7m

7m

hyundai

tamfinans

Sümela Manastırı'nda tarihi kökler korumaya alındı

Sümela Manastırı'na giden patika yoldaki ağaç köklerini korumak için ahşap merdiven çözümü üretildi.

Trabzon 03.08.2017, 14:56
Sümela Manastırı'nda tarihi kökler korumaya alındı

Türkiye'nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan ve 22 aydır restorasyon çalışmaları nedeniyle ziyarete kapatılan Trabzon’un Maçka ilçesindeki tarihi Sümela Manastırı’nda restorasyon çalışmaları sürerken, manastıra giden patika yoldaki ağaç köklerini korumak için ahşap merdivenler yapıldı. Sümela Manastırı'nda farklı yerlerde çalışma yapılırken bu çalışmaların en önemli kısmını kaya sabitleme işlemleri oluşturuyor. Bununla ilgili olarak 1 bölgedeki çalışmaların yüzde 80’lik bölümünün tamamlandığı kaydedilirken, şu ana kadar 5 milyon TL civarında bir harcama yapıldı. Manastırın restorasyon ve diğer çalışmaların maliyeti yaklaşık 40 milyon TL bulacağı belirtilirken, yüzey temizleme çalışmasının tamamlandığı kaydedildi.

Ağaç köklerine koruma amaçlı ahşap merdiven

Manastıra gidiş geliş yolundaki patika yola yaptırılan ahşap merdiven sayesinde bölgedeki yüzlerce yıllık ağaç kökleri koruma altına alındı. Köklerin zarar görmemesi ve yayaların daha güvenle yolda yürümeleri için yaptırılan ahşap merdiven yaklaşık 4 ayda tamamlandı. Patika yol, özellikle yağışlı havalarda yayalar için zaman zaman tehlike oluşturuyordu. 

Sümela Manastırı'nda tarihi kökler korumaya alındı
Sümela Manastırı'nda tarihi kökler korumaya alındı


 

Yorumlar (5)
60bir 5 yıl önce
Kökleri görememek kötü olacak. Ne bileyim kırılmaz cam vs olsaydı da yürürken kökleri de görebilseydi insanlar daha hoş olurdu sanki.
by bilmiş 5 yıl önce
İşte budur. Doğaya zarar vermeden de hizmet edilebiliyormuş demek.... Tebrikler.
Ekrem 5 yıl önce
Cocuklu ailelerede bir cözüm bulsaniz..Bebek Arabasi olanlara..
ÇAĞRIBEKAR 5 yıl önce
TEBRİKLER...
ÇOK İYİ OLMUŞ.
Samet 5 yıl önce
Tebrikler cok guzel olmus, merdivenlere alternatif olarak, engelliler ve bebekler icin de birsey dusunulseymis mukemmel olurmus.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@