Sümela Manastırı’nda çalışmalar sürüyor

Sümela Manastırı’ndaki restorasyon çalışmaları, ağır kış şartlarına rağmen devam ediyor.

Trabzon 14.03.2017, 12:31 14.03.2017, 12:38
Sümela Manastırı’nda çalışmalar sürüyor
 Doğu Karadeniz Bölgesi’nin ve Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden olan ve 1,5 yıl önce restorasyon çalışmaları nedeniyle ziyarete kapatılan Sümela Manastırı’ndaki restorasyon çalışmaları, ağır kış şartlarına rağmen güç şartlarda devam ediyor.
 
Manastır ve ziyaretçiler için tehlike oluşturan kayalar, kar-kış demeden 8 kişilik özel ekip tarafından tek tek yamaçtan aşağıya düşürülerek sarp yamaçlar temizleniyor. Bin 400 metre yüksekliğindeki manastırın ve ziyaretçilerinin can ve mal güvenliğini tehdit eden ve tarihi yapıya zarar veren kaya düşmesi olaylarının sıklıkla yaşanması nedeniyle, Sümela Manastırı 22 Eylül 2015 tarihinde ziyarete kapatılırken, restorasyon çalışmaları sürüyor.
 
Çalışmanın en zor bölümünü taş düşürme işlemi oluştururken, taş düşürme işlemi, 8 kişiden oluşan iple erişim teknisyeni tarafından yapılıyor. Yaklaşık 200 metre yükseklikteki sarp yamaçtaki kayalar 8 kişilik özel ekip tarafından zor şartlarda güçlükle aşağıya düşürülüyor. Ekip, yaşadıkları o anları, bu kış özellikle ocak ayı sonunda bölgede yaşanan soğuk hava ve ağır kış şartlarında ne tür zorluklarla karşılaştıklarını, verdikleri mücadeleyi de kayda alıp bir klip hazırladı. Klipte ağır kış şartlarında ekibin verdiği insan üstü mücadele görülüyor.
(İlkhaber)
 


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@