Sümela Manastırı'nda restorasyon devam ediyor

Sümela Manastırı'nın yüzde 35'lik kısmındaki restorasyon çalışmaları devam ediyor.

Trabzon 02.05.2021, 16:23 02.05.2021, 21:11
Sümela Manastırı'nda restorasyon devam ediyor

Trabzon'un Maçka ilçesinde Karadağ'ın Altındere Vadisi'ne bakan eteğinde bulunan Sümela Manastırı'nın yüzde 35'lik kısmındaki restorasyon çalışmaları sürüyor.

Kültür ve Turizm Müdür Vekili Mustafa Asan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Sümela Manastırı'nda restorasyon çalışmalarının yoğun şekilde devam ettiğini belirtti.

Manastırın yüzde 65'lik kısmının 28 Temmuz 2020'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın telekonferansla, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un bizzat katılımıyla ziyarete açıldığını anımsatan Asan, şunları kaydetti:

"Kalan yüzde 35'lik kısımla alakalı yoğun çalışmalar devam ediyor. Sümela Manastırı ana giriş kapısının üstünde bulunan ve daha önce geçici olarak sabitlenme ve ankraj çalışmaları tamamlanan ve kama blok olarak adlandırılan kaya kütlesi ile alakalı kalıcı sabitleme çalışmalarına başlandı. Daha önce kapalı olan yapıların restorasyonları, endüstriyel dağcılar tarafından kaya yamacında bariyerleme çalışmaları devam ediyor. İskelenin bir hafta içerisinde sökülmesi planlanmaktadır. Sümela Manastırı'ndaki fiziki gerçekleşme oranı yüzde 75-80."

Kaya düşme riskine karşı Eylül 2015'te ziyarete kapatılan Sümela Manastırı'nda, Kültür ve Turizm Bakanlığınca Şubat 2016'da restorasyon başlatılmış, çevre düzenlemesi, kayalıkların jeolojik ve jeoteknik bakımdan araştırılması ve güçlendirilmesi projelerinin birinci etabı tamamlanan manastırın avluya kadar olan bölümü Mayıs 2019'da ziyarete açılmıştı.

İkinci etap çalışmalarının önemli bölümünün tamamlanmasıyla yüzde 65'lik bölümü 28 Temmuz 2020'de açılan manastırı, bu tarihten 3 Kasım'a kadar 123 bin 933 turist gezmişti.

Kalan yüzde 35'lik bölümdeki restorasyon çalışmalarına devam edilen manastır, "Sümela Ören Yeri Çevresindeki Taş Düşme Tehlikesi Önlemleri" kapsamında ziyaretçilerin güvenliği amacıyla 3 Kasım 2020'de Bakanlıkça yeniden ziyarete kapatılmıştı.
 Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (7)
Serko61 3 ay önce
Siz yine açarsınız insanlara kontrapilak ve tahta seyrettirip bilet kesersiniz çünkü sizin için paradan daha önemli bir şey yok, yazıklar olsun size.
KALYONCU 3 ay önce
Bu Hükümetin işi gücü Kilise, Manastır, Katedral açmak, bu Hükümetin yıktığı kapattığı Kur'an Kursu'nun sayısını bilen varmı? Fetönün bile Kurslarını yıkmadı el koymuş gibi yaptı çünkü kendileri baş Fetöcü ben bunların Müslüman olduğuna bile inancım kalmadı Allah ıslah etsin bunları
yaman 3 ay önce
zavallıca bir yorum olmuş
Sertac 3 ay önce
10 yilda yuzde 80 cok buyuk basari.saka gibi
yakun 3 ay önce
Bu manastırın onarım inşaatı; ilk yapıldığı zamankinden daha üzün sürdü. Bir yandaş müteahhit projeye ilave paraka ihalesiz işi sürdürüyor. Ye oğlum, ye.
hasan 3 ay önce
hikaye açılmaması politik sebeplerden
Aksoy 3 ay önce
Ben gecen sene gittim restore etmisler göya pimapen pencere takmislar tüm duvarlar kalemle yazilmis isimler kazilmis tarihi eser demeye bin sahit lazim Yazik gercekten yazik oraya girmek icin verilen paralara yazik günah

Gelişmelerden Haberdar Olun

@