanımların uygulanabilirliği ortadan kaldırmaktadır.

.Kadına yönelik şiddetin önlenmesi Devletin kadınları korumaya yönelik önlemleri ve şiddete yönelik politikalarıyla birebir ilgilidir. Erkek şiddeti, kadın cinayetleri, kadının korunması temel bir politika olarak ele alınmalıdır. Kadına yönelik şiddetin ortadan kaldırılması ve şiddete uğrayan kadınların korunması devletin sorumluluğundadır.

Kadına yönelik şiddetin önlenmesi için yasal mevzuatın yanında ,toplumsal zihniyetin değiştirilmesi de çok önem arz etmektedir Bu bağlamda, devletin çok yönlü ve bütüncül politikalar üretmesi yanında ,bu mücadelenin toplumsal düzeyde genele yayılarak etkin ve kararlı yürütülmesi gerekmektedir. Ancak günümüzde ülkemizde zihniyet dönüşümüne yol açacak politikalar oluşturmadığı gibi tam tersi kadınların insan haklarını koruma altına alan kanunları ve uluslararası sözleşmeleri kaldırmaya yönelik çalışmalara destek olunmasının ve İstanbul Sözleşmesinden hukuka aykırı olarak çekinilmesinin kadına yönelik şiddette kadınları korumasız bıraktığını ve kadınların yaşam hakkının ihlaline yol açtığını görmekteyiz.

Kadına yönelik şiddetin önlenmesi için Türk Medeni Kanun’u, 6284 sayılı Kanun, Uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınan kadın haklarının tüm kurum ve kuruluşlarla eksiksiz uygulanması, Aile Hukuku ve kadına karşı şiddet alanlarında uzlaşma ve arabuluculuk uygulamalarının kabul edilmemesi, nafaka konusunda yasal bir değişiklik yapılmaması ve İstanbul Sözleşmesinin yeniden yürürlüğe sokulması öncelikli taleplerimizdir.

Trabzon Barosu, Trabzon Barosu Kadın Hakları Komisyonu, TÜBAKKOM ve Kadın Sivil Toplum Örgütleri olarak, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde, her gün olduğu gibi, kadınların Cumhuriyetimizle, Anayasa’mız, yasalarımız ve Uluslararası sözleşmelerle elde ettiği kazanımları ihlal edecek veya ortadan kaldıracak düzenleme ve değişikliklerin karşısında olmaya ve İstanbul Sözleşmesinin yeniden yürürlüğe sokulması için talep kâr olmaya devam edeceğimizi, yasaların eksiksiz olarak uygulanması konusunda tüm kamu kurum ve kuruluşlarının uygulamalarını takip edeceğimizi, kadına karşı şiddetin ortadan kaldırılması için mücadelemizi dayanışma ruhuyla sürdüreceğimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz.


Yorumlar (9)
Gogali 2 gün önce
Siz vazgeçmeyin biz çoktan vazgeçtik sizin zaten nerede kötü Türkiye için zararlı ne varsa hep onun yanında yer aldınız sizden bir cacik olmaz
MUSTAFA 2 gün önce
YASAYI ÇIKARANLAR anlı secdeliler sokaklarda savunmasınıda putperestler yapıyor.yani birbirinizden farkınız yok
ts 61 2 gün önce
Boş işlerle uğraşmayı bırakmadı bu barolar
birisi 2 gün önce
istanbul sözleşmesinin tek taraflı olduğu ve bunun yerine çok daha iyi yasaların yeni anayasaya koyulacağı söylendi zaten.. boşuna halkı galeyana getirmeyin işinizi yapın adaletli kararlar alın aldırın.. tecavüzcüleri salan sizlersiniz zaten..
usta 2 gün önce
nerde bi boş iş orda baro. sakın vazgeçmeyin. o sözleşmeyi icat edenler vazgeçdi. siz sakın vazgeçmeyin
usta 2 gün önce
sayın barolar size sesleniyorum .alkollü araç kullananlar için neden sesiniz çıkmıyor. söyleyin.... alkollü şekilde insan ezenler için neden sesiniz çıkmıyor.
usta 2 gün önce
sayın barolar pitbul köpeklerinin ısırdığı çocuk sayısı 100 ü geçdi. neden sesiniz çıkmıyor. illaki bi avukatınmı ısırılması lazım. söyleyin.
Gogali 2 gün önce
muzdafa sende akıl kıt o yasa değil o bir sözleşme ve bir çok ülke kabul etmiş önce onu anla cahil kalma alnı secdeliler yasa çıkartmamış o sözleşme yasa değil işte sizin gibi cahillere bişe anlatamıyoruz
Ali ÇAVUŞ 2 gün önce
Türk erkeğinin seçme şansı olsaydı Ukraynalı ve Rus bir güzel alır dertsiz tasasız yaşardı eminim. İkinci evliliğimi Rus bayanla yapalı 9 sene oldu. Allahıma binlerce kez şükür ediyorum. 4 yıl zindan hayatı çekmişim resmen. çalış işten eve gel. çocuk bak, yemek yap, temizlik yap. bizimkilerde dizi izleyip çerez yesin. birde masterchef izlesin ama yemek yapmaya sıra gelince dışarıdan sipariş istesin.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@