Trabzon Barosu'ndan İstanbul açıklaması: Mazbata verilmeli

Trabzon Barosu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimleri ile alakalı açıklama yaptı.

Trabzon Barosu'ndan İstanbul açıklaması: Mazbata verilmeli

31 Mart'ta yapılan yerel seçimlerin yankıları devam ediyor. Özellikle İstanbul'da yaşanan oy sayım işlemi hakkında Trabzon Barosu'ndan da açıklama geldi. Trabzon Barosu Başkanı Av. sibel Suiçmez, "Mazbata sahibine verilmelidir "açıklamasını yaptı.

Sibel Suiçmez açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel yönetimler seçiminin üzerinden 9 gün geçmiş ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçim sonucunun Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından açıklanmış olmasına rağmen; toplumsal barışı ve huzuru bozacak, seçim güvenliğini, seçim güvenilirliğini, seçim demokrasisini ortadan kaldıracak şekilde, hukuka ve içtihatlara aykırı olarak devam eden süreç, Baromuzun aşağıdaki açıklamayı yapma zaruretini doğurmuştur:

Her siyasi partinin seçim sonuçlarına, İl – İlçe Seçim Kurullarında ve YSK nezdinde itiraz hakkı vardır. Ancak İl – İlçe Seçim Kurulları ve YSK, hukuka uygun olan ve uygun olmayan itirazları değerlendirirken; hukukun evrensel ilkelerine, Seçim Kanununa, YSK Genelgelerine ve önceki emsal kararlarına uygun olarak, Anayasamızda güvence altına alınan seçme – seçilme hakkını koruyacak şekilde karar vermek zorundadır.

Yakından takip ettiğimiz bu süreçte, her geçen gün “hak - hukuk” söylemleriyle YSK üzerinde baskı kurulmakta, hukuk ve içtihatlar kişilere özel olarak esnetilerek veya yorumlanarak YSK’nın hem kendi içtihatlarına hem de hukuka aykırı karar vermesi için sistematik şekilde kamuoyu oluşturulmakta, algı yaratılmaktadır. İl – İlçe Sandık Kurullarını, tüm sandık görevlilerini, kurum ve kuruluşları soyut kavramlarla, zamanında yapılmayan ve somut delillere dayanmayan itirazlarla usulsüz ve gayri meşru hale getirmek, Seçim Hukukumuza ve Demokrasimize zarar vermektedir.

YSK, hiçbir partinin, kurumun ya da kişinin etkisinde kalmayan, bağımsız ve ülkemizin en güvenilir kurumlarından biri olma vasfına sahip olmak zorunda olduğu hususunu asla unutmamalı ve ilkelerinden asla vazgeçmemelidir.

Bu kapsamda, YSK’nın almış olduğu tüm ilçelere ilişkin yapılan sandıkların yeniden sayılması yönündeki itirazın reddi ile sadece 51 sandıkta yeniden sayım yapılması kararlarıyla birlikte, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı mazbatasının seçmenin ve milletin iradesi doğrultusunda YSK’nın güncel verilerine göre sahibine teslim edilmesi gerekmektedir.

Son gelişmeler ışığında, bundan sonra yapılacak itirazların mazbatanın teslimine engel olmayacağı ve olağanüstü itiraz yolunun mazbata tesliminden bağımsız olarak ilerlemesi gerektiği de ortadadır.

Kurumların baskı altına alınıp yetkileri ve içtihatları dışında kanuna aykırı olarak karar almaması adına süreci yakından takip ettiğimizi belirtiyor, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı mazbatasının sürecin daha uzatılmaksızın YSK tarafından ilan edilen seçim sonuçlarına göre teslim edilmesini ve kamu vicdanını rahatsız eden bu sürecin bir an önce sonuçlandırılmasını talep ediyoruz.

inci

Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ömer Çelik
Ömer Çelik - 13 ay Önce

Trabzınlu olduğumdan utanç duyuyorum. Trabzonun evladı imamoğlu için bu kadar duyarsız bir kent ookduk. Tebrikler Sibel abla

Kenan
Kenan @Ömer Çelik - 13 ay Önce

Utandığın yerde durma o zaman defol git

Fatih sağlam
Fatih sağlam - 13 ay Önce

akparti zihniyeti ile Vatanımız keşke hiç tanışmasaydı,beton hariç herşeyimizi yok ettiler,Devletimizin bütün kurumları çöktü

Fatih Kara
Fatih Kara - 13 ay Önce

Size neTrabzon barosu sen işine bak trabzona bakIst ilgilendirmez seni

Kemal dağlı
Kemal dağlı - 13 ay Önce

Sana mı kaldı akıl vermek madem o kdar biliyorsun bir hukukcu olarak yapılan yanlıslardan da bahsetsene trabzonun yüzkarasısınız zaten

Hakkı
Hakkı @Kemal dağlı - 13 ay Önce

Klasik, seviyesiz, senli-benli konuşmalar. Trabzon barosunun yeri belli, Sibel Hanımın yeri belli. Gidin medeni şekilde eleştirinizi yapın lütfen

Berkant
Berkant - 13 ay Önce

Haddini bil Baro! Türkiyenin en büyük oy hırsızlığını savunamazsınız!

ali kara
ali kara @Berkant - 13 ay Önce

şaka değil mi :)

Ömer Çelik
Ömer Çelik - 13 ay Önce

Trabzon sivil toplum örgütleri için sen bir rol modelsin Sibel abla. Tebrikler

ali kara
ali kara @Ömer Çelik - 13 ay Önce

kesin öyle olmuştur kardeşim :)

Yuh be
Yuh be - 13 ay Önce

Ya mazbatanin sahibi Binali Yildirimsa, İmamoğlu feto desteğiyle șike yapmışsa ki çok kuvvetli emareleri vardır, 2010-11 kupasını artık şike ile fb nin almadığını mi savunacağız. Sibel hanim hukuki değil ideolojik bir açıklama yapmış.

Ahmet
Ahmet @Yuh be - 13 ay Önce

2011 için kişilerle kurum ayrılmalı deyip kupayı vermeyende imamoğlu zaten

oguz
oguz - 13 ay Önce

imamoglu nun trabzonlu olmasi kendi adina dezavantaj eger mesela bursali antalyi vs olsaydi istanbulda hemsehrilerinden blok oy alir secimi daha farkli kazanirdi


SIRADAKİ HABER