banner536

banner526

banner533

Sümela’dan sonra o manastırlara sıra geliyor!

Sümela Manastırı'nın ardından Kuştul ve Vazelon Manastırları'nında restore edilmesi bekleniyor.

Trabzon 26.05.2019, 10:11 26.05.2019, 20:19

Trabzon’un Maçka ilçesi Altındere Vadisi’nde yer alan Sümela Manastırı’nda 3,5 yıldır sürdürülen ve ilk etabı bitirilen restorasyon çalışmalarının ardından birinci kısmının açılması turizmcileri ve bölge esnafını sevindirdi. 

Restorasyon çalışmaları nedeniyle 22 Eylül 2015 tarihinden itibaren 3,5 yılı aşkın süredir ziyarete kapalı olan Sümela Manastırı’nın birinci avluya kadarki kısmı Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, katılımı ile dün törenle ziyarete açılırken, konuyla ilgili TURSAB Doğu Karadeniz Bölge Yürütme Kurulu Başkanı Hasan Volkan Kantarcı değerlendirmede bulundu. 

Sümela Manastırı'nın kısmen bile olsa ziyarete açılmasının özellikle kültür turlarına bir nebze soluk aldıracağını belirten Kantarcı, “Restorasyon ve kaya düşme çalışmalarından dolayı zorunlu olarak kapatılmıştı. Son dönemlerde özellikle Orta Doğu ve Körfez ülkelerinden gelen turist sayısında ciddi bir artış oldu. Buna paralel olarak da bölgemizdeki işletmelerin sayısı arttı. Otellerimizde çok ciddi sayı artışı var, yatak kapasitemizde seyahat acentelerimizde ve dolayısıyla artı elimizdeki pastanın dilimleri ufalmaya başlamıştı. Sümela Manastırı'nın kısmen bile olsa ziyarete açılmış olması özellikle kültür turlarına bir nebze soluk aldıracak" dedi. 

"Kültür turizmi bölgemiz için çok önemli" 
Daha önce Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'a Vazelon ve Kuştul Manastırları' nın da mutlaka restorasyon kapsamına alınıp bunların da kısa zamanda turizme kazandırılmasını istediklerini hatırlatan Kantarcı "Onlarla ilgili projeler de hazırlanmış. Kısa zamanda onlarla ilgili restorasyon çalışmaları da başlayacak. Turizmi çeşitlendirmemiz pazar payımızı artırmamız gerekiyor. Bu bağlamda kültür turizmi bölgemiz için çok önemli. Devamında Kızlar Manastırının bitmiş olan çalışmaları sonrası açılmasını bekliyoruz. Önümüzdeki yıl Ayasofya tekrar ziyarete açılmış olacak. Trabzon müzesindeki çalışmalarda devam ediyor. Hepsinin aynı döneme rastlaması bir olumsuzluk ancak Sümela ile beraber başlamamız sevindirici” diye konuştu. 

Kantarcı, manastırın bir kısmının açılması bölgeye gelecek olan turistlerin geceleme sayısını artıracağını belirterek bunun da esnafa olumlu yansıyacağını sözlerine ekledi. 


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (8)
vatandaş 1 yıl önce
güzel. manastır şehirden uzakda olur manastırda keşiş olur hristiyan din bilgini alim yetiştirilir. kilise şehirde olur şehirin içinde kilisede papaz olur daha da iyisini sağlam olan tarihçiler bilir
Korsanpilot 1 yıl önce
Bir seyler keveledin ama kendinde anlamadin hiristiyan adamini biz niye yetistiriyoruz ne kullandin se be????
vatandaş 1 yıl önce
yorumumda yanlış bir şey yok asıl sen bilgi kirliliği yaptın sen ne boş konuşyon be bu yorumumda ne yanlış buldun be
Hakkı 1 yıl önce
Cahile laf anlatmaya çalışmayın bence. Onların tek bildiği çalışmadan, başkalarının vergileriyle yardım maaşı alıp kahvede oturmak, reis güzellemesi yapmak
Ismail 1 yıl önce
Trabzonun ic bolgelerine daha fazla turistik gezi duzenlenecek, insanlar farkli mimari eserler gezerken bolgenin doğal guzelliklerini de gorecek. Yapilacak kafe ve restoranlarla bizim halkimizda gelir elde edecek tabi manzarali yerlerde her kes bir oturup etrafa bakarak cay icmek isteyebilir. Bu yapilarin degerlendirilmesi lazim. Kimsenin inancina bundan dolayi bir zarar gelmez.
baha 1 yıl önce
vatandaş yorumuyla yorumluyan arkadaş şu bilgin net doğru: kilise şehir de olur kilise de papaz olur. manastır şehirden ırakda olur manastırda keşiş olur.
İnsan şeytanları 1 yıl önce
Bu hükümet Klise açmaktan Manastır açmaktan başka birde Ehli Sünneti mezhepsizleştirmekten Vehhabiliği yaymaktan zikrullaha şirk görmekten başka bir işi olmadı bunları iktidara taşıyan Yahudi güdümlü CİA özellikle bunu istiyor dinin içini boşaltmanın en güzel yolu bu gevur bunu düşüyorda malesef içimizdeki cahil müslümanlara bunu bir türlü idrak ettiremiyoruz
İshak Karagöz 1 yıl önce
Sümela Manastırı 1987 yıllarında turizme açılınca bölge halkı "Rumların ekmeğine yağ sürüyor devlet" hesabıyla veryansın yaptı, tepki gösterdi. 2016 yılında Sümela Manastırı restorasyon sürecine girip kapatılınca turizmden ekmek yiyen turizm acentelerinden tutunda Maçka halkına kadar " Devlet define arıyor, yok efendim turizmi uzungöle çekmeye çalışıyorlar, way efednim aç kaldık" veryansın yaptı. Şimdi yine sürecin başına dönüyoruz sanırım...

Gelişmelerden Haberdar Olun

@