vardallar

TİSKİ'den vatandaşlara yapı kullanım belgesi uyarısı

TİSKİ Genel Müdürlüğü, yapı kullanma belgelerine dikkat etmeleri konusunda vatandaşları uyardı.

Trabzon 28.09.2021, 19:18 28.09.2021, 19:29
TİSKİ'den vatandaşlara yapı kullanım belgesi uyarısı

Trabzon Büyükşehir Belediyesi bağlı kuruluşu TİSKİ Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Ruhsatsız ve iskansız konutlara su idarelerinin herhangi bir hizmet vermesinin yasal olmadığı belirtildi  
 
Trabzon Büyükşehir Belediyesi İçme suyu ve Kanalizasyon İdaresi (TİSKİ) Genel Müdürlüğü yapı kullanma izin (iskân) belgesi bulunmayan konutlar hakkında açıklama yayınladı. TİSKİ’den yapılan açıklamaya göre, yapı kullanma izni verilmeyen konutlara içme suyu ve altyapı hizmetlerinin sağlanmasında yasal engellerin bulunduğunun altı çizildi. Trabzon’da şu ana kadar tespit edilen yaklaşık 12 bin adet geçici aboneliğin (yapı kullanma kayıt belgesiz) olduğu belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:
 

YASAL ALTYAPISI YOK
Dolayısıyla, yapı kullanma izni olmayan tüm konutlarda su, şebeke tarifesinden değil, normal tarifenin yaklaşık 4 katı kadar pahalı seviye olan şantiye tarifesinden ücretlendirilmektedir. Altyapı hizmetlerinin sağlanmasında ise yapı kullanma belgesi zorunluluğu bulunduğundan, iskânsız yapılarda değil TİSKİ, hiçbir su idaresinin herhangi bir altyapı çalışması yapması yasal olarak mümkün değildir. 3194 Sayılı İmar Kanunu’nun 31. Maddesinde, ‘Kullanma izni verilmeyen ve alınmayan yapılarda izin alınıncaya kadar elektrik, su ve kanalizasyon hizmetlerinden ve tesislerinden faydalandırılamazlar’ hükmü yer almaktadır.

SORUMLULUK RUHSAT SAHİPLERİNDE
Bir binanın iskanının alınması bina ruhsat sahibinin sorumluluğunda olmakla birlikte bazen iskânı olmayan dairelerde yaşam başladıktan sonra iskân başvurusunda bulunulmaktadır. Daha sonra ortaya çıkan bedelin ev sahiplerinden talep edildiği yönünde de çeşitli ihbarlar tarafımıza iletilmektedir. Vatandaşlarımız, oturdukları evin yasal hale gelmesi ve her türlü altyapı hizmetini alabilmeleri adına ev masraflarının yanında bir de iskân masrafıyla karşı karşıya kalabilmektedir.   

BU TÜR KONUTLARI TERCİH ETMEYİN!
Yapı kullanma izni bulunmayan binalara herhangi bir altyapı hizmeti verilemeyişinin yanı sıra bu yapılar vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği açısından da büyük tehlikeler arz etmektedir. Yapı kullanma belgesi bulunmayan konutlara sağlanamayan ve sağlanamayacak hizmetlerin sorumluluğunun İdaremize ait olmadığını ayrıca belirtirken, halkımızdan hizmet noktasında mağduriyet yaşamamaları adına konut alırken bu hususa dikkat etmelerini öneriyoruz. 


Yorumlar (8)
Ercan Güneş 3 hafta önce
Neredeyse tüm milletimiz kaçağı çok seviyor. Köylerde ruhsatlı ev yapan yok, yaylalar talan, her yer beton ama suç halkta değil devlette. Devlet adamları robot ya da uzaydan geliyor ya !!
Mustafa 3 hafta önce
Hoca verir talkımı kendi yutar salkımı. Kendileri çok uyarya, kanunlara ihale yok bütün işler eşe dosta vatandaş kanuna uysun.
vatan 3 hafta önce
madem yasal değil neden o zaman müteahhitlere bir şey yapılmıyor. müteahhitin yapması gereken şeyi vatandaş niye çekiyor. hani devlet kaç müteahhite ceza kesti duyan gören var mı? benim satın aldığım evde iskanı yok müteahhitin keyfini bekliyoruz. vatandaşta suç aramayı bırakın yettiniz artık.
Temelli 3 hafta önce
Müteahhit lere hesabı soracak olan belediye ve diğer devlet kurumlarıdır. İnsanları mağdur etmek çözüm değildir. Belediye başkanımızı bu konuda doğrudan sorumluluk almaya davet ediyorum.
mehmet Çetin 3 hafta önce
Kanunsuzuk kanun oldu maalesef.
TİSKİCİM 3 hafta önce
Benim oturduğum apartmana TİSKİ yapı kullanması olmadığı halde su aboneliği yaptı. Su abonelik belgesi ile gidip elektrik aboneliği yaptırdık. Madem yasal değil o zaman niye abonelik yaptınız. Şimdi mi aklınız başınıza geldi.
Arafilboylu TÜRKEŞÇİ mehmet 3 hafta önce
DOĞRU KARAR yapı kullanması olmayan binalara elektrik ve su bağlanmaması fakat aynı binaya EMLAK vergisini arsa değil bina olarak almayı biliyor BELEDİYE yanlış işinize geldiği gibi olunca olmaz NASİİİ
RÜSTEM AĞA 3 hafta önce
Menejer Muzzi Özcan şu Meşur Nusret-et Londrada bulunan lokanda sında yemek yemiş 21.500 tl hesap ödemiş.Haliyle serzenişde bulunmuş O da ne Hürriyette Orkun Ün diye bir yazar varmış( ben ismini yeni duydum) hangi konularda yazıyor bilmiyorum. Her halde yemek fiyatla rını belirleme üzerine yazıyor.Çün kü bu hesabın normal olduğunu dile gediriyor.Altın burger diyor nasıl şeyse millet olarak biz bilemeyiz. Bildiğim Muzzi Özcan 27 tane çeyrek altını iyi etmiş.Midesi bunu hazme dermi bilemeyiz.Anladığım tek şey Orkun beyin kazançı yerinde. Sen ne Adamsın Nusret.Helal olsun

Gelişmelerden Haberdar Olun

@