Suudi Arabistan’ın Türkiye yasağına Trabzon’dan ilk tepki: Aşı olmamak için direnenler…

Suudi Arabistan’ın Türkiye’yi kırmızı listeye almasına Trabzon’dan tepki.

Trabzon 29.07.2021, 11:52
Suudi Arabistan’ın Türkiye yasağına Trabzon’dan ilk tepki: Aşı olmamak için direnenler…

Haber61 - Haber Servisi / Suudi Arabistan, ülkede Covid-19'un yayılmasını ve yeni varyantların ülkeye girişini engellemek amacıyla kırmızı listeye aldığı ülkelere seyahat yasağı getirildiğini duyurdu. İçlerinde Türkiye’nin de bulunduğu ülkelere seyahat edenlere üç yıl seyahat yasağı getirileceği belirtildi.

Aktarılan bilgiye göre seyahat ve transit geçiş yasağı getirilen kırmızı liste ülkeleri ise Afganistan, Arjantin, Brezilya, Mısır, Etiyopya, Hindistan, Endonezya, Lübnan, Pakistan, Güney Afrika, Türkiye, Vietnam ve Birleşik Arap Emirlikleri olarak açıklandı.

Suudi Arabistan’ın aldığı bu karara Trabzon Oteller Birliği’nden tepki geldi.

Başkan Mustafa Dündar yaptığı açıklamada “kararı üzüntüyle öğrendik” dedi.

Dündar “Suudi Arabistan yönetiminin vatandaşlarının bazı ülkelere girişiyle ilgili aldığı kararı üzüntüyle öğrendik . Alınan kararda ülkemizin sağlık sistemi ve aşılama konularında ülkemizin emsali olamayacak ülkelerle aynı kategoride değerlendirilmesi ise ayrıca düşündürücüdür. Bu tutumu hasımane bir tutum olarak değerlendirmekteyiz. Ülkemiz son dönemlerde salgınla mücadele konusunda son derece başarılı çalışmalar yapmış yeterli aşı tedariki sağlanmış, aşılama için vatandaşlarını teşvik eden kampanyalar düzenlenmiştir. Sağlık Bakanlığımızın çabaları sağlık çalışanlarımızın özverili çalışmaları aşı konusunda önemli yol alınmasını sağlamakla beraber aşı karşıtı bir kesim yapılan çalışmaları başarısızlığa uğratmaktadır.

Aşı olmamakta direnen kesim salgınla mücadeleyi tehlikeye atmanın yanında Suudi Arabistan yönetimi gibi karar alan ülkelere de haklılık payı çıkarmaktadır. Hiç bir ülke vatandaşının hayatını tehlikeye atmak istemez. Vaka sayısının her geçen gün artış gösterdiği ülkemiz art niyetli ve düşmanca tavırlarla karşılaşmaktadır. Bunca hazırlığın yapıldığı uzun bir aradan sonra ümit bağladığımız bu turizm sezonunun hüsranla sonuçlanmasını istemiyoruz. Tüm vatandaşlarımızdan bir an önce aşı olmasını devletimizin sağladığı bu imkandan faydalanması hayati önemdedir.

Bir çok ülkenin aşıyla tanışamadığı dönemde nüfusunun tamamını aşılayacak kapasiteye ulaşan ülkemizin bu başarısı düşmanca tutumlara verilmiş cevap olacaktır” ifadelerini kullandı.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (19)
Gogali 2 ay önce
Halk sevinsin artık araplar gelmiyor bayram edelim
Çepni 2 ay önce
Trabzon u arap şehri yaptınız. Havai anında Arapça tabelalar var. Uzungöl e gidiyorsun herkes arap Türk yok. Biraz onurunuz olsun da.
Gkansss 2 ay önce
Arap turist gelmediği için kendi vatandaşını karalayan ahmaklar, kendinizi bu kadar aşağılık görmeyin
Biri... 2 ay önce
kovidli olan esas onlar. biz onların virüsünü çekerken adamlar yasak kararı alıyor. aslında bu kararı biz almalıydık. paranın gözü kör olsun .
Aşıymış 2 ay önce
Kardeşim bu kararlar siyasi, Sen C.Başkanı olarak Kaşıkçı Cinayetini bu kadar karıştırırsan adamda bunun karşılığını böyle verir. Neden dış işleri değilde Tayyip kendini bu kadar ön planda tuttu, tamamen siyasi acemilik, iyi polis Tayyip, kötü polis dış işleri olmalıydı... KAşıkçı Cinayeti Siyasi bir Acemilikti, Hastalık, Aşı bahane... Yani adamlar öyle gte böyle y. Olur dediker
osman şeker 2 ay önce
niye içlerinde hiç ab ülkesi yok
ingiltere nin yönettiği bi arap birliği
TÜRK 2 ay önce
AVRUPA DA AŞI ORANLARI NE KADAR ONLARI NEDEN KIRMIZI LİSTEYE ALMIYOR?
Yomrali 2 ay önce
Arap kadar başınıza taş düşsün gözünüz doymuyor degilmi kendi insanindan 10 kazanınca yetmiyor araptan 1000 kazanıyorsunuz ülkeyi satanlar dan hiçbir farkıniz yok beter olun beter
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@