"Trabzon'a mutlaka konservatuvar tiyatro bölümü açılmalı"

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Trabzon’a konservatuvar tiyatro bölümü açılması gerektiğini söyledi.

"Trabzon'a mutlaka  konservatuvar tiyatro bölümü açılmalı"

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, devlet tiyatrosu ve özel tiyatroların bulunduğu Trabzon’a mutlaka konservatuvar tiyatro bölümü açılması gerektiğini vurguladı.

Tiyatro Zinos kurucusu Hasan Kavzoğlu, Genel Sanat Yönetmeni İbrahim Kavzoğlu ve beraberindekiler, TTSO’yu ziyaret ederek Başkan M. Suat Hacısalihoğlu ve yönetim kurulu üyeleriyle görüştü, yeni sezon çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Başkan M. Suat Hacısalihoğlu, Devlet Tiyatrosu ve 15’e yakın özel tiyatronun bulunduğu Trabzon’un kültür ve sanat şehri olduğunu vurgulayarak, “Bu tanıma uygun adımlar atılması gerekiyor. Öncelikle tüm tiyatrocu arkadaşların da hem fikir olduğu üzere Trabzon’a konservatuvar tiyatro bölümü açılmalıdır. Burada tiyatroyla ilgilenen ve eğitimini bu yönde sürdürmek isteyen birçok genç arkadaşımız başka şehirlere gitmek zorunda kalıyor. Ayrıca Trabzon’da bir opera ve bale müdürlüğü kurulması da şehri sanat yönünde ileriyi taşıyacak bir adımdır” ifadesini kullandı.

“TİYATROYA ÖZEL SALON YAPILMALI”
Başkan Hacısalihoğlu, Trabzon’a ayrıca tiyatro ekiplerinin yararlanacağı bir salon yapılması gerektiğini vurgulayarak, “Şu anda birçok tiyatro ekibi belediyelerin çok amaçlı salonlarında oyunlarını seyirciyle buluşturuyor. Oysa tiyatro salonları herkesin bildiği gibi akustik ve daha birçok yönüyle özel yapılardır. Trabzon’a da tiyatro oyunlarına uygun salon yapılmalıdır” diye konuştu.

Hacısalihoğlu, Trabzon’un kültür – sanat şehri yönünü güçlendirme adına kentin tüm kurumlarıyla bu projelere sahip çıkması gerektiğini vurguladı, yeni sezonda tüm sanatçılara başarı dileklerini iletti.
 

inci

Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
Poyraz
Poyraz - 7 ay Önce

Şehrin sanatla olan ilişkisi ne yazık ki çok yetersiz ve bugüne kadar hep arka plana bırakıldı.kültür ve sanat organizasyonu güçlü olan bir şehir orada yaşayan insanları mutlu eder.Trabzon bu eksikliği bir an önce gidermelidir.

Hayri
Hayri - 7 ay Önce

Kültür şehri Trabzon, sanat şehri Trabzon, tarih şehri Trabzon ağızlarda sakız gerisi hikaye... Bide sanatçıya çok değer verilir kemençeciler hariç anlayana...

Tunay uzuner
Tunay uzuner - 7 ay Önce

Türkiye'de yeterince okul var. Önce Trabzon Devlet Tiyatrosu nun şimdiki yerine yapılmasını sağlayın. Bunca mezun sanatcı boşta gezerken okul açma zarar verir

SIRADAKİ HABER