Trabzon'a gelen turistler memnun mu? Ne kadar harcıyorlar?

Trabzon'a gelen yabancı turistlere memnuniyet anketi yapıldı

Trabzon 07.10.2018, 13:02
Trabzon'a gelen turistler memnun mu? Ne kadar harcıyorlar?

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yabancı turistlere uygulanan memnuniyet anketinde, Körfez ülkelerinden kente gelen turistlerin ortalama kalış süresinin 7,6 gün, kişi başı harcadıkları ücretin ise 2 bin 340 dolar olduğu belirlendi

 Trabzon'da, yapılan anketle, Körfez ülkelerinden gelen yabancı turistlerin şehirde ortalama kalış süresinin 7,6 gün, kişi başı harcadıkları ücretin ise 2 bin 340 dolar olduğu belirlendi.

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odasından (TTSO) yapılan yazılı açıklamaya göre, Trabzon Havalimanı Dış Hatlar Terminali'nde eylül ayı içinde turistlere yönelik memnuniyet anketi gerçekleştirildi.

Çoğunluğu Körfez ülkelerinden gelen 238 kişiye uygulanan ankete katılanların yüzde 72,3'ü ilk kez, yüzde 27,7'si ise daha önceden bir ya da daha çok kez kente geldiğini belirtti.

Ankette yöneltilen, "Trabzon'un adını nereden duydunuz?" sorusuna, katılımcıların yüzde 47,7'si arkadaş ve akraba tavsiyesi yanıtını verirken, yüzde 38,5'i de internet ve sosyal medyadan şehri öğrendiğini ifade etti.

Yaptıkları tatille ilgili yüzde 81,5'i çok memnun olduğunu belirten turistlerin yüzde 1,6'sı ise orta seviyede memnun kaldığını aktardı. Anket sonucunda turistlerin Trabzon'da ortalama kalış sürelerinin 7,6 gün olduğu, uçak biletleri hariç kişi başına ortalama 2 bin 340 dolar harcadıkları da belirlendi.

TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu, her yıl uyguladıkları bu tür anketlerin turizmde gelinen noktayı göstermesi açısından önemli olduğunu vurguladı.

Hacısalihoğlu, turistlerin kalış süresinin 8 güne yaklaşmasının iyi bir gelişme olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

"Kişi başı harcadıkları paranın 2 bin 300 doları geçmesi çok önemli. Bölge ekonomisine ciddi şekilde katkı sağlıyorlar. Yüzde 50'ye yakın bölümünün arkadaş ve akraba tavsiyesiyle geldiğini belirtmesi önemli bir nokta. Buraya gelen turistlerin memnuniyet düzeyini artırdığımız sürece bizleri tavsiye etme oranları da artacaktır. Bu nedenle her gelen turiste turizm elçimiz gözüyle bakmalı, onları memnun ederek buradan göndermeliyiz."


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
Yorumlar (8)
Çolak 1 yıl önce
Bir lokantaya gittim köfte söyledim yağda kızartılmış gibi geldi.. bişey demedim yedim. Kasa da niye böyle rezil köfte getirdiniz dedim..
cevap olarak abi niye söylemedin araplara verirdik onlar yiyor dediler. daha ne olsun.
Ismail Bulut 1 yıl önce
Bence kalis surelerini artirmak icin farkli seyler gelistirmeliyiz. Ne bileyim tatil koyleri gibi.
Muzaffer 1 yıl önce
Bence gelenlerin yarısı memnun değil ne sunuyoruz onlara hiç birşey pahalı sadace doğa böyle giderse 5 sene sonra kimse uğramaz trabzona demedi demeyin
Ersin Kahveci 1 yıl önce
Memleketimizi araplara göre düzenliyorlar galiba herşeyin fiyatı uçmuş
Yusuf ziya 1 yıl önce
Kardeşim bu ne arapları para makinası zannetiyorlar adam bir porsiyon dönerden 100 tl altı adam iktiraz etti lokantacı arapca bilmiyor ben mutaale etdim utanmaz adam bu araptır versin diyor kardeşim sen helalı haramı düşünmüyormusun nasıl adam dan bir döner ve bir koladan 100 tl istersin kavga ettik sen karışma dedi ben arapdan sike sike alırım dedi karakolluk olduk arapa sahip cıktığım için adam cok memnun oldu sonradan daire sattım o arapa hakkın ne ise onu al kardeşim esnaf çok haramizade Allah islah etsin halk karşı cıkması gerekir trabzon halkı dürüst ve şerefli bir milletin evlatlarıdır böyle haramizade alcak namussuzlar trabzonun ismini lekeliyor her türlü yanlışa karşıyım lütfen trabzonlu gibi davranışlarda bulunalım ki trabzonda bşrkaç hırssız dan dolayı trabzon halkı lekelenmesin selamlar
Nesrin musaoglu 1 yıl önce
Tabi severler heryer arap suriyede savasa kalanlar perisan bunlar sanki gunluk gulistanlik ulkeden gelmis gibi hunharca gezip tozup çöpe çeviriyolar heryeri Allah islah etsin
Efe bal 1 yıl önce
Kusura bakmayın valla araplar burda yerlestiler onlar buranin yerlisi oldu biz turist olduk onlar yüzünden ne alış veriş nede sosyal bir yaşantımız kaldı defolsun gitsinler
GALİP ARMUTCU 1 yıl önce
BU OLAYA ORDU BELEDIYESININ EL ATIĞI GIBI EL ATAMALIYIZ... VE BU İŞİ BILEN ÜSTADA VE DUAYEN BEN YANI GALIP ARMUTCU... ARTILARI VE EKSILERI COOK IYI BILDIĞIME EMINIM... BU GIDIŞLE RUS TURİSTLERI KAÇIRDIĞIMIZ GIBI ARAP TURİSTLERIDE YAKINDA KAÇARACAĞIZ BENDEN SÖYLEMESI..

Gelişmelerden Haberdar Olun

@